43 derecede gelen şifa

sable

New member
TERMAL, YALOVA (İHA) – – 43 derecede gelen şifa

Hava sıcaklıklarının sıfırın altında seyrettiği Sivas‘ta 43 derece sıcaklığa sahip termal su şifa dağıtıyor

SİVAS – Hava sıcaklıklarının sıfırın altında seyrettiği Sivas‘ta 43 derece sıcaklığa sahip termal su şifa dağıtıyor.

Sivas‘ta havaların soğuması ve mevsimin birinci karının düşmesi ile Kış mevsimi kendisini güzelce hissettirdi. Hava sıcaklığı sıfırın altına düşerken Sıcak Çermik bölgesinde yer altından çıkan 43 derecedeki termal su şifa kaynağı olmaya deva ediyor.

Bölgede faaliyet gösteren Sivas Termal İşletme Müdürü Fikret Yıldırım, altın su olarak isimlendirilen termal suyun pek fazlaca hastalığa uygun geldiğini hatırlatarak, “Suyu kuyudan çıktığı biçimde hiç bir kimyasal katkı kullanmadan havuzlara aktarmaktayız. Suyumuzun sıcaklığı 42-43 derecedir. İçerisinde faydalı mineraller vardır. Kalp damar hastalıkları, romatizma, diyabetten kaynaklı yaraların güzelleşmesi ve cilt hastalıklarına âlâ geldiği tespit edilmiştir. Kışın bilhassa termal turizmde etraf vilayetlerden epey konuk almaktayız. 2021 yılında yurt haricinden birfazlaca konuğumuzu ağırladık ve bizlere teşekkür ederek gittiler. Hepsi son derece şad kaldılar ve bir daha sonraki sene bir daha geleceklerini söylemiş olduler.” Dedi.

Bu suyun gibisi yok

Yıldırım Sivas’ta çıkar termal suyun ülkemizdeki öteki su kaynaklarından farklı olduğunu belirtip, “Türkiye genelinde bizim suyumuzun özelliği hiç bir termalde bulunmamaktadır. Sahip olduğu minerallerin bölgemize özeldir. Ayrıyeten tesislerimiz Altınkale ile iç içedir. Yıldızdağı Kayak merkezine 50 kilometre aralıkta olmamız kışında turizmi daha ağır hale getirmektedir. Kayak yapan atletlerimiz akabinde gelip termal havuzlarımızdan istifade edebilir. Konuklarımız geldiği vakit yüzme havuzumuzdan, termal havuzumuzdan, tuz odamızdan, sauna ve Türk hamamından ve buhar odasından hem de macera duşundan faydalanabilirler. Bilhassa tuz odamızın yararı, oluşturduğu havadan dolayı nefes açıcı bir olgusu vardır. Birde bizim kümeler için yaptığımız taş hamam konseptimiz var. Kapısını örttükleri vakit içerisinde hamam, havuz, sauna, buhar odası, kendilerine ilişkin olmak üzere hizmet vermekteyiz.” dedi.

Yunus Gökçınar ise yaptığı açıklamada pek epeyce hastalığının varlığına karşın termal havuzlarla şifa bulduğunu belirtip, “Havuz astım, bronşit, kemik rahatsızlıklarına fazlaca faydalı. Ben bir haftadır geliyorum, epeyce mutlu kaldım. Çok faydalı bir yer her insanın gelmesini tavsiye ederim.” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Demet Karakuş – Son Dakika Haberleri