Edebiyatçı Arif Dülger, yarım asırlık şiir seyahatini anlattı

Perez

Global Mod
Global Mod
“Kırk Odalı Deniz”, “Ses Ver Bana” ve “Sözün Ateşi”nin ortalarında bulunduğu birfazlaca eser kaleme alan, “Yokuş Üst Sözler” isimli son şiir kitabı İstanbul Yayınları Birnokta Kitaplığı’ndan okurlarla buluşan kamu denetçisi, şair ve muharrir Arif Dülger, yaklaşık yarım asırlık edebiyat omurundaki şiir seyahatini AA muhabirine anlattı.

Şiir yazmaya 1970’li senelerda İstanbul’da lise okuduğu devirde başladığını belirten Dülger, “O senelerda gurbet, yoksulluk ve parasızlık ile tanıştım. Şiirimi besleyen kaynaklar bunlardı. Lise senelerımda birinci şiirim yayınlandı.” dedi.

Ortaokuldaki öğretmeni Yakup Küçüker’in yönlendirmeleriyle kitap okumayı sevdiğini tabir eden Dülger, hocasının varlıklı kütüphanesinden istifade ederek Türk ve dünya klasiklerini ortaokul senelerında okuduğunu söylemiş oldu.

Dülger, lise ve üniversite senelerında Anadolu’nun farklı kentlerinden gelen arkadaşlarıyla bir kültür ortamı yakaladıklarını ve çeşitli toplumsal faaliyetler yaptıklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Öncelikle üniversite senelerında Aylık Mecmua sahibi Yaşar Kaplan’la tanışma ve mektuplaşmam üzerine edebiyata daha önemli bir yönelimim oldu. Şair Süleyman Çelik’le konut arkadaşlığımız oldu. bir arada okuduk ve kültür faaliyetleri yaptık. Hatta bir orta radyo programı da yaptık. Günışığı Radyo’da bir edebiyat sanat programıydı. Süleyman Çelik’le birebir konutta kalmış olmamızın birbirimizi sanat konusunda destekleme manasında katkıları oldu. Nurettin Durman ve Nizamettin Kurultay üzere öbür edebiyatçılarla da bu vakitte tanıştık, onlarla sohbetlerimiz, diyaloglarımız başladı.”

“Kişiliğimizin oluşmasında şiirin hissesi vardır”

Birinci şiir kitabı “Şiir Nöbetleri”nin 1990’lı senelerda basıldığına işaret eden Arif Dülger, birinci şiirinin ise 1984’te Aylık Mecmua’da yayımlandığını ve tanım edilemeyecek bir his hissettiğini tabir etti.

Dülger, şairin şiir seyahatinde vakit ortasında kendi sesini bulduğu yorumunu yaparak, “İdealim ve maksadım uygun şiir yazmak, uygun bir ses getirmek ve geleceğe kalmak. Ödül almak şüphesiz değerli, mükafatlar bir takdirdir. Sizin yapıp ettiklerinizin aşikâr bir etraf tarafınca tescil edilmesidir. Ben mükafatları alınca ‘daha düzgün şiirler yazmalıyım’ diye düşündüm. Mükafatların de bana katkısı bu biçimde oldu.” diye konuştu.

Edebiyat üretimlerinin müellifin ve şairin inancından ya da ideolojisinden beslendiğine vurgu yapan Dülger, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şiir her şey değil bizim için, ahlakımız, karakterimiz de kelam konusu. Mehmet Akif Ersoy üzere koskoca istiklal şairi şu biçimde söylüyor, ‘sükunet içinde yaşadım beni kim nereden bilecek?’ Onun yazdıkları yanında bizim yazdıklarımız bir hiçtir, kayda bedel değildir. Lakin kişiliğimizin oluşmasında şiirin bir yeri ve hissesi var. İnsanın yaratılışından beri hisler var olduğu için şiir de bitmeyecektir. Her vakit olacaktır. Değerli olan hoşu yakalamak ve hissetmektir. Şayet bir insan benim şiirlerimi okuduğunda kendisini bulabiliyorsa ben memnun olurum.”

Arif Dülger, 1980’li senelerdan beri günlük tuttuğunu lisana getirerek, günlüklerini de yayınlamayı düşündüğünü kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA