Covid-19 ağır bakımında ailelerini bakılırsameyen hastalar, aldıkları görüntü bildiriler ile moral buluyor

sable

New member
ANKARA (İHA) – Covid-19 ağır bakımında ailelerini bakılırsameyen hastalar, aldıkları görüntü bildiriler ile moral buluyor

ANKARA – Ankara’da bulunan Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi’nde Covid-19 ağır bakım servisinde yatan hastalar için bir uygulama başlatıldı. Covid-19 servisi olduğu için ailelerini nazaranmeyen hastaların kendilerini yalnız hissetmemesi ve morallerinin yüksek tutulması için geliştirilen uygulama ile ailelerinden gelen görüntü bildiriler ağır bakım hastalarına izletiliyor.

Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi Covid-19 Ağır Bakım Servisi Sorumlusu Dr. Sevgi Bağlı Seyhan ve takımı, burada tedavi bakılırsan hastaların en büyük korkularından birinin de ailelerinden haber alamamak olduğunu söyleyerek bir uygulama başlattı. Ağır bakım servisinde yatan hastaların aile ve yakınlarından gelen görüntü iletiler bakılırsavli hemşireler tarafınca hastalara izletilerek onlara moral veriliyor. Bu sayede ailelerinden haber siz kalmayan hastalar, kendilerini umutla bekleyen aileleri için çabayı bırakmamaya çalışıyor. Yaklaşık 2 yıldır Covid-19 Ağır Bakım Servisi’nde vazife aldığını söyleyen Dr. Sevgi Bağlı Seyhan, bu uygulama daha sonrasında hastalarda moral manasında önemli olumluluklar oluştuğunun altını çizerek, “Hastalar hasta yakınlarından ayrılıyorlar ve hiç haber alamıyorlar. Kendilerinin teneffüs sorunu var ve nefes alamıyorlar. En değerli sorunları aslına bakarsanız nefes alamamak. Bir de üzerine yalnız kalmak, öleceğim korkusu ve yalnız öleceğim korkusu onları epey huzursuz ediyordu. Biliyorsunuz pandemi niçiniyle hasat yakınlarını da içeri alamıyoruz. beraberinde hastayı göstermek de hasta mahremiyetine alışılmamış oluyordu. Zira maskeler, sondalar biroldukca şeyler vardı. Hastalar o denli de görünmek istemiyordu fakat ailelerini de görmek istiyorlardı. Bu sebeple biz de bir uygulama başlattık. Hasta yakınları bize görüntülerini gönderiyorlar. Hastalar ile ilgili onları motive edecek, morallerini yükseltecek görüntüleri gönderiyorlar. Bunu da hastalara izletiyoruz. Bu birkaç dakikalık da olsa havalarını sahiden epey değiştiriyor. Moral ve motivasyonlarını fazlaca artırıyor. Biz de direkt gözlemleyebiliyoruz. Yalnız olmadıklarını hissediyorlar. Yani yalnızca bizimle değil, yakınları ile de bir arada olduklarını hissediyorlar” tabirlerini kullandı.

“Maalesef ki ilaçları kullanmadım”

Yaklaşık 1 aydır Covid-19 ağır bakım servisinde tedavi nazarann Faruk Akar, testi müspet çıktıktan daha sonra kızının müdürünün tavsiyesi doğrultusunda Sıhhat Bakanlığı tarafınca tavsiye edilen ilaçları kullanmadığını ve bu durumdan epey pişman olduğunu vurgulayarak, “Ayın 21’inde kızım olmuş. Burada tetkik yaptırmış ve ‘baba çabucak sen de git’ dedi. Ben de çabucak hemen geldim burada tetkikimi yaptırdım. Birkaç saat daha sonra bana Covid olduğumu söylemiş olduler. Bir eleman ile ilaç göndereceklerini söylemiş olduler. Bu ilaçları da ‘yarın sabahtan itibaren 8-8, geri kalanları da 3-3 alacaksınız’ dediler. Kızımın çalıştığı yerde müdürü demiş ki, Sıhhat Bakanlığı’nın vermiş olduğu o ilaçları sakın kullanmayın. Maalesef ben kızımın kelamını dinleyerek, kendisi de 8 almış gerisini bırakmış. Ben de yanlış olduğunu düşünerek almadım. Öteki ilaçlar aldım. D vitamini, bir de ağrı kesici aldım 5 gün. Tabi bu ortada hiç bir şey yiyemedim. Gözlerim kan çanağına dönmüştü. Yemeği zoraki yiyordum. Birkaç lokma, birkaç yudum. daha sonra bir cumartesi günü kızım çağırınca ambulans ile apar topar geldiler. Çabucak oksijenimi ölçtüler, 48’e düşmüş. Çabucak Covid kısmına götürdüler, oksijen verdiler kendime geldim. Oradan daha sonra da ağır bakımda yatmamı söylemiş olduler. 1 aydan fazladır da burada yatmaktayım” biçiminde konuştu.

“Çok yüksek moral oldu bana”

Ailesinden ve yakınlarından gelen görüntü bildirilerin kendisine fazlaca büyük moral olduğunu kaydeden Akar, “Çok yüksek moral oldu bana. Çok özledim onları. Torunum var, eşim var, kızım var. Burada diğer kimsemiz yok. Yurtharicinde Avusturya’da oğlum var. Dünyanın bir ucunda, vakitsiz yakalandık. Buraya geldik ve fazlaca güç kademelerden geçtik. Allah kimseye vermesin. Buranın pahalı elemanları gece gündüz demeden yardımcı oldular. Tabi uğraş ile bugünlere kadar geldik. Hepsinden hayli mutluyum. Allah devletimize zeval vermesin. Sıhhat Bakanlığı’nın hekimlerinden yardımcı elemanlarına kadar hepsine başka ayrı teşekkür ederim” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Utku Şimşek – Son Dakika Haberleri