Bilim insanları bu gerçeği kabul edecek

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Bilim insanları bu gerçeği kabul edecek
Amerikalı bağımsız dilbilimci Mel Copeland alanında dünyaca tanınan biri. Yapıtları yalnızca academia sitesinde 100 binden çok okunmuş. Çok eski lisanlarla yeni lisanları mukayeseli olarak inceliyor. bununla birlikte bir Etrüsk uzmanı. İki büyük birkaç orta uzunluk mukayeseli lisan sözlüğü yazmış. Etrüskçe, Akadca, Hititçe, Sanskritçe üzere lisanları günümüz lisanlarıyla bir ortada inceliyor.

Ondaki farklı bir yan da Türkçeye ehemmiyet vermesi. Dünya lisanlarından on binlerce sözcüğün karşılığı olarak binlerce Türkçe sözcük örneği veriyor.

Başlıktaki kelamlar, sözü sözüne ona ilişkin. Papa’nın fıkrasındaki üzere kes yapıştır değil yani. Lakin bu sizi yanıltmasın. Copeland hala Türkçenin temel kurucu lisan olduğunu kabul etmiyor. Birinci ve tek kederimiz bu değil aslına bakarsanız. Türkçe başta Batı lisanları olmak üzere bir epeyce lisanla ağır bir oranda karışmıştır. Bu karışım binlerce yıl, en az beş bin yıl evvel gerçekleşmiştir. Copeland bunu aslına bakarsanız kabul ediyor. Çalışmaları objektif olarak bunu gösteriyor, teorik olarak da bunları söylüyor.

Bu ne manaya gelir? Hint-Avrupa teorisinin iptal edilmesi gerektiği manasına gelir. Copeland bu lisan karışımının Baykal gölü etrafında, bilhassa kuzeyinde ve kuzey-batı Çin’de gerçekleştiğini, Bronz çağında gerçekleştiğini düşünüyor. Türkçe, Moğolca, Avrupa lisanlarının atası olan kavim lisanları ona göre buralarda harmanlaşmış. Lakin bu mevzuda çabucak hemen kesin bir şeyler söylenemeyeceğini, harmanlanmanın daha da eskiye dayanabileceğini söylüyor. Kurucu lisan bulunacaksa Sanskritçe, Akadca ve daha kuvvetlisü Hititçenin daha güçlü adaylar olabileceğini belirtiyor.

Bence tartışma iki paralel eksende devam etmeli. Birincisi Türkçenin kurucu lisanlardan biri olduğunun kabul ettirilmesi. Alışılmış siyasi ve milliyetçi hislerle bunu istediğimiz için değil. Gerçeği bu olduğu için. bir fazlaca kategorideki bir epeyce dataya bakılırsa Türkçe temel olma bakımından en az bu sayılan lisanlar kadar kuvvetli aday. Ayrıyeten kimi bulgular onun daha eski bir lisan olduğunu gösteriyor.

Copeland hala bu görüşü kabul etmemekle birlikte, buna açık kapı bırakıyor, bunu ispat için ilerlemem gerektiğini tabir ediyor. Motamot şöyleki bir şey diyor: “I believe, however, that you should keep going in the direction you are on. Your article will no doubt stir up a lot of people particularly those who specialize in PIE.” “aynı vakitte şuna inanıyorum ki, ilerlediğiniz yolda devam etmelisiniz. Makaleniz kuşkusuz bir fazlaca kişiyi bilhassa Hint-Avrupa konusundaki uzmanları ayağa kaldıracaktır (uyandıracaktır, heyecanlandıracaktır).

Öteki bir yerde şunu söylüyor: “ötürüsıyla, kavramların transferine ait argümanınız, ‘Avrasya Lisan Temelleri’ kitabımda büyük ölçüde desteklenmektedir. Lisan transferlerinde Türkçe’nin temel rolü oynaması, iddia ettiğim üzere yapıtınızın en az 400 sayfaya ulaşmasını sağlayacak bir meydan okumadır.”

Türkçe haydi kurucu lisanlardan biri olarak kabul edilmedi diyelim. Copeland şu biçimde diyor: “Benim kitabımda ortaya koyduğum ana görüşe tam isabet etmişsiniz.” Öbür deyişle, bir dahaleyelim: Türkçe öteki lisanların içine ağır halde girmiştir. Bu gerçeğin kabulü hâkim lisan aileleri safsatasının çöküşü demektir.

“Bundan 3000 yıl evvel Avrupa nüfusunun hayli büyük kısmı Proto-Türkçe konuşuyordu” diyen ve bunu genetik çalışmalarla destekleyen Anatole Klyosov’un görüşü kadar çarpıcı değil Copeland’in söylemiş oldukleri. Ancak lisan çalışmalarının kapsamıyla buna paralel fazlaca kuvvetli bir dayanak diyebiliriz. Yavaş yavaş birden fazla gerçek bilim insanı bu gerçeği kabul edecek.

Academia edu isimli sitede Copeland’in çalışmaları temelinde Etrüskçe-Sanskritçe-Akadca ile Türkçe’yi karşılaştıran bir makale yayınladım. Copeland ile bu yazışmaları da bu makalenin yayını öncesinde ve daha sonrasında yaptım.

Etrusk ve birinci Latin efsaneleriyle Proto-Türk kültürü ve efsaneleri birbiriyle tam örtüşüyor. Copeland ne diyor, ben ne diyorum, diğerleri ne diyor; sözcük karşılaştırmaları öncesinde makalenin kuramsal kısmında bunları özetledim.

Makalenin aslını bu siteden okumak için:

Kaan Arslanoğlu

ALINTIDIR