Çanakkale Seyahati

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Çanakkale Seyahati
Geçtiğimiz hafta Çanakkale üzerinden Kazdağları’na gidip Balıkesir üzerinden geri döndüm. Birinci defa 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçerek akşam saatlerinde Avec Otel’e ulaştım ve bünyesindeki Çanakkale’de büyük bir boşluğu dolduran Carne Restoran’da hoş bir akşam yemeği yedim.

Carne Restoran

Carne Restoran, Avec Kümeye ilişkin Avec Otel’e ilişkin geniş bir şarap mahzeni ve şarap seçkisi olan fine dine bir restoran. Çanakkale’de hasreti duyulan yemekler, tabaklar ve içkiler ile kaliteli bir akşam yemeği için tüm ince ayrıntılar düşünülmüş.

Deneyimli şef Ramazan Ertürk elinden son vakit içinderda yediğim ve özlediğim trüflü risotto beni adeta İtalya’ya götürmüş kadar oldu.

birebir vakitte özel soslu sunumda karidesli kalamar, kuru yaşlandırma formülü ile fermente edilen dana antrikot, pancar carpaccio ve masaya gelen tüm meze tabakları şapka çıkartılacak lezzet ve sunumdaydı.

Dediğim üzere Çanakkale fazlaca hoş bir restoran kazanmış. Ayrıyeten İstanbul’dan yola çıkıp Çanakkale üzerinden tatil rotası oluşturacaklar için de Carne Restoran özel günler ve kutlamalar için de yol üstünde ayrıcalıklı bir yer olmuş.

Sardalye

Carne Restoran üstüne Avec Otel’de bir gece konaklamamızın çabucak sonraki günü Çanakkale merkeze inerek bir iki yer gezelim dedik.

Bu yerlerden birincisi, benim yıllar evvel birinci açıldığı vakit içinderda ziyaret edip oldukçaça bahsetmiş olduğum balık büfesi Sardalye oldu.

Sardalye, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin kendi balığı olan sardalyaları yağda kızartarak (tempura) ekmek ortası sunduğu bir balık ekmek büfesi.

Bu yaklaşım ile de Türkiye’de birincilerden. Bu iş modellerini de yıllardır severek ve ilgiyle takip ediyorum. Lokal balık kullanmalarını da ayrıyeten epeyce destekliyorum.

Tekin İmrenal Şekercisi

Çanakkale’ye gidince uğramaktan en çok zevk aldığım yerlerden biri de Tekin İmrenil Şekercisi. O kadar tarihi, o kadar nostaljik görünümlü bir şekerci ki burası, dükkanın kapısından girer girmez vakit tüneline girmiş üzere oluyorsunuz.

Pralinler, şekerler, çikolatalar, kakaolar…

Yok yok. Ortam rengarenk. Bilenler bilir. Mabel’in şemsiye çikolatalarından alıp yolumuza devam ediyoruz.

İstikamet peynir helvası için Kadir Usta alışılmış ki.

Kadir Usta Peynir Helvası

Kadir Usta Çanakkale’de yaşayan bir efsane. Peynir helvası denince de akla birinci gelen isim o. Dükkanında kendisi ve kızı ile birlikte çalışan bayanlarla kapısında kuyruklar oluşturuyor.

Burada iki tip peynir helvası var biri sade ötekisi de kızarmış. Benim favorim kızarmış olan. Bir oturuşta bir kilo kızarmış peynir helvasını nefes almadan yiyebilirim. Yarım kilo alıp rotamızı Kazdağları’na yanlışsız çeviriyoruz.

Radika Cafe

Kazdağları Yeşilyurt Köyü son devirlerde popülaritesi epey artmış bir köy. Burada bu köye has yemekleri yemek üzere birinci vakit içinderda Radika Cafe’ye uğruyoruz. Radika Cafe’nin mütevazi ve güler yüzlü sahibi Sami bize kendi harmanladığı yeni çay demliyor ve bu çay eşliğinde Manlama – (Gözleme ve Mantı içinde bir yemek olduğu için bu ismi almış) kıymalı, sarımsaklı yoğurtlu, hoş bir gözleme yiyoruz. Ayrıyeten bir daha bu köye ilişkin Çetmi tatlısı ile de midemize gönderdiğimiz manlamamızı taçlandırıyoruz. Büyük Çetmi, Yeşilyurt Köyü’nün eski ismi. Tatlının ismi de buradan geliyor.

Pekala lezzeti nasıl?

Sigara böreğini andıran bir yufka içerisinde kıyılmış ceviz, elma ve içerisine tahin helvası var. Üstüne de pudra şekeri dökülüyor. Lezzeti Viyana’nın Apfelstrudel’ine fazlaca benziyor. Yalnızca biçimi daha naif ve daha tek lokmalık.

Nadas Otel ve Restoran

Nadas Otel Kazdağları’nda çabucak hemen birinci yılını dolduran lüks bir butik otel. Sloganı da, “Kendinizi Nadas’a bırakın.” Sahiden de otele adım atar atmaz dünyadaki, işlerinizi, dertlerinizi, geriliminizi dışarıda bırakıveriyorsunuz.

Bol oksijen, yeşillik, ağaçlar, kuş sesleri ile adeta cennettesiniz.

Son derece huzurlu, keyifli zevkli bu otelin restoran menüsü de elbette son derece ince düşünülmüş ve planlanmış. Bu defa de şef Yücel Bükücü ve takımının lokal notalarla hazırladığı şık tabakların tadına, akşam otelin restoranının şöminesi önünde ve piyano eşliğinde vardık.

Ayrıyeten sabah kahvaltısı şefin hazırladığı bir daha Ege Bölgesi’ne has Acı Otlu (Tilkeşen Otu) omlet de bizim için şaşırtan ve yeni bir lezzet oldu.

Nadas otelde iki gün nadasa yattıktan daha sonra Balıkesir üzerinden dönüşe geçtik. Bu sefer dönüş rotamızda size daima gittiğim, güvendiğim ve esnaflıklarından son derece hoşnut olduğum bir mandırayı önermek isterim.

İlhanlar Süt Eserleri

Susurluk’ta tam da Düzdağ Tost için mola verdiğiniz yerin çabucak yanında İlhanlar Süt Eserleri var. Aşağı üst Susurluk’taki tüm tostçular tostlarında bu İlhanlar Süt Ürünleri’nin tuzsuz Kelle peynirlerini kullanırlar. Kelle peyniri dediğim aslında Mihaliç peyniri. Balıkesirliler bu peynire kendi ortalarında kelle peyniri diyorlar.

İlhanlar Süt Eserleri butik, klâsik bir mandıra. Yani buradan endüstrileşme sevdasına kapılmamış bir küçük işletmeden, gözünüz kapalı şirden mayalı peynirler satın alabilirsiniz.

İlhanlar Süt Ürünleri’nde üç tip Mihaliç peyniri var. Tuzsuz, az tuzlu ve tuzlu… Aslında tost için tuzlu olanı makbul ve meskende tost yaparken bilhassa bu tuzlu peyniri denemenizi tavsiye ederim. Yalnız Susurluk’taki tostçular daha çabuk eridiği için tuzsuz Mihaliç peynirini tostlarında tercih ediyorlar.

İlhanlar Süt Ürünleri’nde giderseniz lor peyniri de sormayı ihmal etmeyin. İnanılmaz lezzetli lor peynirli var.

Bu ortada belirtmeden geçemeyeceğim. Balıkesirlilere bakılırsa taze kaşar peynirinden tost olmaz, tost olsa olsa Mihaliç peynirinden olur.

Bu kadar gezip gördükten daha sonra ülkemizdeki çok zenginlik içerisinde besindeki fiyat artışları beni epey kaygılandırıyor ve herkes üzere ziyadesiyle üzüyor. Fakat elimden bir şey de gelmiyor. En yeterli bildiğim şeyleri yapmaya devam ediyorum: Yazı yazmak ve size gördüklerimi, sevdiğim yerleri, lezzetleri aktarmak…

Sıhhat ve afiyetle kalın.

Not: Geçen haftadan itibaren Harbiyiyorum Youtube kanalında kendi program formatımız olan “Harbi Yiyorum – Nerede Ne Yenir?” 2. dönemi yayınlanmaya başladı. Her Cuma saat 18:00’de yeni bir semt, kent ya da ülkede “Nerede Ne Yenir?” in yanıtını sizlere sunmaya çalışıyoruz. Gezdiğimiz yerlerde sizler için ayı vakitte YouTube içerikleri de oluşturmaya çaba gösteriyoruz. Geçtiğimiz hafta İstanbul Bostancı ve bu hafta İstanbul Kartal’da nerede ne yenir kısımları ile Harbi Yiyorum Youtube kanalında yayında. daha sonraki haftalarda yeni kısımlar ile de karşınızda olacağız.

Yeterli seyirler, sevgiler…

Salih Seçkin Sevinç

ALINTIDIR