ABD’li Büyükelçi’den itiraflar: Türkiye’ye ağır kelamlar

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
ABD’li Büyükelçi’den itiraflar: Türkiye’ye ağır kelamlar
ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunan gazetesi Kathimerini’ye röportaj verdi.

Geoffrey Pyatt, 2020’de yaşanan Türkiye – Yunanistan krizine ait hayli konuşulacak açıklamalarda bulundu.

YUNANİSTAN’I DESTEKLEDİLER

Geoffrey Pyatt, 2020’de yaşanan Doğu Akdeniz krizine ait şu tabirleri kullandı: “Birfazlaca kriz gördüm. Bu kriz hayli gergindi. Türkiye ve Yunanistan baş başa geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu, Selanik’e davet ettim.”

Geoffrey Pyatt, daha evvel hiç bir Amerikan Dışişleri Bakanı’nın Selanik’i ziyaret etmediğini söylemiş oldu. Selanik’ten daha sonra Girit Adası’ndaki Suda Körfezi’ne giderek, “ABD’nin Doğu Akdeniz’deki varlığını vurgulamak” istediklerini belirtti: “Doğu Akdeniz ve Libya üzere konulardaki ortak çıkarlarımızı konuşmak için ülkü bir yer. Yunanistan ile askeri ortaklığımızı Pompeo’ya göstermek istedim. Doğu Akdeniz’deki deniz hudutları konusun memleketler arası hukuk çerçevesinde çözmek gerektiğini söylemiş oldum.”

ABD-YUNAN İŞTİRAKİNE VURGU

Geoffrey Pyatt, ABD’nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfeld ile olan ortak çalışmanın, “büyük bir tehlikeyi önlediğini” tabir etti ve Yunanistan’a dayanak çıktı: “Yunan halkı, deniz sonları ve münhasır ekonomik bölge sıkıntıları sebebiyle telaşlı. Amerika’nın müdahil olması kıymetliydi. ABD – Yunanistan münasebetlerinin potansiyeli hayli fazla.”

“EGE ADALARI KONUSUNDAKİ DURUŞUMUZ NET”

Geoffrey Pyatt, Amerika’nın Ege Adaları’nı Yunanistan’ın bir modülü olarak tanıdığını şu sözlerle deklare etti: “Günümüzde kriz devam ediyor. Kabul edilemez hareketler var. Hudut ihlalleri, kabul edilebilir düzeyin üstüne çıktı. Adaların egemenliği hakkında saçma sapan savlar var. Amerika’nın bu mevzudaki duruşu nettir; sorgulanamaz.”

YENİ BÜYÜKELÇİ ATİNA’YA GİTMİŞ

Geoffrey Pyatt, ABD’nin yeni Türkiye Büyükelçisi Jeff Flake’in, Atina’ya gittiğini ve kendisiyle görüştüğünü söylemiş oldu: “Daha nazaranvinin çabucak hemen başındayken Atina’yı ve Delfi’yi ziyaret etmiş olmasından epey mutluyum. Ankara Büyükelçiliği sıkı temas halindeyiz.”

NATO’NUN 5. MADESİ YUNANİSTAN’I KORUYOR

Geoffrey Pyatt, NATO’nun 5. Hususunun Yunanistan’ı koruduğunu şöyle itiraf etti: “NATO’nun 5. hususu, Türkiye konusunda, ABD tarafınca Yunanistan’a güvenlik garantisi fonksiyonu görüyor.”

RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI BAŞLADIĞI İÇİN TÜRKİYE’YE ÂLÂ DAVRANIYORLAR

ABD Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, 24 Şubat’ta başlayan Rusya – Ukrayna Savaşı’nın başlaması sebebiyle Türkiye’nin “İyi bir NATO müttefiki olmasını sağlamak gerektiğini” söylemiş oldu: “24 Şubat’tan beri Anadolu, Ege ve Karadeniz’in stratejik durumu önemli bir halde değişti. Artık ABD’nin, Türkiye’nin düzgün bir NATO müttefiki olmasını ve komşularıyla yeterli geçinmesini sağlaması gerekiyor.”

YUNANİSTAN’A BİN 200 ZIRHLI ARAÇ

Geoffrey Pyatt, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda şöyleki dedi: “Yunanistan’ın Selanik kentine 130 adet M1117 Zırhlı Araç teslim edilmesinden dolayı gurur duyuyorum. 2022 sonuna dek bin 200 zırhlı araç, Yunanistan’a hibe edilecek.”

ALINTIDIR