Almanya’da trafiğe kaydedilen yeni araç sayısı düştü

sezer

New member
Federal Motorlu Taşıtlar Dairesinden (KBA) yapılan açıklamaya bakılırsa, Almanya’da geçen yıl trafiğe çıkan yeni araba sayısı, 2020’ye kıyasla yüzde 10,1 azalarak 2 milyon 620 bin oldu. bu biçimdece ülkede trafiğe çıkan yeni araba sayısında Kovid-19 salgınında arka arda ikinci yıl düşüş kaydedilmiş oldu.

Ülkede trafiğe kaydedilen yeni araç sayısı, 2020’de bundan evvelki yıla bakılırsa yüzde 19’dan fazla düşerek 2,92 milyona gerilemişti. Kovid-19 salgını öncesi 2019’da ise trafiğe kaydedilen yeni araba sayısı 3,61 milyon olarak kayıtlara geçmişti.

Alman araba bölümü temsilcilerine göre, 2021’de büyük düşüşün sebebi, çip üzere eksik bileşenler niçiniyle devam eden üretim kesintisi oldu. Ülkede araba üreticileri, üretim için orta mal eksikliği niçiniyle üretim çizgilerini bir daha durdurmak, çalışanları kısa periyodik çalıştırmak yahut vakit zaman çalışanlarını konutlarına göndermek zorunda kaldı.

Öte yandan, 2021’de özel araba kayıtları yaklaşık yüzde 16,3 ve ticari kayıtlar yüzde 6,5 azaldı.

Hükûmet tarafınca sağlanan teşviklerin ve şarj istasyonlarının sayısının artışının tesiriyle geçen yıl trafiğe çıkan büsbütün elektrikli araba sayısı da yüzde 85 artarak yaklaşık 356 bine yükseldi.

Almanya’da güç piyasası düzenleyici kurumu olarak faaliyet gösteren Federal Ağ Yönetimi (BNetzA) bilgilerine göre, ülkede kamuya açık elektrikli araba şarj istasyonu sayısı geçen yıl 11 bin 600 artarak 50 bin 901’e yükseldi.