Bayan teşebbüsçü “medikal kolajen” ile yurt dışı sıhhat kesimini hedefliyor

sable

New member
ESKİŞEHİR (AA) – Eskişehir‘de 2017 yılında 40 metrekare alanda kurduğu biyoteknoloji firmasını 500 metrekare kapalı alana sahip üretim tesisine dönüştüren bayan teşebbüsçü Gamze Kara Mağden, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında imal ettiği yerli medikal kolajeni yurt dışı pazarına sunmak için teşebbüslerini sürdürüyor.

Mağden, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde TÜBİTAK 1512-Teknogirişim Sermayesi Dayanağı Programı ve KOSGEB Girişimcilik Takviye Programı ile kurduğu firmasıyla, Ar-Ge faaliyetlerinde kullanılan kolajeni sığır tendonlarından üretmesinin akabinde projesini geliştirdi.

Eskişehir Toptancılar İş Merkezinde (ESTİM) 6 kişilik takımıyla çalışan Mağden, 2019’da başladığı medikal kalitede yerli kolajen üretme projesini bu yıl tamamladı. Biyoteknoloji bölümünün Türkiye’de sürdürülebilir ve tesirli bir yapıya kavuşması için gerekli yerli ham husus tedarikini sağlamayı amaçlayan Mağden, iç piyasadaki gereksinimi karşılamak için seri üretime devam ediyor.

Teknoparkta 40 metrekarelik işletmede başladıkları seyahati ESTİM’de 500 metrekarelik üretim tesisinde sürdürdüklerini belirten Mağden, şöyleki konuştu:

“TRAngels Melek Yatırım Ağı ve Alesta AŞ’den 2020 yılında 1 milyon lira yatırım alarak pilot ölçekli tesisimizi kurduk ve gerekli akreditasyonları tamamladık. Geldiğimiz noktada yalnızca Ar-Ge pazarına hizmet vermiyoruz. Güzel Üretim Uygulamaları (GMP) şartlarında seri üretimine geçirmiş olduğumuz medikal kalite kolajeni üretip ilaç, tıbbı aygıt ve kozmetik kesiminin kullanmasına da sunmaktayız. Piyasada çoğunlukla bahsi geçen kolajenin tersine medikal kalite kolajende bağ yapısına ziyan vermeden büsbütün insan bedeninde bulunan yapısına uygun bir biçimde bölümün değerlendiremediği ham unsurlardan işliyoruz. bu biçimdelikle sıhhat dalına adapte edilebilir, kaliteli ve saflık manasında farkı olan bir eser üretiyoruz. Tıbbi aygıt dalının kritik ham unsuru pozisyonunda olan eserimiz mesela cerrahi bir operasyon daha sonrası hasar bakılırsan bir dokunun tedavisinde yahut diş dalında geliştirilen membranların ana ham unsuru olarak kullanılırken, ilaç bölümünde biyoteknolojik ilaç geliştirme süreçlerinde tercih edilmektedir. Kozmetik dalında ise dermokozmetik olarak tanımladığımız eser kümelerinde kullanılmaktadır.”

“Hedefimiz ihracat pastasından hisse almak”

Gamze Kara Mağden, yerli medikal kolajenle evvela yurt ortasındaki firmaların muhtaçlıkları karşıladıklarını aktardı.

İthalatla karşılanan medikal kolajenle ilgili amaçlarına değinen Mağden, “Hedefimiz ihracat pastasından hisse almak. Avrupa ve ABD’de farklı firmalarla eser geliştirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Yakın vakitte ihracat odaklı büyüme planlarımızı hayata geçireceğiz.” dedi.

Mağden, yurt haricinde sıhhat ve medikal bölümünde “medikal kalite kolajen” kullanıldığını belirtti.

Bu eserin, kendi tesisindeki imalatıyla ilgili bilgi veren Mağden, şunları kaydetti:

“Yaptığımız çalışmalarla kelam konusu kolajende yüzde 40’lara varan maliyet düşüşü gerçekleştirerek yurt ortasındaki firmalarımızın yerli kolajenden yaralanmasını sağlıyoruz. Ar-Ge gayeli çalışmalarda kullanılan eserleri sağlarken bir yandan da ilaç, tıbbi aygıt ve kozmetik kesiminin gereksinimlerine yönelik üretim yapıyoruz. Ar-Ge maksatlı üretilen kolajende yurt içi ve yurt dışı satışları yapıyoruz. Medikal kolajen üretimde ise yurt içi pazarda ismimizi duyurduk lakin ihracatta da teşebbüslerimiz var. Atık geri dönüşümü ve sürdürülebilirlik bizim ana gayelerimizden biri. Eserlerimizi ortaya çıkartırken sıfır atık prensibini benimsiyoruz. Etrafa ziyan vermeden mevcut kaynaklarımızı sürdürülebilir olarak kullanıp bunları katma pahalı bölümlere kazandırmak için çalışıyoruz. Ülkemizde uygulanan yerli ve ulusal üretim stratejisine uygun olarak katma bedeli yüksek eser ve hizmetleri yerli imkanlarla geliştirerek hem ithalatın önüne geçmeyi tıpkı vakitte ihracat yaparak elde edilecek faydayı maksimize etmeyi hedefleyen hatta bu gayesini gerçekleştiren bir işletme olarak yolumuza devam ediyoruz.”

Mağden, iş birliği yaptığı akademisyenlerden oluşan Bilimsel Müracaat Konseyi ile eser çeşitliliklerini artırdıklarını ve yeni üretim teknolojilerini araştırarak hem yeni bölümlere eserler geliştirdiklerini birebir vakitte mevcut faaliyet gösterilen dalların farklı muhtaçlıklarını giderdikleri kelamlarına ekledi.

AA / Deniz Açık – Son Dakika Haberleri