HarmonyOS ile akıllı aygıtlarda yeni devir başlıyor

ahmetbeyler

Active member
HarmonyOS, üstün bir akıllı telefon performansı sunarken, tüm aygıtlar içinde var olan manileri ortadan kaldırarak, kullanıcıların cep telefonlarından akıllı TV’ye, akıllı otomobilden giyilebilir yahut rastgele bir akıllı aygıta geçmelerine imkan tanıyan bütünsel bir dijital hayatın oluşturulmasını sağlar. Bu esneklik, rastgele bir işletim sistemi platformundaki rastgele bir kullanıcının daha evvel yapabileceği bir şey değildi.

HarmonyOS, büsbütün yeni kullanıcı tecrübeleri sunduğu için kalabalığın içinden sıyrılıyor

HarmonyOS’u destekleyen dağıtılmış teknoloji tabanlı sistem yetenekleri, başka platformlardan keskin bir biçimde ayrılmasını sağlıyor. 5G, yapay zeka, bulut ve uç bilgi süreç yenilikleri yardımıyla IoT’nin değerli bir adım atmak üzere olduğu bir devrin ortasındayız. Her vakit irtibat için uçtan uca süreci göz önünde bulunduran Huawei, bu değişimden yararlanmak için HarmonyOS’u tasarladı.

Şu anda akıllı aygıtların farklı performans ve güç ihtiyaçları, çeşitli maliyet yapıları ve “farklı dilleri” konuşmaları etkileşimi zorlaştırıyor. Lakin HarmonyOS’un entegre ve açık kaynak yapısı, onun için yazılmış her uygulamanın her cins aygıtta sıkıntısız çalışacağı manasına geliyor.

Başka işletim sistemlerinden farkı

Telefonlar, tabletler ve giyilebilir aygıtlar için aslına bakarsanız mevcut olan taşınabilir işletim sistemleri, lakin kullanıcıların bir telefondan TV setine görüntü akışı üzere sıradan senaryoları denetim etmesine müsaade verse de, üçüncü taraf akıllı konut aygıtlarının birçoklarına kablosuz temas ve özel uygulamalar olmadan basitçe bağlanmak mümkün değil. Ek yapılandırmalar olmadan zahmetsizce akışa ve aygıtlar içinde geçişe müsaade veremiyor.

HarmonyOS tarafınca sunulan dağıtılmış işletim sistemi seviyesi, öteki işletim sistemlerinin sahip olmadığı dağıtılmış girdi, aygıtlar ortası denetim, akıllı senaryo farkındalığı, uyarlanabilir dağıtım ve dağıtılmış çıktı fonksiyonlarını mümkün kılıyor. Örneğin, aygıtlar ortası dinamik geçiş öteki işletim sistemleri tarafınca desteklenmediği için, bu çeşit bir fonksiyonellik elde etmeye çalışan geliştiricilerin epey ağır bir iş yüküyle karşı karşıya kalacağı manasına geliyor. Aygıtlar ortası arayüz çağırma da desteklenmiyor.

Dağıtılmış bir işletim sisteminin öteki kıymetli yararlarından biri de dağıtık güvenlik sağlamasıdır. Huawei, TEE’yi (Güvenilir Yürütme Ortamı, Trusted Execution Environment) HarmonyOS’a uygulayarak, uygulamalar ve araçlar farklı aygıtlarda problemsiz bir biçimde çalıştığından, tüketici tecrübesinin her basamağında biyometri, ödeme ayrıntıları, şifreleme anahtarları ve parolalar için tam data muhafazası sağlıyor.

Kullanıcılar HarmonyOS ile sadece özelleştirilmiş uygulamalara değil, bununla birlikte gereksinimlerini daha âlâ karşılayacak özelleştirilmiş aygıtlara da sahip olabilirler. Akıllı telefon donanımı değişemez, lakin başka platformlarla tıpkı biçimde, kullanıcıların daha kişiselleştirilmiş bir tecrübe için uygulamaları indirmelerine imkan tanır. HarmonyOS ise, uygulama yeteneklerini donanımdan ayırarak, fizikî olarak bağımsız birden çok aygıtın tek bir aygıtta birleşmesine müsaade vererek, kullanıcı tecrübesini daha da ileri gdolayır.

HarmonyOS’un en eşsiz avantajı ise, o anda en uygun yazılım ve donanım özelliklerini esnek bir biçimde çağırabilmesi ve birleştirebilmesi, kullanıcılara hangi akıllı aygıtı kullanmayı seçerlerse seçsinler sıkıntısız, kusursuz bir AI tecrübesi sunmasıdır. Aygıtlar, optimum tecrübesi sunmak için kullanım durumlarına göre tanımlanıyor.

Haziran ayındaki lansmanda tüm dünyaya tanıtılan HarmonyOS, Objelerin İnterneti devri için ülkü işletim sistemi olmanın tüm bileşenlerine sahip.