Gürcistan’da yarık damakla doğan bebek, Uşak’taki tedavi yardımıyla biberonla besleniyor

sable

New member
Gürcistan‘da çift taraflı yarık damak ve eksik dudakla dünyaya gelen ve ağır bakımda sondayla beslenmek zorunda kalan 1 aylık Kuşak bebek, Uşak’ta hazırlanan özel aparat yardımıyla biberonla beslenmeye geçti.

Tiflis’te yaşayan Serdar Teke (33) ve Ani Teke (26) çiftinin Jenerasyon Taia ismini verdikleri ikinci çocukları, çift taraflı yarık damak ve eksik dudakla dünyaya geldi. Bebek, sondayla beslenmesi için ağır bakıma alındı.

Bebeklerinin tedavisi için araştırmalara başlayan aile, Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Serap Titiz ile irtibata geçti.

Teke ailesi, Titiz’in de yönlendirmesiyle 20 günlük bebeklerini özel bir ambulansla Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirdi.

Burada Dr. Serap Titiz ve Yenidoğan Uzmanı Dr. Meryem Merve Ünal, birinci denetimlerin akabinde damak ve dudak bölgesi için özel bir aparat hazırlayarak bebeğin ağzına yerleştirdi.

Minik Jenerasyon, aparatın takılmasının akabinde biberonla beslenmeye başladı.

Aileye aparatın kullanması ve bebeğin beslenmesi hakkında eğitim verilmesinin akabinde Kuşak bebek, taburcu edildi.

Gürcistan’da hastanedeki doğumun akabinde bebeğin ağır bakıma alındığını, sondayla beslendiğini aktaran Teke, şöyleki konuştu:

“Normal yolla beslenemediğinden bebeği teslim etmeyeceklerini söylemiş olduler. Orada tedavisi için araştırmalar yaptım fakat rastgele bir sonuç alamadım. Araştırmalarım daha sonrası Serap hocamla bağlantıya geçtim. Bebeğimin gelişim evresinde olduğunu ve süratli bir biçimde tedavisine başlanması gerektiğini söylemiş oldu.

Çok şükür takılan aparat yardımıyla bebeğim olağan bir biçimde besleniyor. Kucağıma alıp beslemek inanılmaz bir his. Zira o süreçte ruhsal olarak çöküyorsunuz. Ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Biz besleyemeseydik bebek bizim yanımıza epeyce geç gelecekti. Bebeğimize kavuşamayacaktık. Şu anda olağan beslenebildiği için taburcu ediliyoruz. Ülke olarak nitekim sıhhat açısından fazlaca ilerideyiz.”

“Bebeğin ameliyat sayısını da azaltacak”

Dr. Serap Titiz ise hazırladıkları aparatın beslenmenin yanında dokuların şekillenmesine de yardımcı olacağını, bu sayede anomalinin düzeltilmesi için daha az operasyona gereksinim duyulacağını belirterek, şöyleki konuştu:

“Biz bu aparatla çocuğun kendi dokusunu daha olağan hale getirebiliyoruz. bu türlü plastik cerrahlara fazlaca daha derli ve toplu ağız yapısıyla gittiği için daha estetik sonuçlar elde ediliyor. Çocukların ömür uzunluğu geçireceği ameliyat sayısı 4’te 1 kadar azalıyor. Bu da çok kıymetli.” diye konuştu.

AA / Mehmet Çalık – Son Dakika Haberleri