Hastanede Kovid-19 tedavisi nazarann gençten yaşıtlarına “aşı olun” daveti

sable

New member
ÇELEBİ, KIRIKKALE (AA) – İzmir‘de yeni tip koronavirüs teşhisi konulan ve hastanedeki tedavinin akabinde sıhhatine kavuşan 16 yaşındaki Süleyman Cet Kutal, aşı pişmanlığı yaşadığını belirterek gençlere aşılarını olma tavsiyesinde bulundu.

Buca ilçesinde yaşayan 11. sınıf öğrencisi Kutal’ın, yaşadığı ağrı ve ateş şikayetlerinin akabinde 13 Eylül’de yaptırılan Kovid-19 testi müspet çıktı.

bir süre konutta istirahat eden Kutal, nefes darlığı şikayetinin artmasının akabinde yakınları tarafınca Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gdolayıldü.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Dilek Yılmaz Çiftdoğan tarafınca muayene edilen Kutal’ın aşı olmadığı belirlendi.

Kovid-19 Servisi’nde 10 gündür teneffüs ve takviye tedavisi uygulanan Kutal, sıhhatine kavuşmasının akabinde taburcu edildi.

Süleyman Cet Kutal, AA muhabirine, Kovid-19’un epey sıkıntı bir hastalık olduğunu yaşayarak öğrendiğini söylemiş oldu.

Hastalık sürecinin epeyce sıkıntı geçtiğini anlatan Kutal, şunları kaydetti:

“Nefes almakta ve yürümekte kuvvetlik çektim. Daima uyku durumundaydım. Bu hastalıktan dolayı hastanede yatacağımı hiç düşünmüyordum. Kovid-19 olsam bile kolay bir şeklide geçiririm diye düşünmüştüm. Lakin o denli olmadı. Bu hastalığı gençlerin anlayacağı lisandan anlatacak olursam, bilgisayara virüs girdiği vakit bilgisayardaki ayrıntıları yavaş yavaş ele geçirir. O biçimde evvel kemik ağrısı, akciğerler ve daha sonra koku alamıyorsunuz. bu biçimdelikle virüs bedeninizi ele geçirmiş oluyor.”

Kutal, hastanede tedavi görürken sıhhat çalışanlarının verdiği uğraşa yaşayarak şahitlik ettiğini aktardı.

Kovid-19 salgınıyla uğraşta aşılanmanın fazlaca kıymetli olduğunu anlatan Kutal, “Özel niçinlerden dolayı aşı olmayı erteledim. O günlerde olacaktım. Halsizlik şikayetim başlayınca yaptırdığım testle Kovid-19 olduğumu öğrendim. Bana bir şey olmaz diyerek ilerliyordum. Fakat nitekim bir şey oluyormuş. Ailelerimizi ve yakınlarımızı korumak ismine kesinlikle her insanın aşı olması gerekiyor. Süremin dolmasının akabinde aşı olacağım.” dedi.

“12 yaş ve üzeri her bireyin aşı olmasını öneriyorum”

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Dilek Yılmaz Çiftdoğan ise Kovid-19’un salgının birinci periyotlarına göre çocuklarda daha fazlaca görülmeye başlandığını söylemiş oldu.

Çocukların Kovid-19 sürecini yetişkinlere göre daha rahat geçirdiğini anlatan Çiftdoğan, şunları kaydetti:

“Toplumsal bağışıklama için aşılanma fazlaca değerli. Aşılara kolay ulaşan ülkelerde erişkin aşılanma tamamlandı. Artık okul çağı ve çocuk aşılanmaları başladı. Hala biroldukca ülkede aşı temininde sıkıntılar çektiğini biliyoruz. Ülkemizde de 5 Eylül 2021 tarihinden itibaren Sıhhat Bakanlığı 12 yaş ve üstündeki tüm bireylere aşı hakkı tanıdı. Klinik tecrübelerimize dayanarak söyleyebilirim ki aşısını olmuş bireyler bu hastalığı geçirse bile ya hiç bir bulgu olmadan ya da hayli yavaşça klinik bulgularla geçiriyorlar. Yatış oranlarımız düşük oluyor. Anne ve babalara 12 yaş ve üzeri çocuklarının aşılarını ihmal etmemelerini öneriyorum.”