Alevi kimliği

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Alevi kimliği
Tarih, hayatın tutanağıdır.

Tarih, insanoğlunun belleğidir.

Geçmişi eksik yazmak/anlatmak gelecek perspektifinde yanılgıya niye olur.

Ali Ekber Ertürk meslektaşımızı kaybettik.

Araştırmacı, çalışkan, bahadır gazeteci kimliğini ortaya koyan yazılar kaleme aldı arkadaşlarımız. Ancak:

Ali Ekber’in yalnızca yazdığı haberler yok, mesleki hayatta yaşadıkları da var. Bunu görmezden gelirsek Ali Ekber’i tam anlatmış olamayız…

Son günlerde Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliği polemik konusu oldu. Yeniçağ gazetesinden Selcan Taşçı‘nın iki gün evvelki yazısının başlığı tarihi gerçeğe ışık tuttu:

-Alevi’den Ne Olur? Ne olmaz?

“Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı olur mu, olmalı mı, olursa seçilir mi, bu başka bir tartışma; tartışalım da… Ve ama Kılıçdaroğlu isminin karşılığı, kaç bireyde gerçekten de, her şeydilk evvel ve yalnızca Aleviliği! Yuh sefer yuh olsun bize!”

Meslektaşım Taşçı yazısını şu biçimde noktaladı:

-“Türkiye Cumhuriyeti’nde Alevi’den her şey olur!”

örneğin, Alevi’den gazeteci olur mu? Olur değil mi? Ancak, belirtilen kanılar içinde aksilik bulunan “ama” sözcüğünü eklemek zorundayız.

Alevi gazeteci Ali Ekber Ertürk’ün meslek hayatında karşılaştığı ayrımcılık buna örnektir. Bu gerçek yazılmazsa tarih eksik olur. Yazayım:

AKP TAVRI

Tarih: 3 Aralık 2014.

Bu köşede Ali Ekber Ertürk’ün yeni çıkan “Tehlikeli Bir Muhabirin Anıları” isimli yapıtından alıntılar yaptım:

-AKP kurulurken Star‘daydım. Birinci vakit içinderda epeyce rahat çalıştığımız AKP’de bana bakışlarda farklılık hissetmeye başlamıştım. Bunu, gazetede çıkan haberlere yoruyordum. Lakin bir gün Genel Lider Yardımcılığı yapan Ali Coşkun bana o denli bir şey aktardı ki, hayli şaşırdım: ‘Bak Ali Ekber! Sana bunların bir önyargısı var’ dedi.‘niçin’ diye sordum. ‘MKYK toplantısında ismin geçti. İsmi lazım değil, biri dedi ki: O Alevi. Bizi takip etmesin, partiye de girmesin.’ Çok şaşırmıştım… (s. 77)

-2002 Ocak ayı. Tayyip Erdoğan ABD’ye gidilecekti… Gazetem Star, ziyareti izlememi istedi… Tam pasaport ve vize süreçlerini yapmaya koyulmuştum ki AKP Genel Merkezi, genel yayın yönetmenimiz Fatih Çekirge‘yiarayıp, ‘Ali Ekber’i o ziyarette istemiyoruz. Öteki muhabir olursa olur’ dedi… (s. 84)

– Bir gün Tayyip Erdoğan‘ın basına açık programını takip etmek maksadıyla foto muhabirimle parti genel merkezine gittim. Her vakit rahatlıkla girdiğim partide bu sefer güvenliğin pürüzüyle karşılaştım. ‘Hayırdır ne oldu’ diye sordum. ‘Sen giremezsin’ dedi. ‘Niye’ diye sordum şaşkınlıkla. ‘Murat (Mercan) Beyin talimatı öyle’ diye karşılık verdi güvenlik elemanı. Ben de, ‘Peki herkes için mi yalnızca bana yönelik mi’ diye sorunca, ‘sadece sen giremezsin’ dedi…” (s. 88)

Bitmedi:

BURAK AKBAY

Uzan’ın Star gazetesine el konuldu; Ali Ekber kapı önüne kondu.

Dokuz ay işsiz kaldı.

Karamehmet’in Akşam gazetesine el konuldu; Ali Ekber kapı önüne kondu.

-bir daha iş aramaya başladım. Başvurduğum yerlerden biri de Milliyet gazetesiydi… Milliyet’ten ‘büyük ihtimal pazartesi başlarsın’ kelamıyla ayrıldım… Pazartesi geldi çattı, ses yok. Salı, çarşamba, perşembe… Sonraki pazartesi ses yok! Dayanamadım aradım. Ali Ekber, o iş olmadı.’ niye diye sordum, ‘AKP’liler taa üste ulaşmışlar. Senin burada başlamanı istememişler’ cevabını verdi…” (s. 148/149)

Onsekiz ay işsiz kaldı.

Ali Ekber’in başına gelenleri bu köşeden yazdım. Bir hafta daha sonra/ 10 Aralık 2014’te CHP milletvekili Ayşe Nedret Akova mevzuyu TBMM’ye taşıdı.

Ve:

Burak Akbay devreye girdi; sıkıntı ayların akabinde Ali Ekber, 3 Şubat 2015‘te Sözcü‘de çalışmaya başladı…

Evet, “Türkiye Cumhuriyeti’nde Alevi her şey olur” demek yalnızca yeterli niyetli temennidir. AKP’nin bürokrasi takımlarının seçimine filan girmeyeyim artık. Herkes hakikati biliyor; Babıali kapısı Ali sevenlere kapalıdır!

Yani arkadaş… Ali Ekber gerçeği tam bilinsin; tarihe eksik not düşülmesin

Keza:

Kanserin sebeplerinden biri de insanın içine düşürüldüğü ruhsal çöküntü değil mi? elbette tarih, Ali Ekber’in “katilini” de yazacaktır…

Soner Yalçın

ALINTIDIR