Çarşamba brifinginiz – Haber

Tuncer

New member
Ukrayna’nın savunma maliyeti

Yılbaşı hafta sonu Rusya, Ukrayna’ya yaklaşık 80 adet patlayan insansız hava aracı gönderdi. Yetkililer, Ukrayna ordusunun herkesi ezdiğini söyledi. Ancak askeri uzmanlar, kazanımların sürdürülebilir olup olmadığını merak ediyor ve bazıları, bir Rus İHA’sını Ukrayna füzeleriyle düşürmenin, bir insansız hava aracını fırlatmaktan yedi kat daha pahalıya mal olduğunu tahmin ediyor.

Ukrayna insansız hava araçlarını püskürtmede giderek daha ustalaşıyor, ancak Rus saldırıları acımasız oldu. Analistler, Rusya’nın Eylül ayından bu yana Ukrayna’da yaklaşık 600 İHA düşürdüğünü tahmin ediyor. Altyapıyı hedef alan ve çok sayıda roket saldırısının eşlik ettiği kampanya, ülke genelinde elektriği, ısıtmayı ve suyu kapattı.

Savaşın başlangıcından bu yana her iki taraf da insansız hava araçlarını keşif ve saldırılar için kullandı. Cihazlar ilk kez bir Avrupa savaşında bu kadar yaygın olarak kullanılıyor. Askeri uzmanlar, Ukrayna’yı giderek daha fazla, gelecek nesiller için savaş öngörebilecek son teknoloji silahlar ve bilgi sistemleri için bir kanıtlama alanı olarak görüyorlar.

Rusya’dan Haberler: Rusya lideri Vladimir Putin, Ukrayna’nın geçen hafta sonu kitlesel kayıpları hızlı bir şekilde kabul etmesinin de kanıtladığı gibi, savaşa rağmen hayatın normal devam ettiği iddiasını terk etti.

Çin, Covid seyahat kısıtlamalarına yanıt veriyor

Çin dışişleri bakanlığı dün, bir düzineden fazla ülke tarafından Çin’den gelen yolculara dayatılan Covid test gerekliliklerine sert tepki gösterdi, giriş şartlarını bilim dışı ve “aşırı” olarak nitelendirdi ve karşı önlemleri tehdit etti. Sağlık uzmanları, seyahat kısıtlamalarının yeni varyantların yayılmasını durdurmayacağını söyledi.

Kanada, ABD, Fransa, İspanya, Japonya ve Birleşik Krallık gibi ülkeler, Çin’deki enfeksiyonlardaki artış, salgından yeni varyantların ortaya çıkma riski ve hükümetin koronavirüs verilerini paylaşma konusundaki isteksizliği konusunda endişelerini dile getirdi. Kısıtlamalar, yolcuların varışta negatif bir Covid testi sunmalarını veya zorunlu testlerden geçmelerini zorunlu tutmayı içerir.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, kısıtlamaların arkasında art niyetler olduğunu söyledi. “Politik hedeflere ulaşmak için Covid önleme ve kontrol önlemlerini manipüle etme uygulamasını kesinlikle reddediyoruz ve karşılıklılık ilkesi doğrultusunda uygun eylemi yapacağız” dedi.

Detaylar: Çin hala, gelen yolcuların, kalkıştan sonraki 48 saat içinde alınan bir polimeraz zincir reaksiyonunun veya PCR testinin negatif bir sonucunu göstermesini şart koşuyor.

Tavizsiz bir İsrailli bakandan isyan dolu bir ziyaret

İsrail’in yeni aşırı milliyetçi Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, dün Kudüs’te Yahudiler ve Müslümanlar için kutsal olan kutsal bir yere kısa ve provokatif bir ziyarette bulunarak, militan grup Hamas’tan gelen tepki tehditlerine meydan okudu ve Filistinlilerin liderlikten öfkeli tepkisine yol açtı ve Arap dünyasından kınamalar.

Site, Yahudiler tarafından iki antik tapınağın bulunduğu Tapınak Dağı olarak ve Müslümanlar tarafından Mescid-i Aksa ve diğer önemli İslami türbelerin bulunduğu asil sığınak olarak saygı görüyor. Filistinliler ve bölgedeki diğer birçok Müslüman, İsrailli politikacıların bu tür ziyaretlerini sitenin statüsünü değiştirme ve oradaki Yahudi inananlara daha fazla hak verme çabasının bir parçası olarak görüyor.

Ben-Gvir’in 15 dakikadan kısa süren ve sıkı bir şekilde korunan ziyareti, bu kadar üst düzey bir İsrailli yetkilinin yıllardır yaptığı ilk ziyaretti ve olaysız geçti. Bu, şimdiye kadarki en sağcı ve dindar muhafazakar olan İsrail’in yeni hükümetinin Filistinlilere karşı takındığı tavizsiz yaklaşımın erken bir göstergesiydi.

alıntı: Ben-Gvir olay yerindeyken Gazze’yi kontrol eden İslami militan grup Hamas’a atıfta bulunarak, “İsrail hükümeti cani bir örgüte, alçak bir terör örgütüne teslim olmayacak” dedi. Yahudi halkı için. Herkese açıktır.”

GÜNCEL HABERLER

dünya çapında

Pandemi çocukların okuma becerilerini etkiledi. Kütüphaneciler, TikTok’taki dans rutinleri ve dinozor kıyafetleri dahil olmak üzere gençleri kitaplarla buluşturmak için ne gerekiyorsa yapıyor.

İlk başta, kütüphaneciler havalı görünmek için mücadele ettiler. Sonra bir yeniden düşünme geldi. “Yalancı bir tavırla eğil,” dedi biri. Gençler bunalmış durumda, ekledi: “Yüzlerine bir gülümseme koyun.”

ATHLETIC’TEN SPOR HABERLERİ

Arjantinli takım arkadaşları bir sonraki Dünya Kupası için Lionel Messi’yi istiyor: Orta saha oyuncusu Alexis Mac Allister ve milli takımın geri kalanı, Arjantin 2026’da Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika’da kupayı savunurken hala Messi’yi yanlarında istiyor.

Erling Haaland’ın gizli silahı mı? O bir baykuş gibidir: Manchester City’nin forveti sahaya çıktı. Başarısının büyük bir kısmı oyunu ne kadar iyi taradığına bağlı.

Pele’nin ABD’deki zamanı: Dünyanın en büyük futbolcusu 1975’te New York’a geldi ve tanıştığı herkes üzerinde kalıcı bir etki bıraktı.

SANAT VE FİKİRLER

yeni yıl için tavsiyeler

The Times’s Well haber bülteni, okuyuculardan 2022’de aldıkları veya verdikleri en iyi tavsiyeyi sordu. 600’den fazla akıllı, esprili yanıt alındı - bunlardan 20’si haber bülteninde yer aldı (artı bir bonus ipucu: “Pastırmayı asla çıplak pişirmeyin.”) İşte en iyilerinden beşi.

• “Depresif bir dönemdeyken, asla büyük bir karar vermeyin veya saçınızı değiştirmeyin. Daha iyi olana kadar bekle. Ozaman karar ver.” J. Alex Sanger, Şikago

• “Aldığım en iyi tavsiye, ailemi günlük işler yaparken fotoğraflamaktı, çünkü onları böyle hatırlamak istiyorum.” Lori Gosselin, Seattle

• “Tavsiye istemeyeceğiniz birinden eleştiri alın.” Leonard Foonimin, Falcon Heights, Minn.

• “Arkadaşım Max ile bir vintage mağazasındaydım ve pullu bir üst gördüm. Ona şu anda hayatımın hiçbir yerinde böyle ışıltılı bir bluz giyemeyeceğimi ama giymeyi çok istediğimi söyledim. O sadece, “Farklı bir yaşam tarzı seç” diye yanıtladı. O zamandan beri her gün bu sözleri düşünüyorum.” Monika Tanouye, Londra

• “Küçük şeyleri terletmeyin ve terleyen şeyleri okşamayın.” George Kahn, Potsdam, NY
OYNA, İZLE, YE

ne pişirilir