Dijital öğrenme dalının küresel pazarı 80 milyar dolara ulaştı

sezer

New member
HANDE BERKTAN

Bilişim teknolojileri dayanaklı uzaktan tahsil platformları, pandeminin ve dijitalleşmenin tesiriyle globalde 80 milyar dolarlık, Türkiye’de ise 800 milyon dolarlık büyüklüğe ulaştı.

Hızla yayılan bu teknolojiler, toplumsal alanların ve gündelik hayatın vazgeçilmez ögeleri haline geldi. Vakit ve yer sonlarının ortadan kalkması üzere kıymetli avantaj sağlayan dijital öğrenme platformları bilgiye her yerden erişimin sağlanmasıyla, öğrencilere fırsat eşitliği de sunuyor

Dijital öğrenme platformlarına dair Doping Hafıza Genel Müdürü Mert Kalkavan “Dijital öğrenme platformları klasik ortamda paylaşılan içerik ve eğitimlerin dijital ortama taşındığı yeni kuşak bir sistem. Gitgide artan özelleştirme talebi, yani tek müfredata rağmen her insanın farklı öğrenme tekniklerine bakılırsa eğitim paketleri sunuyoruz. Teknoparkta ki AR-GE üssümüzde 60 mühendisimiz yapay zeka yazılımıyla öğrenme platformunun içeriklerini oluşturuyor.” dedi.

“5 yıl içerisinde kesimde %100’ün üzerinde bir büyüme bekliyoruz”

Kalkavan dalın pazar büyüklüğünü şu sözlerle ifade etti:

“Eğitim ve öğretim bölümü, globalde Gayri Safi Ulusal Hasılanın yüzde 5 ile yüzde 10’u kadar harcamalarının yapıldığı bir pazar. Globalde 6 trilyon dolarlık bir pazar. Bunun yüzde 65’i kamu tarafınca yapılan harcamalardan oluşur, yüzde 30’u hane halkı ve geri kalanı özel dal harcamalarıdır. Hane halkının yüzde 3’ü dijital mecra, platformlar üzerinden eğitim alıyor. Yani 80 milyar dolarlık bir pazardan bahsedebiliriz. Türkiye’de pazar büyüklüğü ise 800 milyon dolarlık bir pazar. 5 yıl içerisinde kesimde, yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme bekliyoruz.”.

Pandemi devrinde yüzde 100’ün üzerinde büyüme sağladıklarını söyleyen Kalkavan, pandeminin etkisinin azalmasına rağmen kullanıcı davranışlarının değiştiğini ve dijital tahsile olan ilginin artarak devam ettiğini belirtti.

Dijital dönüşümle klâsik eğitim anlayışı önemli bir dönüşüm geçiriyor, online tahsil platformlarıyla yeni bir boyut kazanıyor. Teknolojide görülen gelişim ve değişim, bilgiye erişim formülünü ve bilgiye erişim suratını da değiştirerek öğretim sürecini de etkilemeye devam edecek.