Abdullah Gül’ün kızı boşanıyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Abdullah Gül’ün kızı boşanıyor
Çok üzülüyorum, birtakım kulis ayrıntılarını vermek istemiyorum çocuklar.

Aşağıda yazacaklarım kaç gündür elimde bekliyor, bir türlü yazmaya gönlüm elvermedi. Evet şekerim ayrılık haberi vermeyi hiç lakin hiç istemiyorum. Lakin ben yazmasam çıkmayacak mı haberi, çıkacak…

Hatırlar mısınız, 2007 yılı bir sonbahar günüydü; 14 Ekim… Kübra Gül, Mehmet Sarımermer ile İstanbul Şov ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen nikah merasimiyle evlendi.

Dünyalar hoşu Kübra kızım, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün evladı. Kayserili Gül ailesini bilmeyeniniz yoktur sanıyorum.

Güzel damatları Mehmet Sarımermer de Kayserili. Aileyi kısacık tanıtayım size:

SARIMERMER AİLESİ

Kayseri’nin tanınmış ailelerine ait iki kitap var: “Kayserili Meşhurlar”ve “Kayseri Ansiklopedisi.” Her iki kitapta da Sarımermer ailesinin ismi geçmiyor! Demek ki esaslı bir aile değil. Sanki bu dünürlük nasıl oldu?

Abdullah Gül’ün dünürü Abdullah Sarımermer avukattı. Kardeşi Mehmet Sarımermer yün halı üretimi yapan “Özipek Halıcılık”ı kurdu. 1964’te işini Hereke’ye taşıdı; ipek halı yapmaya başladı. daha sonra Uşak’ta “Trend Halı”yı kurarak dünyada birinci el halısı görünümündeki makine halılarını üretti.

Mehmet Sarımermer, 1972’de trafik kazasında ömrünü kaybettikten daha sonra işi, kardeşi Avukat Abdullah Sarımermer ve dayı oğlu Abdullah Çınar devraldı.

Abdullah Sarımermer, 22 Ağustos 2008’de vefat edince halı işinin başına damadı Mustafa Annaç geçti.

Damada geleyim çocuklar; 1978 doğumlu. Amcasının ismini taşıyor Mehmet Sarımermer.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 1996-1997 tahsil periyodu mezunu. Bu okul AKP’li meşhurların çocuklarının gittiği okul olarak ün yaptı bilirsiniz. Erdoğan’ın oğulları bu liseden biliyorum…

Mehmet Sarımermer’in babası Abdullah Sarımermer okulun en büyük bağışçılarındandı. Ayrıyeten Okul Muhafaza Derneği Başkanı’ydı. Okulun mescidini o yaptırdı.

Okul müdürü Ömer Öztop (ki ismi Uğur Mumcu’nun kitabında RABITA’dan para alınarak yurt dışına gönderilen öğretmenler içinde geçiyordu) öğrencisi Mehmet Sarımermer’in amcası Mehmet Sarımermer ile bir arada Ensar Vakfı’nu kurdu.

Damat Sarımermer ise daha sonra bu vakfın lider yardımcısı oldu. Bu yazıyı nasıl toparlayacağım, ne grift bağlantılar var; Kartal İmam Hatip mezunu Halil İbrahim Bacacı Ensar Vakfı ve ABD’deki Tipken Vakfı’nın idaresinde bulunuyor. Ki Bacacı da Sarımermer’in teknoloji şirketinin ortağı oldu: Fenn Bilgi Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Bu grup Bilal Erdoğan’ın Okçular Vakfı idaresinde de bulunuyor. Bacacı en son Hız Kargo’yu ucuza kapatmasıyla gündeme geldi geçen ay. Ay şiştim kâfi bu çocukların iş hayatları…

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu damat Mehmet Sarımermer’in birinci işi niçinse mobilyacılık oldu! İstanbul Fulya’da dünyanın ünlü mobilya markalarını satan; “Apek Mobilya Dekorasyon Ticaret ve Sanayi A.Ş”ye ilişkin “Medallion” isimli mağazanın sahibiydi. Damadın ismi Solid Gayrimenkul Yatırımları İnşaat San. ve Tic. A.Ş. ile TBMM gündemine bile geldi şekerim…

Düğüne dönersem çocuklar…

Çiftin nikâhını İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Topbaş kıydı. Ay bu yazı kitap olacak bu gidişle; Kadir Topbaş’ın oğluHüseyin Ersan Topbaşile -KBT Dış Ticaret- ve Abdullah Gül’ün damadıMehmet Sarımermerile -FENN A.Ş- ortakşirketlerkurdu. Kâfi magazine döneyim ben!

Nikah şahitliğini o devrin Başbakanı Erdoğan, TBMM Lideri Köksal Toptan ve bir daha eski TBMM Lideri Bülent Arınç yaptı.

Düğün Kandilli’deki Adile Sultan Yalısı’nda yapıldı. Takı merasimi gazetelere haber oldu. Geçeyim bunları sonuca geleyim artık…

KONUTUN FİYATI DUDAK UÇUKLATIYOR

Tat Towers’ın da sahibi Salih Tatlıcı’nın Kandilli’de 1992’de yaptırdığı Tatlıcı Villaları yıllar ortasında epeyce el değiştirdi. Bu bile Türkiye sermaye yapısının nasıl el değiştirdiğini gösteriyor. İşte yeni zenginlerden biri Abdullah Gül’ün dünürü Kayserili Sarımermer ailesiydi. Bir gün Hürriyet gazetesinde“Gül’ün Villası” diye damadı Mehmet Sarımermer’e ilişkin evler manşet oldu. Neydi husus:

Gül 2007’de, İstanbul Çekmeköy’deki “İdealist Kent Villaları”nda iki villa satın aldı. (Aynı sitede kayınbiraderi İbrahim Özyurt’un da bir villası var.) Gül, 8 oda 1 salon 368 metrekare alanlı villaları birleştirerek, arazisinin alanını 736 metrekareye yükseltti. Söylenenlere göre Gül, kendi villalarında oturacaktı fakat Hayrünnisa Gül, Ümraniye’de oturmak istemedi; Boğaz’a nazır sosyetik Kanlıca villalarını tercih etti.

Kavacık Tatlıcılar sitesindeki Gül ailesinin oturduğu villa 2013 yılında tezlere bakılırsa o periyodun parasıyla 13 milyon dolara satın alındı.

Vallahi bu mevzuyu yakından bilen lise arkadaşımın dostu fiyatı birebir söylemiş oldu: 5.946.500+5.778.500=11.725.000 Türk lirasının o tarihteki dolar karşılığı (6.517.500 dolar) idi. Geri kalan kısmının satıcı firmaya elden verildiği söylendi.

(Rakam yanlışsız mu bilmek güç; Gazeteci Hasan Cemal’in tıpkı sitedeki küçük villasınıAKP’li Bakan Zafer Çağlayan’a 3.5 milyon dolara sattığını duymuştum. Hatta o villanın inşaatını Reza Zarrab’ın yaptırdığı söylenmişti.)

Çocuklar Hürrem Hanım araştırmacı gazeteci oldu; girdim emlakçılara baktım; tıpkı sitede 603 metrekare konutun fiyatı 38 milyon lira! Yani 603 metre kare 4.5 milyon dolar ediyor. Ben size Gül’ün oturduğu villayı yazayım siz fiyatını kestirim edin…

HAYRÜNNİSA ÇOK EMEK VERDİ

103 bin metrekare arsa üzerine konseyi 28 villanın yer aldığı ve helikopter pistinin de bulunduğu bu sitede, 4.5 katlı villadan yalnızca 2 tane bulunuyor. Gül’ün oturduğu bunlardan, Salih Tatlıcı kendine yaptırmıştı.

Gül ailesinin satın aldığı villa iki tapudan oluşuyor:

10 bin 770 metre kare arsa üzerinde 2 bin metre karelik villa iken, yapılan tadilat daha sonrası mesken 3 bin 600 metre kareye çıkartıldı!

Ayrıyeten konuta ilişkin 8000 metre kare bahçe mevcut.

Ayrıyeten tadilat daha sonrası villanın etrafı kapatıldı site haricinden özel giriş yapılarak özel bir pozisyona sahip villa haline geldi.

Bilirsiniz eski first lady Hayrünnisa Hanımefendi zevk sahibidir, Çankaya Köşkü’nü bile epey şık yeniledi. Hoş de kitabını çıkardı, konutumda kimi vakit açıp bakıyorum. Her seferinde “bravo Hayrünnisa kızım” diyorum…

Villanın tadilatında en lüks ithal eserleri kullandığını ve hatta yanlış yapılanları tekrar yeniden bir daha yaptırdığını duyduk.

O denli ki, tadilatın elektrik ve mekanik kısmın maliyeti o periyodun dolar kuruyla düşünün lütfen- 3 milyon 100 dolar olup bu maliyet Tema Teknik firması tarafında karşılandı.

Ayrıyeten tadilat daha sonrası konutun kendine özel trafosu, jeneratörleri, endüstriyel mutfağı, yerden ısıtması, klima sistemi, konutun her odası başka otomasyon sistemli olup, açık ve kapalı suyu ısıtılabilen iki havuzu ve kapalı seraya sahipti.

Görmemiş demeyiniz yavrum detay vermemin niçini var. Yazacağım.

DAMAT VERMİYOR

O devir şunu duyduk çocuklar:

bu biçimdesine lüks değerli villanın maliyetinin nasıl karşıladıklarını kamuoyuna izah edemeyeceklerini düşünen Abdullah Gül malikâneyi damadı Mehmet Sarımermer’in üzerine yaptırdı. Ve yıllardır da Mehmet Sarımermer’in üzerinde bu bedelli villa…

Geldik problemin özüne:

Son günlerde Kübra Gül Sarımermer ve Mehmet Sarımermer boşanmak üzere oldukları bilgisi Ankara’ya kulağıma kadar geldi. Çok üzüldüm sanırsam dünya tatlısı iki çocukları var. Lakin şekerim bir evlilik yürümüyorsa yürümüyordur, beşerler kendini yıpratmamalı değil mi? Fakat her boşanmada tatsızlık oluyor ister istemez.

Duyduğuma nazaran damat Sarımermer üzerine olan villayı vermek istemiyor! Umarım yanlışsız değildir. Yoksa Gül ailesi Mehmet Sarımermer’in üzerine olan villada nasıl oturacaklar?

İşi nasıl çözecekler merakla bekliyorum. Umarım her şey tatlıya bağlanır…

Hürrem Elmasçı

ALINTIDIR