2. Muhammed İhsan Oğuz Araştırma Mükafatları sahiplerini buldu

Perez

Global Mod
Global Mod
Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda, KÜ İlahiyat Fakültesi, Muhammed İhsan Oğuz Vakfı ve Muhammed İhsan Oğuz Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafınca düzenlenen program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, programda yaptığı konuşmada, Muhammed İhsan Oğuz’un hayatını ilme adadığını söylemiş oldu.

Muhammed İhsan Oğuz’un, Kur’an, sünnet ve tasavvuf alanında yaptığı ilmi çalışmalarıyla yüzden çok yapıtın ortaya çıkmasına vesile olduğunu söz eden Çakır, “Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Merhumun toprağa atılmış tohum üzere bir ömür ortaya koyduğu, yapıtlarının ve bu eserler üzerinden yapılacak bilimsel araştırmaların geniş kitlelere ulaştırılması bu mevzunun memleketimiz ismine sahiplenmesiyle mümkündür. Bu kapsamda üniversitemizin İlahiyat Fakültesi’nde kurulan Muhammed İhsan Oğuz Uygulama ve Araştırma Merkezi merhum Muhammed İhsan Oğuz’un yapıtlarının akademik topluluk ve İslam aleminin istifadesine sunulması açısından son derece kıymetli bir nazaranv ifa etmektedir. Bu faaliyet merhumun yıllar evvel ektiği ilim tohumlarının da yeşermiş olduğunun bir göstergesidir.” dedi.

2. Muhammed İhsan Oğuz Araştırma Ödülleri’nin İslam kültür ve medeniyet hazinesinin daha düzgün anlaşılmasına katkı sağlayacağına inandığını belirten Çakır, şunları söylemiş oldu:

“Bu vesile ile ödüllere layık görülün çalışma gerçekleştiren bilim adamları ve danışman hocalarını tebrik ediyorum. Uğraş, emek, birikim ve yapıtlarıyla bilim dünyasına ve ülkemize katkı sağlayan Muhammed İhsan Oğuz Vakfı yetkililerine ve çalışanlarını ayrıyeten araştırma mükafatları tertip heyetinde yer alan hocalarımızı tebrik ediyorum. Bu yıl tamamlanarak Kastamonu Üniversitesine teslimatı yapılan İlahiyat Fakültesi hizmet binasının üretimindeki katkılarından dolayı başta Muhammed İhsan Oğuz beyefendinin ailesi olmak üzere tüm katkı sunan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Kastamonu Belediye Lideri Rahmi Galip Vidinlioğlu ise akademisyenlerin ömrün ortasında yer aldığını söz ederek, “Çünkü halk kendisine yakın duran insanlardan bir şeyler alıyor. Merkeze insanı almayan hiçbir hareketin muvaffakiyete ulaşması mümkün değil. Ötelemeden her insanı yaratıcının bize emaneti görüp insanlığın geneline bizim bildiri vermemiz gerekir.” diye konuştu.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal da ödül merasimi ve üniversitenin Türkiye’deki genç ve dinamik üniversiteler içinde yer aldığını belirtti.

“Kastamonu Üniversitesi, düşünen araştıran ve daima daha uygununa ulaşmayı hedefleyen bir anlayışı topluma yerleştirmeyi amaçlamaktadır.” diyen Rektör Topal, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Üniversitemiz ilmi araştırmaları onurlandırma ve ödüllendirme, ilim temelli rehberlik ve danışmanlık, ilmi çalışmaları ve anlayışı geliştirmenin yanı sıra ülkemiz ilim topluluğunu memleketler arası saygın akademiler içinde temsil etmeyi hedeflemektedir. Bu emelle büyük bir fedakarlık ve çabayla ilmi çalışmaları sürdüren, gerek bünyesindeki gerekse farklı akademik kuruluşlardaki ilim erbabını teşvik etmeye farklı bir ehemmiyet atfetmektedir. Bu sebeple üniversitemizin bu maksatları doğrultusuna uygun olarak İlahiyat Fakültemizi ve Muhammed İhsan Oğuz Vakfını İlahiyat Araştırma Mükafatları projesi ötürüsıyla tebrik ediyorum. İlahiyat alanının farklı disiplinlerinde 2020 yılı ortasında tamamlanmış tezleri kapsayan bu mükafatların Muhammed İhsan Oğuz beyefendinin ömrünü adadığı İslam kültür ve medeniyetinin daha âlâ anlaşılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum.”

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ise yaptığı konuşmada İslam ve bilim alakasını anlattı.

Programda, Kastamonu Üniversitesi Muhammed İhsan Oğuz Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan, Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yurdagül ile Muhammed İhsan Oğuz Vakfı ismine Mehmet İhsan Oğuz da konuşma yaptı.

Konuşmaların akabinde derece girenlere mükafatları verildi.

KAYNAK: AA