Fas’ta 6,8 büyüklüğündeki güçlü depremde 2000’den fazla kişi öldü

Tuncer

New member
Cuma akşamı Fas’ı vuran güçlü bir deprem, 2.000’den fazla kişinin ölümüne ve molozlarla kaplı şehir sokaklarında ve uzak kırsal alanlarda hummalı kurtarma operasyonlarına yol açtı; bazı sakinler moloz dağlarında çıplak elleriyle arama yaptı.

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu’na göre, güneydeki Marakeş kentinin yaklaşık 80 kilometre uzağında meydana gelen en az 6,8 büyüklüğündeki deprem, bölgede son yüzyılda meydana gelen en güçlü deprem oldu. Ülkenin merkezine yayıldı ve sadece Marakeş’i değil, aynı zamanda Fas’ın Atlantik kıyısındaki bir tatil kasabası olan Agadir’i ve güneydoğudaki büyük bir şehir olan Ouarzazate’yi de sarstı.

Etkilenen bölgenin büyük kısmı kırsal kesimde yer alıyor ve pek çok ev, depremlere ve şiddetli yağışlara karşı oldukça dayanıklı olan geleneksel bir inşaat yöntemi olan kerpiçten yapılmış.

Ülke genelinde yıkım manzaraları yaşandı. Güney Fas’ın başkenti Marakeş’te, sakinler evlerinden şehrin arnavut kaldırımlı sokaklarına akın ederek etraflarında çökmüş binalardan moloz yığınları buldular; bunlar arasında duvarlarla çevrili eski şehirden, Medine’den gelen kırmızı toz yığınları da vardı.

En çok etkilenen kırsal bölgelerde Faslılar, sokaklar ve kasabalar boyunca uzanan yıkılmış evlerin arasındaki vadilere tırmanarak ölülerini kurtarmaya çalışıyor.

Marakeş’in yaklaşık 30 mil güneybatısında, merkez üssü yakınındaki Amizmiz kasabasında Yasmina Bennani, Cuma akşamı uyumak üzereyken yüksek bir ses duydu. Titreşimler duvarlarda çatlaklar oluşmasına, vazo ve lambaların kırılmasına, tavan parçalarının yere düşmesine, mutfak lavabosunun ve ocağının toz ve kirle tıkanmasına neden oldu.

Bölgedeki pek çok kişi gibi kerpiç bir evde yaşayan 38 yaşındaki gazeteci Bayan Bennani, “Korktuğumu hissettim” dedi. “Uzun sürmedi ama sanki yıllar geçmiş gibi geldi.”

Fas İçişleri Bakanlığı’na göre depremde en az 2.012 kişi öldü, en az 2.059 kişi de yaralandı.

Depremin kesin büyüklüğü henüz netlik kazanmadı. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu büyüklüğünün 6,8 olduğunu tahmin ederken, Fas Jeoloji Enstitüsü büyüklüğünün 7,2 olduğunu belirtti. Bu, depremlerin ölçüldüğü logaritmik ölçeğe göre iki kat daha büyük olacaktır. ABD ajansı, yerel tahminlerin genellikle daha doğru olabileceğini, ancak ilk güç okumalarının otomatik olarak ölçüldüğünü ve sismologlar tarafından doğrulanması gerektiğini söyledi.

Hasarın hatları Cumartesi günü hâlâ görülebiliyordu. Ancak felaketin boyutunun büyük olduğu ve Marakeş dışındaki kırsal illerin en ağır darbeyi aldığı açıktı. Kurbanların il bazında ilk dağılımlarına göre, Yüksek Atlas Dağları’nın bazı kısımlarını da içeren Marakeş’in güneydoğusundaki kırsal Haouz bölgesinde ölü sayısı özellikle yüksekti.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nden yapılan açıklamada, depremden Marakeş ve çevre bölgelerde 300 binden fazla sivilin etkilendiği belirtildi. Açıklamada, “Çok sayıda aile evlerinin enkazı altında kaldı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Marakeş Medine’nin bazı kısımlarında da hasar olduğu bildirildi” denildi.

Faslı mimarlar, merkez üssü yakınındaki bölgede bu büyüklükteki bir depreme dayanacak şekilde inşa edilmemiş çok sayıda kerpiç ev bulunduğunu söylüyor. Fas Ulusal Mimarlar Birliği eski başkanı Omar Farkhani, bu tür bölgelerde yaşayanların genellikle mimarlara maaş ödeyemeyecek kadar fakir olduklarını ve sonunda evlerini kendilerinin veya düşük vasıflı işçilerin yardımıyla inşa etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Hükümetin son yıllarda depreme daha dayanıklı bina standartlarını uygulamaya yönelik çabalarına rağmen mimarlar, birçok inşaatçının hâlâ inşaat maliyetlerini düşürmeye yönelik düzenlemeleri ihlal ettiğini söylüyor.

Kuzeydeki Kazablanka kentinde yaşayan mimarlardan Anass Amazirh, “Ülkedeki binaların durumu göz önüne alındığında, bu ölü sayısının biraz beklenen bir şey olduğunu” söyledi. Burada sakinler yerin sarsıldığını hissediyordu ancak herhangi bir can kaybı veya yıkım raporu gelmedi.

En çok etkilenen bu kırsal alanların bazılarında ilk kurtarma çalışmaları zorlu oldu; bunun nedeni, kısmen köylerin çoğunun Marakeş’i çevreleyen kırmızı, engebeli dağlara inşa edilmiş olması ve aynı zamanda kırsal kesimden geçen birkaç yolun yıkılan molozlarla kapatılmış olmasıydı. Fas devlet medyası 2M’nin haberine göre. En çok etkilenen bazı bölgelerde telefon hizmetleri ve elektrik de kesildi.

Depremin üzerinden on iki saatten fazla zaman geçmesine rağmen Fas Devlet Başkanı Kral Muhammed VI’dan felaketle ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. Konuştuğunda halka hitap etmedi ancak kısa bir açıklama yaparak ülkenin silahlı kuvvetlerine kurtarma çalışmalarına katılma talimatı verdiğini belirtti. Fas Ordusu söz konusu Hava kuvvetleri, yaralıları ciddi şekilde etkilenen Haouz eyaletinden Marakeş’teki bir askeri hastaneye tahliye etti.

Kralın deprem anında nerede olduğu henüz netlik kazanmadı, ancak kendisi sıklıkla herhangi bir açıklama yapılmadan ülke dışında bulunuyor. Günlük devlet işlerini yürüten kabinesi, resmi bir etkinliğe katılacağını duyurmadığı sürece Fas vatandaşlarına onun nerede olduğu konusunda nadiren bilgi veriyor.

Ancak Fas’ta, yakın zamanda Afrika’nın ve Orta Doğu’nun diğer bölgelerini sarsan türden bir siyasi istikrarsızlığa dair kamuoyunda çok az belirti var; Çoğu Faslı için en acil sorun ekonomidir.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki birçok komşusu gibi Fas da son yıllarda, ülkenin hayati önem taşıyan turizm endüstrisini sekteye uğratan koronavirüs pandemisinden başlayarak birçok aksilik yaşadı. Uzun süren kuraklık tarımsal geçim kaynaklarını mahvetti ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, ithal buğday ve diğer temel malların fiyatlarının hızla yükselmesine neden oldu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne göre, salgından önce, turizm endüstrisi tek başına gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 7’sinden fazlasını oluşturuyordu ve yaklaşık 37 milyon nüfuslu bir ülkede 565.000 istihdam sağlanıyordu; bunların büyük bir kısmı Marakeş’te yoğunlaşmıştı. çevredeki bölge.

Cezayir’den İsrail’e ve Tayvan’a kadar ülkeler hızla yardım teklifinde bulundu.

Fas’ta eski bir sömürge gücü olan Fransa, bunu ilk yapanlardan biriydi. Fas’taki Fransız Büyükelçiliği Kriz hattı açıldı ve güney Fransa liman kenti Marsilya’nın belediye başkanı söz konusu kardeş şehir Marakeş’teki kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için itfaiyecileri göndereceğini söyledi.

Başkan Biden Cumartesi sabahı yaptığı açıklamada, yönetiminin Faslı yetkililerle temas halinde olduğunu ve yardım teklifinde bulunduğunu söyledi.

Sayın Biden, “Fas’taki Amerikan vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için hızla çalışıyoruz ve Fas halkına gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazırız” dedi.

Şubat ayında güçlü ve ölümcül bir depremin vurduğu Türkiye’deki yetkililer, ülkenin 265 yardım görevlisi ve 1.000 çadır göndermeye hazır olduğunu söyledi. Ancak Fas’ın öncelikle resmi olarak yardım istemesi gerekiyor; bu, yabancı mürettebatın görevlendirilebilmesi için gerekli bir adım.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve geçmişi 11. yüzyıla kadar uzanan Marakeş’in tarihi şehir merkezinden alınan görüntülerde büyük çapta hasar görüldü. Çöken binaların gri kalıntıları sokak köşelerine çöktü ve bazı arabalar düşen beton yığınlarının altına çöktü.

Marakeş’in eteklerinde yaşayan 33 yaşındaki Raja Bouri, evinin duvarlarının depreme dayanıklı olduğunu ancak mutfağındaki her şeyin yere düştüğünü söyledi.

Bayan Bouri, “Hayatımda hiç böyle bir şey hissetmemiştim” dedi. “Üzerime uçak düşmüş gibi hissettim”

Marakeş’in yaklaşık 260 mil güneybatısındaki turistler arasında popüler bir sahil beldesi olan Agadir’de 36 yaşındaki Jihane Maftouh, ilk sarsıntıyı hissettiğinde hissettiği dehşeti anlattı.

“Dua ettik ve işlerin bozulduğunu duyduk. Giyindim, evden çıktım ve arkama bile bakmadım” dedi.

Başka yerlerde de yürek burkan sahneler yaşandı. Adını vermeyen kadın dedi Fas devlet televizyonu eşi ve dört çocuğu depremde hayatını kaybetti.

“Mustapha, Hassan, İlhem, Ghizlaine, İlyes,” dedi, sesi duygudan boğulmuştu. “Sahip olduğum her şey gitti. Ben yapayalnızım.”

Fas’ın güneydoğusundaki yaklaşık 1000 kişiye ev sahipliği yapan küçük kerpiç köy Mezguida’da yaşayanlar, artçı sarsıntı korkusuyla neredeyse tüm köyün Cuma akşamı dışarıda uyuduğunu söyledi. Fas’ın kırsal kesimlerinde, sıcak yaz aylarında ailelerin serinlemek için dışarıda çatılarda uyuması alışılmadık bir durum değil. Köydeki pek çok kişi Cumartesi günü ikinci geceyi dışarıda geçirmeyi planladı.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun “alışılmadık ama beklenmedik olmayan” olarak tanımladığı Fas’taki büyük depremler daha önce de ölümlere ve önemli ekonomik hasarlara neden olmuştu.

Fas, Afrika ve Avrasya levhaları arasındaki yavaş hareket eden tektonik çarpışmanın kesişme noktasında bulunuyor. Milyonlarca yıl boyunca bu hareketler manzarayı buruşturdu, Atlas Dağları’nı yükseltti ve bölge genelinde karmaşık bir fay ağı oluşturdu.

Fas yakınlarında çarpışma oranı nispeten düşük; plakalar yılda sadece 4 ila 6 milimetre çarpışıyor, bu da depremlerin sık meydana gelmediği anlamına geliyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, San Andreas Fayı etrafındaki arazi her yıl yaklaşık 50 milimetre kayıyor. Ancak uzun yıllar boyunca, Afrika’nın kuzey kıyısı yakınındaki yavaş hareket, Cuma günkü ölümcül deprem de dahil olmak üzere güçlü depremleri tetiklemeye yetecek kadar stres oluşturabilir.

Fas’ın yakın tarihindeki en kötüsü, Mart 1960’ta en az 12.000 kişinin ölümüne yol açan 5.8 büyüklüğündeki depremdi.

Agadir depremin şiddetiyle çöktü. Nüfusun yaklaşık üçte biri öldü. Restoranlar, mağazalar ve merkez çarşı yerle bir edildi ve binlerce kişi betonun altına gömüldü.

Vivian Yee, Mike Ives Ve Maya Wei Haas ve raporlamaya katkıda bulundum.