Çin Halk Cumhuriyetinin dini nedir ?

OnlySEO

Global Mod
Global Mod
Cin Halk Cumhuriyeti'nin Dini

Cin Halk Cumhuriyeti'nin cogu insann dusundugu gibi dini bir devlet degildir. Ne var ki, cok farkl dinlerin uyeleri Cin'de yasamaktadr. Cin'de, Budizm, Taoizm, Konfucyusculuk, Islam, Hristiyanlk ve diger dini inanclar toplumun cesitli bolumlerinde mevcuttur. Cin Halk Cumhuriyeti'nin resmi dini olmamakla birlikte, Cin yonetimi tarafndan desteklenen bir dini inanc belirtisi vardr.

Budizm

Budizm, Cin'in dini inanclar arasnda en yaygn olandr. Budizm, Cin'de kadim bir gecmise sahiptir ve ortacag Cin tarihinin bircok parcasndan etkilenmistir. Bugun, Cin'de Budizm'in cok farkl sekilleri mevcuttur ve cogu Cinli, Budizm'in baz ogretilerini yasamlarna uygulamaktadr.

Taoizm

Taoizm, Cin'de Budizm'den once ortaya ckms bir dini inanc sistemidir. Taoizm, Cin'in kadim kulturunden etkilenmistir ve Cin'de halen onemli bir yere sahiptir. Taoizm, Budizm'in Cin'deki kulturunun onemli bir parcasdr ve Cin'deki Budist templerin cogu, hem Budist hem de Taoist ogretileri barndrmaktadr.

Konfucyusculuk

Konfucyusculuk, Cin'de kadim bir dini inanc sistemidir. Konfucyusculuk, Cin'in her iki dini sistemi de etkilemistir ve Cin'deki Budizm ve Taoizm'in cogu ogretisi, Konfucyusculuk tarafndan etkilenmistir. Konfucyusculuk, Cin'de ozellikle ust duzey Cinli burokratlar tarafndan benimsenmistir ve Cin halknn cogu tarafndan benimsenmistir.

Diger Dini Inanclar

Cin Halk Cumhuriyeti, diger dini inanclar da kabul etmektedir. Ozellikle, Cin'in kuzeyinde yasayan Turklerin cogu Musluman olup, Islam ogretilerini cogu zaman takip etmektedir. Cin'in batsnda ise, Hristiyanlk ve diger dini inanclar da yaygndr.

Sonuc

Cin Halk Cumhuriyeti'nin resmi dini olmamakla birlikte, Cin'de cok cesitli dini inanclar mevcuttur.