Aleksei Navalny bir mektupta Arktik hapishanesine transferini anlatıyor

Tuncer

New member
Rusya’nın en önde gelen muhalefet lideri Aleksei A. Navalny, Salı günü, destekçilerinin kendisinden üç hafta sonra ilk kez haber aldığı Kuzey Kutbu’ndaki yeni ceza kolonisine zorlu transferini anlatan bir mektup yayınladı.

Bay Navalny’nin sosyal medya hesaplarında yayınlanan ve yüksek dozda ironi ve mizahla yazılan yorumları, onun iyi mizahının altını çiziyor ve aniden ortadan kaybolmasından bu yana büyüyen müttefiklerin endişelerini gidermek için tasarlanmış gibi görünüyordu. Halkın onun sağlığı ve durumuyla ilgili kaygıları 5 Aralık’a dikkat çekti.

Bay Navalny, Noel Baba’nın Rusça versiyonuna atıfta bulunarak, “Ben sizin yeni Frost Babanızım” diye yazdı. “Koyun derisi bir paltom, kulak kapaklı bir şapkam var; Yakında keçe bot almam gerekiyordu ve 20 günlük geçiş sırasında sakal bıraktım.”

Ancak şunları ekledi: “Asıl mesele şu ki artık Kuzey Kutup Dairesi’nin üzerinde yaşıyorum.”

47 yaşındaki Bay Navalny, geçtiğimiz yıl giderek daha sert cezalarla karşı karşıya kalan Başkan Vladimir V. Putin’in uzun süredir rakibi. Kendisinin Rusya’nın yüksek güvenlikli “özel rejim” ceza kolonilerinden birine nakledilmesi, çekmekte olduğu 19 yıl hapis cezasına itirazı kaybettiği Eylül ayından bu yana bekleniyordu.

Ancak avukatlarına ve müttefiklerine onun taşınacağı konusunda önceden bilgi verilmemesi, hukuk ekibinin kendisiyle iletişime geçememesi nedeniyle sağlığıyla ilgili korku ve spekülasyonların artmasına neden oldu.

Bay Navalny, Almanya’da sinir gazı zehirlenmesinden sonra iyileşmek için aylar harcadıktan sonra geldiği Moskova havaalanında Ocak 2021’de tutuklanmasından bu yana gözaltında tutuluyor. Bay Navalny ve Batılı hükümetler Kremlin’i zehirlenmekle suçladı, ancak Rus yetkililer bu suçlamayı reddetti.

Bay Navalny’nin Charp kasabasındaki yeni ceza kolonisi, eski bir Gulag çalışma kampının bulunduğu yer ve Rusya’nın en uzak yerlerinden biri. Tundra ve kutup dağlarıyla çevrilidir. Buzlu ve karanlık kışlar yerini sivrisinek bulutlarının olduğu hareketli yazlara bırakıyor. Gün ışığı sıkıntısı var, Salı günü yazdığı mektubunda da buna değindi.

Bay Navalny, “Pencereden dışarı baktığımda önce gece, sonra akşam oluyor” dedi. “Sonra yine gece oldu.”

Bay Navalny, Arktik’teki yeni permafrost ortamını henüz çok fazla görmediğini, ancak oradaki hapishane gardiyanlarının Rusya’nın merkezindeki emsallerinden farklı olduğunu fark ettiğini söyledi. Sıcak eldivenler ve keçe çizmeler giyiyorlardı, makineli tüfek taşıyorlardı ve “bu çok güzel tüylü Alman Çoban Köpekleri” tarafından destekleniyorlardı.

Moskova’dan Charp’a yolculuk iki günde bir kalkan trenle 40 saatten fazla sürüyor. Ancak Bay Navalny, Rus hapishane sistemindeki 20 günlük daha karmaşık bir yolculuğu anlattı.

Mektubunda, yakındaki Vladimir bölgesindeki ceza kolonisinden Moskova’ya, ardından Urallar’daki Çelyabinsk ve Yekaterinburg’a, ardından Kirov üzerinden kuzeye, Vorkuta’ya ve nihayet Cumartesi günü Charp’a ulaştığı belirtildi.

“Ocak ortasına kadar kimsenin beni burada bulmasını beklemiyordum” dedi.

“Dün hücre kapıları ‘Senin için bir avukat var’ sözleriyle açıldığında çok şaşırdım.”