Angelina Jolie: “Koruyucu çift mastektomi oldum” diyor

mett

New member
NEW YORK – Angelina Jolie bugün “koruyucu çift mastektomi” yaptırdığını duyurdu. Oyuncu kararını yazdığı bir yazıyla açıkladı. New York Times. “Annem on yıl boyunca kanserle mücadele etti ve 56 yaşında öldü. Bende meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskimi büyük ölçüde artıran BRCA1 adlı hatalı bir genim var.” Jolie, doktorların tahminlerine göre meme kanserine yakalanma riskinin %87’den %5’e düştüğünü açıklıyor.

Jolie, “Durumumun ne olduğunu öğrendiğimde harekete geçmeye ve riski en aza indirmeye karar verdim. Önce mastektomi oldum çünkü meme kanseri riski yumurtalık kanserinden daha yüksek ve ameliyat daha karmaşıktı” diye yazıyor Jolie.

“Ama yazıyorum – devam ediyor – çünkü diğer kadınların da benim deneyimlerimden faydalanabileceğini umuyorum. Kanser hala insanların kalplerini korkutan, çaresizlik duygusu uyandıran bir kelime. Ama bugün bunu bir kan testiyle öğrenmek mümkün. Eğer risk altındaysanız ve bu konuda bir şeyler yapın.”

New York Times makalesinde Jolie, üçü evlatlık ve üçü biyolojik altı çocuğuyla nasıl sık sık “annenin annesi” ve “onu bizden alan hastalık” hakkında konuştuğunu anlatıyor. Aktris ve yönetmen, “Çocuklarım bana aynı şeyin benim başıma gelip gelmeyeceğini sordu” diye itiraf ediyor ve “sonra annelerini meme kanserinden kaybetmekten korkmamaları gerektiğine karar verdim”. Bir sonraki adım, önleyici çift mastektomi geçirme kararıydı. Geçtiğimiz Şubat ayında başlayan ve 27 Nisan’da sona eren, mucizevi bir şekilde medyadan gizlenen uzun bir süreç.

YASALAR Tıp camiası ikiye bölündü

“Ameliyattan uyandığınızda göğüslerinize drenaj tüpleri takılmış olarak uyandığınızda kendinizi bir bilimkurgu filmi setinde gibi hissediyorsunuz” diyen yıldız, “diğerlerini” anlatmak için kendi hikayesini anlatmaya karar verdiğini anlatıyor. Çift mastektomi kararı kolay olmadı. Ama çok memnun olduğum bir karar. Meme kanseri riski %87’den %5’in altına düştü.”

Jolie ayrıca Brad Pitt gibi “çok sevecen ve destekleyici” bir partneri olduğu için “şanslı” olduğunu söylüyor. “Hayat zorluklarla doludur – oyuncu-, bizi korkutmaması gereken zorluklar müdahale edebildiğimiz ve kontrolünü ele alabileceğimiz zorluklardır” diye bitiriyor oyuncu.