“Bu bir yaşam biçimi”: Kadınlar Ukrayna ordusuna damgasını vuruyor

Tuncer

New member
Ukrayna'da Bakhmut'un hemen dışındaki ön cephede, Ukraynalı bir topçu müfrezesinin 32 yaşındaki komutanı, yıpranmış bir Lada'nın yolcu koltuğunda ileri geri sallanırken, başka bir asker arabayı yoğun bir ormanda sürüyor, bazen gençleri biçiyor ve kesiyordu. ağaçlar. Hedeflerine ulaştıklarında, Rus hatlarına iki milden daha yakın olan küçük bir köyde, yalnızca yıkık evler kalmıştı, kırık çatıları ay ışığında görülebiliyordu.

“Cadı” çağrı işaretli bir asker olan komutan, Şubat 2022'deki Rus işgalinin ertesi günü iki erkek kardeşi ve annesiyle birlikte orduya katılan eski bir avukat. İlk savaş deneyimini bu yıl Kiev'in eteklerinde yaşadı ve o zamandan beri silah sistemleri hakkında öğrendiklerinin çoğu kendi kendine öğrenildi ve kendiliğinden oluştu.

Witch, 2023'ün başından bu yana Bakhmut çevresindeki bölgedeki 241. Tugay'daki müfrezesiyle birlikte bulunuyor ve buradaki tüm topçu sistemlerini izliyor. Savaş bittikten sonra bile orduda kalmaya kararlı. “Silahlı kuvvetlere katılmak isteyen insanların bunun bir yaşam tarzı olduğunu anlaması gerekiyor” dedi.

Ukrayna şiddetli Rus saldırılarıyla mücadele ederken ve kayıplar arttıkça, savaş misyonlarına giderek daha fazla gönüllü olan kadınlar arasında zorunlu askerlik oranlarında da artış yaşanıyor. Ukrayna ordusu da saflarına daha fazla kadın almak için yoğun bir çaba sarf ediyor.

Şu anda Ukrayna silahlı kuvvetlerinde yaklaşık 65.000 kadın görev yapıyor; savaşın başlangıcından bu yana yaklaşık yüzde 30'luk bir artış var. Savunma Bakanlığı'na göre yaklaşık 45.000 asker askeri personelden oluşuyor, geri kalanı ise sivil görevlerde bulunuyor. 4.000'den biraz fazlası savaş pozisyonunda.

Ukraynalı erkeklerin aksine kadınlar için zorunlu askerlik hizmeti bulunmuyor; Ancak tıp veya eczacılık diplomasına sahip kadınların bu hizmete kaydolması gerekiyor.

Bu kadınlar orduda giderek artan sayıda pozisyona sahipler: saldırı birimlerinde muharebe sağlık görevlileri; kıdemli topçular; keskin nişancılar; tank birimlerinin ve topçu bataryalarının komutanları; ve Ukrayna'nın ilk kadın helikopter savaş pilotu olmayı hayal eden bir sağlık tahliye ekibinde en az bir yardımcı pilot. Çatışmalarda onlarca kişi yaralandı, bazıları öldürüldü ya da esir alındı.

Cephede erkek askerlerle aynı korku ve sıkıntı örtüsü altında faaliyet gösteriyorlar. Witch ve havan timlerinden birinin günlerinin çoğunu geçirdiği nemli, müstahkem barınakta, bodrumda, neredeyse karanlıkta beklediler. Işıkların açılması, ekibin dışarı çıkıp ateş etmek zorunda kalması durumunda gözlerini karanlığa hızla ayarlayamayacağı anlamına geliyordu.

Daha kuzeyde, eski bir Ukraynalı halk şarkıcısı olan Tesla çağrı işaretli bir komutan, 32. Mekanize Tugay'ın saha karargahı olarak hizmet veren çıplak evde bir taburede oturuyordu. Kupyansk bölgesindeki Rus kuvvetleri Ukrayna hatlarına topçu ateşi yağdırdı.

Tesla, vekili ile savaş alanı planını tartışırken aynı anda birimindeki askerlere kısa mesaj ve sesli notlar gönderdi. Büyük beden pantolonu kıvrılmış ve üzerinde çizgi film avokadoları olan neon turuncu çoraplar ortaya çıkmıştı.

Diğer birimin ağır yaralı bir yoldaşı tahliye edebilmesi için Rus ateşini kendi askerlerinin bulunduğu başka bir tabura yönlendirmeye çalıştı. Bilginin sesli mesaj yoluyla geldiğini, “Üç farklı uzuvda üç turnike” dedi.

Tesla sesli not aracılığıyla “Bir tane daha gönderin” emrini vererek askerlerine tekrar ateş etmelerini emretti. “İşin bittiğinde bana haber ver.”

Ekim ayında Ukrayna hatlarını aşan bir Rus saldırısının başlamasından kısa bir süre sonra, topçu eğitimli 24 askerine, Rus hatlarına en yakın konuşlanmış piyade birliklerini takviye etme emri verildi. Tesla, görevlerinden önce onlarla konuştu ve kendini çaresiz hissetti.

“En kötüsü, onlara topçulukta tamamen farklı şeyler öğrettim ve sonra onları piyadeye gönderdim” dedi. “Ve onların orada durup size komutanları gibi baktıklarını, mümkün olan en kötü duruma düşeceklerini çok iyi bildiklerini hayal edin.”

Tesla, ileri gönderilen 24 kişiden 15'inin yaralandığını ve birinin çatışma sırasında yakalandığını söyledi. Olay Tesla'nın vicdanını rahatsız etti ama endişelerini kendine sakladı. Annesi Tesla'nın bir topçu bataryasını yönettiğini hâlâ bilmiyordu çünkü kızının ön cephelerden güvenli bir uzaklıktaki bir akademide eğitmen olarak çalıştığına inanıyordu.

2018 yılına kadar, bazılarının kuralları ihlal etmesine rağmen kadınların Ukrayna ordusunda muharebe görevlerinde bulunmaları yasaklanmıştı. Rusya'nın işgalinden bu yana kısıtlamalar gevşetildi. Binlerce kadın askeri personelin daha askere alınması, NATO ve Avrupa Birliği'ne katılım başvuruları halen değerlendirilen ülke için olumlu bir adım olarak görüldü.

İşin kötü yanı ise ordunun bunlara uyum sağlayacak kadar hızlı uyum sağlayamaması. Askerler, kadın tulumları ve botları, vücuda tam oturan vücut zırhı ve kadın hijyen ürünleri konusunda hâlâ büyük eksikliklerin olduğunu söylüyor. Sonuç olarak kadınlar birçok şeyi kendileri satın almak zorunda kalıyor.

Bu nedenle Veteranka ve Zemliachky gibi kuruluşlar, kadınlara özel ürünler sağlamak için para toplayarak açığın kapatılmasına yardımcı oldu.

Ancak sorunlar daha da derinleşiyor ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılık konularını ilgilendiriyor.

Savaş görevlerinde görev yapan pek çok kadın, erkek askerlerin ve doğrudan amirlerin büyük ölçüde cinsiyete dayalı ayrımcılık yapmadığını söyledi; ancak cinsel imalar ve uygunsuz yorumlar hâlâ mevcut.

Daha ziyade, ordudaki, özellikle de muharebe operasyonlarındaki kadınları küçümseyenler, genellikle Sovyet döneminden kalma üst düzey komutanlardır. Bazı durumlarda kadınlar, daha genç ve dinamik komutanların yer aldığı yeni kurulan tugaylara katılmayı tercih ediyor.

Tesla, “Yıllar önce kurulmuş bir tugaya katılmak istemedim çünkü genç bir subay ve bir kadın olarak beni dinlemeyeceklerini biliyordum” dedi.

Bir vakada, bir tugay komutanı, topçu bataryasına komuta eden bir kadına o kadar öfkelendi ki, onu açıkça karaladı. “İşin çok zor olduğunu anladığında bana doğru sürünerek diz çöküp ayrılmak için yalvaracaksın ve ben de görevinden ayrılmana izin vermeyeceğim” dediğini hatırladı ve bir konu hakkında açıkça konuşabilmek için isminin gizli kalmasını rica etti. Hassas konu.

Cinsel taciz iddiaları da ortaya çıktı. Bazı kadınlara göre, tacizi bildirmek için tabur komutanları dışında resmi bir kanal yoktu ve onlar da daha fazla önlem alıp almama konusunda karar vermek zorundaydı. Askerler, bazı durumlarda tanıkların tepki korkusu nedeniyle ifade vermeyi reddedebileceğini söyledi.

Kadın askerler, bu engellerin ve bunun askeri kariyerlerini etkileme olasılığının kadınları tacizi bildirmekten caydırdığını söyledi.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Diana Davitian, ordunun 1 Ocak'ta askerlerin cinsel tacizi bildirmesi için bir yardım hattı kurduğunu söyledi. Raporların inceleneceğini ve iddiaların doğru çıkması halinde gerekli önlemlerin alınacağını söyledi.

Bakanlık ayrıca, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya ve eğitim programları sunmaya adanmış, savaşa bağlı cinsel şiddetle mücadeleye odaklanan bir birim de dahil olmak üzere ayrı bir birim kurmayı planladığını da belirtti.

Bodruma döndüğümüzde Cadı komuta merkezinden bir çağrı aldı: Ateş etme zamanı gelmişti. Ekip, birkaç metre ötede, havan tüpünün hazır bulunduğu kısmen kapalı bir avluya tırmandı.

Havan müfrezesinde kıdemli topçu olan 20 yaşındaki Kuzya dürbünle bakıp telefonundaki koordinatları okurken sessizlik oluştu. “Ateş!” birisi bağırdı. Ekip bodruma geri dönüp Rusların olası dönüşünü beklemeden önce birkaç el daha ateş edildi.

Sadece birkaç ay önce Kuzya'nın arkadaşı çatışmada öldürülmüştü. O ve geçtiğimiz yıl neredeyse hiç görmediği yedi yaşında bir oğlu olan Witch, birbirlerinin yanında teselli buluyor gibi görünüyorlardı. İki kadın başkent Kiev'deki aynı judo kulübünde antrenman yaptı ve işgalin ertesi günü kayıt yaptırmak için birlikte askere alma bürosuna gitti.

Birçok kadın için sanki yıllardır savaşa hazırlanıyormuş ve savaşma arzusu varmış gibi geliyor. Eski bir baristayken topçu ve doktor olan 24 yaşındaki Foxy, yaralı gazilerle çalışmadan önce gençlik yıllarında okuldan sonra kamuflaj ağları yapmak için gönüllü oldu. Haftalarca süren eğitimin ardından geçen yıl orduya katıldı.

Tabur komutanı ona iki seçenek sundu: “Sen bir kadınsın. Belgelerle çalışabilir veya pancar çorbası pişirebilirsiniz” diye anımsıyor Foxy. “Tabur değiştirene kadar evrak işleriyle uğraşmaktan başka seçeneğim yoktu.”

Daha sonra Bakhmut'ta ön cephedeki en yoğun çatışmaların bazılarında havan topu takımının parçası oldu ve ekibi tarafından eşit muamelesi gördü. “Her ne kadar erken yaşta belli bir düzeyde cinsiyetçilikle karşılaşmış olsam da” dedi, “Hiçbir şeyi kanıtlamam ya da ne yapabileceğim konusunda kimseyi ikna etmem gerekmediğini hissediyorum.”

Bu görüş, Mi-8 tıbbi tahliye helikopterinin teğmen ve pilotu olan 21 yaşındaki Kateryna tarafından da paylaşılıyor. Harp okulu mezunu Kateryna henüz ilk kurtarma görevini tamamlamadı ancak Ukrayna'nın ilk kadın savaş pilotu olmayı umuyor.

Ukrayna toplumu da kadınların orduda görev yapmasına yönelik şüphelerini yavaş yavaş aşıyor. Şimdilik, ayrımcılığa ve cinsel tacize karşı daha iyi harekete geçebilecek yeni nesil kadınlara ve onların müttefiklerine kalmış durumda.

Evelina Riabenko raporlamaya katkıda bulunmuştur.