Esir düşen Rus askerden Putin’i kızdıracak kelamlar: Utanıyorum, dehşetli şeyler oluyor

Firat34

New member
Rusya‘nın Ukrayna‘ya akınları 24 Şubat’tan bu yana devam ederken, Ukrayna tarafınca esir alınan Rus askerleri düzenlenen basın toplantısında konuştu.

“SON ANA KADAR BİZE TATBİKAT OLDUĞU SÖYLENDİ”

Marozov Aleksandır Romanoviç isimli asker, sivillerin taarruzlarda hayatlarını kaybettiğini söz ederek, “Son ana kadar bize tatbikat olduğu söylendi. Esir alındığımızda dövüleceğimizi, makus muamele bakılırsaceğimizi zannediyordum ancak bize güzel davrandılar. Yiyecek, elbise gereksinimlerimiz karşılandı. Elimizin altındaki araçlar yolda giderken bozuluyordu. Ukraynalı yoldaş askerler canavar gibiler. Çok fazla kaybımız var hem teknik olarak birebir vakitte askeri işçi olarak. Hepimiz doğruları söylemek için buradayız, rastgele bir baskı altında değiliz. Burada sivil beşerler, çocuklar ölüyor. Tüm Ukrayna’dan özür diliyorum ve konutuma dönmek istiyorum. Beni affedin” dedi.

“OĞULLARINIZI BURAYA GÖNDERMEYİN”

Putin’e “yoldaş” tabirleriyle seslenen ve savaşı kaybettiklerini tabir eden Polşikov Nikolayev Valentinoviç isimli asker ise, “Çok fazla ölen ve yaralanan askerlerimizi gördüm. Bizi tedavi ederlerken bizim tanklarımızın geldiğini, 62 tanktan yalnızca 16 tankın bize ulaştığını öğrendim. Bu bizim için büyük bir kayıp. Nitekim kaybediyoruz. Ben 20 yaşındayım ve fecî şeyler gördüm. Esir alındığımızda burada bir ırkçılık görmedim, düzgün davrandılar. Oğulları askerde olan Rusya vatandaşlarına seslenmek istiyorum. Oğullarınızı buraya göndermeyin. Burada müthiş şeyler oluyor ve bunlar size söylenmiyor. Çocuklarının esir olduğunu öğrenen aileler, çocuklarınızı alın buradan. Savaş buraya lazım değil. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri kendi ülkelerini müdafaaya çalışıyor” dedi.

“UKRAYNA HALKINDAN ÖZÜR DİLİYORUM”

Rus Hava Kuvvetleri’nin sivil yerleşim yerlerini vurduğunu aktaran Valnetinoviç, “Çok fazla çocuk ölüyor. Ukrayna halkı bize epeyce kızgın ve bunu affetmeyecekler. Ukrayna halkından özür diliyorum. Ben de sizin üzere davranırdım şayet benim meskenime bunlar yapılsaydı. Yoldaş, Rusya Devlet Lideri, bizi öldürüyorlar. Siz haklı değilsiniz ve hatalısınız. Sizden bunu durdurmanızı rica ediyorum. Yoldaş Lider, bunu bitirmek gerekir. Kendim, Rus askerleri ve sizin isminize utanıyorum. Anne şayet sana orada her şeyin yolunda olduğunu söylüyorlarsa inanma onlara. Buraya gelmedilk evvel seni aramıştım ve neler olacağını bilmiyordum. Burada bana uygun bakıyorlar. Beni öldürebilirlerdi lakin sağım ve beni koruyorlar” sözlerini kullandı.

Moskova, Ukrayna, Rusya, Kiev, Dünya, Şimdiki, Haberler