Alex mi Hagi mi? Emre Belözoğlu, “Türk futbol tarihinin en iyisi” diyerek net karşılık verdi

Firat34

New member
Fenerbahçe’den ayrıldıktan daha sonra Medipol Başakşehir’de Aykut Kocaman’dan koltuğu devralan Emre Belözoğlu, turuncu-lacivertlilerle adeta gösteri yapıyor. Harika Lig‘de 5’te 5 yapan genç teknik yönetici, beIN Sports’a konuştu.

“TEKNİK ADAMLIK DAHA ZORMUŞ”

“Teknik direktörlüğünüzde sol ayağımı devreye sokacağım” söylemiş olduğiniz an oldu mu sorusuna Emre Belözoğlu, “Teknik adamlık yüksek düzeyde futbol oynadıktan daha sonra kolay değil. Oyuncudan da beklentiniz yüksek oluyor. Şimdiye kadar verdiğim bakılırsavleri oyuncularım içtenlikle yerine getirdiler. Futbolculuk sıkıntı bir meslek. Teknik adamlık daha da zormuş. kimi vakit oyunun ortasında olmak istediğim anlar oluyor. Bunları bir kaç kere yaşadım” dedi.

“FUTBOL ARTIK DÜNYADA DİĞER BİR YERE GİDİYOR”

Başakşehir’in 5’te 5 yapmasının ana faktörünün sorulması üzerine Emre Belözoğlu, “Büyük fotoğrafta bunu büyük bir muvaffakiyet olarak bakılırsameyiz. Başakşehir üst üste galibiyetlere alıştırmış. Lakin son sene sorunlu bir devir hayatıştı. Oyuncuların potansiyelirinin farkındaydık. Birinci geldiğimizde de bunu da lisana getirmiştim. Biz küçük dokunuşlarla, onları hakikat vakitte, hakikat yerde oynatarak, oynatmak istediğimiz oyunu hakikat anlatarak… Futbol artık dünyada diğer bir yere gidiyor. Matematiğini bilirsiniz. Ya da futbolu hayli yeterli bilebilirsiniz. Lakin futbolu anlatma işi öbür bir yetenek. Ben ve arkadaşlarım bilhassa son bir ayda tahlillerimizi yaparak hakikat ilerledik. Bunun da karşılığını aldık. Bunda en büyük itici gücümüz de oyuncu kalitemiz oldu. Bu gelişimde en büyük güç onların” karşılığını verdi.

“YABANCI LİSAN DÜNYANIN GELDİĞİ NOKTADA ÇOK ÖNEMLİ”

Kadrodaki birden fazla oyuncuyla onlarla birebir lisanda konuşmasıyla ilgili olarak Emre Belözoğlu, “Sevdiğiniz beşerlerle konuşmadan da anlaşırsınız. kimi vakit hal lisanı devreye girer. kimi vakit birbirinize bakarsınız anlarsınız. Yabancı lisan dünyanın geldiği noktada epeyce kıymetli. İngiltere’de, İspanya’da, İtalya’da oynadım. Üç lisan biliyorum. Hepsi harika değil lakin anlatmak istediğimi onlara anlatacak kadar âlâ. Onlarla birlikte ortak lisan kıymetli. Oyuncular o samimiyeti görmek isterler. Başakşehir bu manada epeyce bedelli bir yer. Bana da futbolculuk dönemimde güzel geldi. Buradaki ortam da gelişmeye müsait. Biz de daha evvel onların geçtiği yoldan geçen olarak yardımcı olmaya çalışıyorum” yorumunu yaptı.

“İSİM VERMEM HAKKANİYETLİ OLMAZ”

Fatih Terim, Luis Aragones, Roberto Mancini üzere isimlerle çalıştığının hatırlatılması üzerine genç teknik adam, “Futbolculuğuma bütün teknik erkeklerin katkısı oldu. Hepsini düzgün hislerle anmak istiyorum. Lakin teknik adamlık yolunda bir daha çalıştığım isimlerden etkilendim. Yeni teknik adamlarla alakalı kendi takımımla fikirler üretiyoruz. Bu bir gelişim süreci. Uygun bir başlangıç yaptık. Yeterli yoldayız. Lakin bu yolda kendinizi güncellemeniz, yenilemeniz gerekecek. Tek başına bir iş yapamazsınız. Düzgün bir takımınız olması gerekiyor. Başakşehir’e imza attığım birinci günde bu ülkenin yetiştirdiği en âlâ teknik adamlardan biri olmak istiyorum demiştim. İnşallah bunu paylaşacağım günler yaşarız. Teknik adam olarak pek epeyce isimden etkilendim. Fakat bir isim vermem hakkaniyetli olmaz” tabirlerini kullandı.

“GENÇ BİR KUŞAK VAR”

Harika Lig’de bakılırsav yapan İlhan Palut, Ömer Erdoğan üzere genç teknik erkeklerin performanslarını yorumlaması istenen Emre Belözoğlu, “Bu sorunun tek bir yanıtı hakkaniyetli olmaz. İlhan Hoca, Ömer Erdoğan.. Okan Ağabey (Buruk), burada şampiyon oldu. Genç bir kuşak var. Nuri Şahin, Antalya’da hakikat işler yapmaya çalışıyor. her insanın başarılı olmasını isterim. Arttan gelen genç hoca adaylarına inanç gelsin. Birbirimizin muvaffakiyetinden haz alarak birbirimizi geliştiririz. Hepsini başarılı buluyorum” diye konuştu.

“GELİŞMESİ İÇİN KUNTZ’A VAKİT VERMEK GEREKİYOR”

A Ulusal Futbol Ekibi’nde Stefan Kuntz devrini değerlendirmesi istenen Emre Belözoğlu, “Milli grupta da kaptanlık yaptığım için rahatlıkla konuşabilirim. Ulusal ekibin âlâ bir oyuncu havuzu var. Dünya Kupası’na gidecek gücümüz var. Sıkıntı kolay değil. Play-off’ta şiddetli rakipler var. Lakin oyuncu arkadaşlarıma güveniyorum. Ulusal ekipte yeni bir güç oluştu. Ulusal grubun başarısı hepimizin başarısı olarak görüyorum. Stefan Kuntz’u şahsen tanımıyorum. Sonuçta Ulusal Kadro’nun ortasında. TFF’nin bakılırsavlendirdiği şahısların aldığı bir karar. Bu sonucu alanlar içinde Hamit Altıntop var ve epey bedel verdiğim biri. Ulusal Kadro’da kim olursa olsun dayanak olmamız gerekiyor. İsimlerden bağımsız, Türk yahut yabancı. Vakit vermek gerekiyor. Şu an yeni bir güç var. Kuntz’un kamuoyuyla alakası hoşuma gidiyor. Gelişmesi için ona vakit vermek gerekiyor. Bizde vakit vermek güç. Ulusal ekiplerde teknik yöneticilik yapmak kulüpte yapmaktan daha güç. Lakin biraz daha sabır ve töleranslı davranmak gerekiyor” dedi.

“HER MAÇI KAZANMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIM”

Teknik yöneticilik amaçlarıyla ilgili de Emre Belözoğlu, “Dünyanın en âlâ teknik adamları da maç kaybediyor tıpkı vakitte epey düzgün oyuna karşın. Biz de bunu yaşayacağız. Oyuna odaklıyım. İsterim ki mesleğim boyunca her maçı kazanayım. Bu bir temenniden öteye gitmeyecektir fakat her maçı kazanmak için çalışacağım” açıklamasını yaptı.

“VISCA İÇİN TEKLİF YOK”

İsmi orta transfer periyodunda Trabzonspor için anılan Edin Visca konusunda ise Emre Belözoğlu, “Edin Visca için şu an bize gelmiş resmi bir teklif yok” dedi.

HAGI Mİ, ALEX Mİ?

Galatasaray’da Gheorghe Hagi, Fenerbahçe’de Alex ile oynayan Emre Belözoğlu’na iki oyuncuyu kıyaslaması soruldu. Galatasaray’da birinci oynadığında 16 yaşında olduğunu söyleyen Emre Belözoğlu, “Hagi kadar başka oyuncuların da üzerimde katkısı oldu. Çok uygun bir takımımız vardı. Fatih Terim’in de gücü yüksekti. Fatih Terim de herkesi geliştirmek isteyen bir teknik adamdı. Hagi’nin katkılarını hiç bir vakit inkar edemem. Beni birebir çalıştırdı. Oyunumun gelişmesi için, agresifliğimin artması için geliştirdi. Topu atmam, saklamam için geliştirdi. Bu gelişim sürecinde bana epeyce katkıları oldu. Çok büyük bir profesyoneldi” tabirlerini kullandı.

“HAGI’Yİ HER VAKİT BAŞKA BİR YERE KOYMUŞUMDUR”

Hagi’nin Türk futbol tarihinin en güzeli olduğunu söyleyen Emre Belözoğlu, “Hagi Alex kıyaslamasını bana soruyorlar. Beşerler taraflar, taraftarlar. O denli bakıyorlar oyuna. Bunu da epey doğal karşılıyorum. Ben ikisiyle de birlikte oynadım. Alex, Fenerbahçe tarihinin gördüğü en büyük oyuncu. Bence Türk futbol tarihinin gördüğü en büyük oyuncu da Hagi. Ona o denli bakmak, benim tarafımdan daha gerçek. Lakin ikisini birbirinden ayırt etmek, birini öne koymak… Az evvelki sözlerimden bir tanesi daima hakkaniyetti. Beşerler sözleri öteki yerlere çekiyor. Bu da beni rahatsız eder. İkisi de benim için epey kıymetli epeyce büyük oyuncular. Mesleğim için daima pahalı kalacaklar. İkisini birbirinden ayırt etmek, birisi daha büyük demek epey hakikat değil. Yanlış bir yere gdolayır. Benim çalıştığım oyuncular içinde Hagi’yi her vakit farklı bir yere koymuşumdur.”

💵
Yıl sonu #dolar tahmininiz nedir?

18.50 itibariyla güncel Dolar kuru:

1 Dolar = 12,73 Türk Lirası

— Haberler (@Haberler) November 23, 2021

Spor Haberleri