Erdoğan’ın kardeşine darbe

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Erdoğan’ın kardeşine darbe
Daha bir ay olmadı; 14 Ağustos günüydü…

Erdoğan ile Vahdettin Köşkü’nde yan yana geldi. Görüşme daha sonrası hiç bir açıklama yapılmadı.

Ardından… Yeni Şafak gazetesine ziyarete gitti. Albayrak kümesi idare heyeti lideri Ahmet Albayrak, lider vekili Nuri Albayrak, Yeni Şafak Genel Yayın Direktörü Hüseyin Likoğlu ile görüştü. Zira Albayrak kümesinin bu ülkede 200 milyon dolarlık yatırımı vardı.

Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde‘den bahsediyorum. Albayrak kümenin TV Net kanalına konuştu:

-“Türkiye ile birkaç yıldır bağlarımız gelişmekte ve bunun yardımıyla Türk yatırımcılar Gine’ye geliyor. Bu sayede Gine için Türkiye bir maksat oldu. Türk girişimcilerin Gine’ye gelmesi kıymetli bir konu.”

Gine’nin kalkınmasında Erdoğan’ın büyük katkısı olduğunu söyleyen Conde, “Gine’yi kalkındırıp Afrika’da Nijerya’dan daha sonra en yeterli ikinci iktisat haline getirmeyi planlıyorum. Öncelikle Erdoğan benim kardeşim. Ben onu o biçimde görüyorum. Gine’de epeyce büyük işler var. Erdoğan, Albayrak’ın Gine’ye gelmesine vesile oldu. Albayrak Gine’de inanılmaz işler yaptı. Bundan daha sonraki süreçte bir daha Erdoğan’ın takviyesini rica ediyoruz.”

Gine de bugün nereden çıktı demeyiniz, yazacağım:

SIK SIK ZİYARET

Sahiden Erdoğan ile Conde kardeş üzere.

Conde, 2010’da iktidara geldi. Erdoğan ve Conda 2013 yılında karşılıklı büyükelçilikler açtı.

Erdoğan’ın 3 Mart 2016 tarihinde bu ülkeye ziyareti cumhurbaşkanı seviyesinde birinci ziyaret oldu.

Conde, 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’a geldi; İslam Tepesi’ne katıldı. Erdoğan ile görüştü.

Conde, 26-30 Aralık 2016 tarihleri içinde ise Türkiye’ye geldi; Erdoğan ile görüştü.

Conde, 27-28 Nisan 2017 tarihleri içinde düzenlenen Türkiye-Afrika Tarım Bakanları Konferansı’na Afrika Birliği Devir Lideri sıfatıyla katıldı. Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Conde, 20 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da yapılan D-8 Tepesi ile 13 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı olağanüstü Doruğu vesilesiyle ülkemize geldi ve Erdoğan ile görüştü. Keza:

Conde, her yıl Türkiye’ye en az iki kere geldi. Çamlıca Camii açılışında bile bulundu.

Yalnızca ticaret değil; Türkiye, TİKA‘dan Maarif Vakfı‘na kurumlar ile Gine’de faaliyet gösteriyor. THY bu ülkeye uçuyor…

Merak ettiğim şu:

Conde, evvelki gün 5 Eylül 2021’de askeri darbeyle yıkıldı.

Erdoğan’dan birebir Mursi’de olduğu üzere “kardeşim Conde” açıklaması beklenirdi değil mi? çabucak hemen yapmadı. Niçin sanki? Mursi’ye yönelik çok taraf halinin yarattığı diplomatik zahmetten ders alması olabilir mi? Yoksa öbür sebep mi var?

ABD-FRANSA-İSRAİL

Ülkenin batısındaki Boke kentinde 4 Mart 1938’de doğan Conde, eğitimini Paris Sorbonne Üniversitesi’nde yaptı. Sömürge Afrika ülkelerinin bağımsızlığını savunan Fransa’daki Afrikalı Öğrenciler Federasyonu’nun (FEANF) 1963’te yöneticiliğine seçildi.

bir süre Fransız bir şeker şirketinde çalışan Conde, 1985’te “Africonsult” isimli danışmanlık şirketini kurdu ve 2001’e kadar yönetti. 1993 ve 1998’de cumhurbaşkanı adayı oldu. Gözaltılar, mahpuslarla süren politik gayret kararında 2010’da cumhurbaşkanı seçildi.

Conde’nin üçüncü devir seçilmek ismine yaptığı Anayasa değişikliği büyük tartışmalara yol açtı. Uzatmayayım:

-”Gine’nin Mandelası” olma kelamı veren…

-“Fransa ile sömürge alakalarını gözden geçirmeliyiz” diyen…

-”Bağımsız Afrika” fikrini savunan…

“Profesör” ya da Fulanice lokal lisanında “Abi” manasına gelen “koro Alpha” kim tarafınca devrildi?

Darbenin başkanı Albay Mamady Doumbouya kim?

1980 doğumlu. Fransız yabancı lejyonunda bakılırsav yaptı.

Fransa Harp Okulu ve İsrail Memleketler arası Güvenlik Akademisi’nde eğitim aldı.

Afganistan, Fildişi Kıyısı, Orta Afrika Cumhuriyeti üzere birfazlaca ülkede operasyonlara katıldı.

Conde tarafınca 2018’de Gine’ye çağrılıp Özel Kuvvetler Birlikleri’nin (GFS) başına geçirildi.

Ah bu tesadüfler? Doumbouya, geçen yıl Mali’de darbe yapan (ABD, Fransa, Almanya’da eğitim alan ve ABD Özel Kuvvetler/ Yeşil Bereliler Birliği’nde bakılırsav yapan) Assimi Goita ile yakın dost idi! Goita da, seçimle 2013’de iktidara gelen İbrahim Boubacar Keita‘ya darbe yaptı!

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

ALINTIDIR