HAVELSAN, Katarlı şirket ile iş birliği yaptı

sezer

New member
TÜYAP’ta düzenlenen Milletlerarası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) kelam konusu satın almaya ait imza merasimi gerçekleştirildi.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar ile Barzan Maintenance Shield Lider Yardımcısı Abdulla Al-Khater’in imzaladıkları mukavele kapsamında, Qatar Buyruğu Air Force (QEAF) AL UDEID Askeri Hava Üssü/DOHA adresinde bulunan 1 adet AW-139 Tam nazaranv Simülatörü (FMS), 1 adet AW-139 Uçuş ve Navigasyon Prosedürleri Eğiticisi (FNPT), 1 adet AW-139 Art Kabin Eğiticisi (RCT), 1 adet Taktik Denetim Merkezi (TCC) ve 1 adet Dibriefing Sistemi’nin 36 ay mühlet ve yüzde 90 faaliyet oranı ile bakım, tamir, idame ve işletme hizmeti HAVELSAN tarafınca sağlanacak. Her bir sistem için aylık asgarî 100 saat eğitim mühleti belirlendi.

Muahedeye bakılırsa, alanda 2 bakım/onarım teknisyeni daimi bulunacak. HAVELSAN merkez takımı olarak 1 proje yöneticisi, 1 idari koordinatör, 1 teknik koordinatör ve AR-GE ve Mühendislik Yöneticiliği mühendislik takımının dayanağı ile hizmet verilecek.

“Katar’la olan bu samimi iş birliğimizin devam etmesini temenni ediyoruz”

HAVELSAN Genel Müdürü Nacar, imza merasimi öncesi yaptığı konuşmada, “Öncelikle bu muahedenin hem ülkemize hem Katar halkına iyi olmasını diliyorum. Bu kapsamda biz daha evvel Katar’a satmış olduğumuz AW-139 helikopter simülasyonunun idame ve yenileşme muahedesini yapmış oluyoruz. 3 yıl boyunca bizim çalışanlarımız ve Türkiye’den teknisyenlerinin orada simülasyon eğitim merkezinde bulunacağı bir yapı kurguladık. Daha evvel de biz Katar için bu hizmeti 2 yıl boyunca gerçekleştirmiştik. Bu iş birliğinin öbür projelerimize de yol açmasını, Katar’la olan bu samimi iş birliğimizin devam etmesini ve bu muahedenin iyi, uğurlu olmasını temenni ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu mutabakat aslında bundan daha sonra gelecek olan biroldukça muahedenin habercisi”

Barzan Maintenance Shield Lider Yardımcısı Abdulla Al-Khater ise, “HAVELSAN’ın daveti üzerine burada olmaktan dolayı hayli memnunuz. Bu muahede aslında bundan daha sonra gelecek olan biroldukca mutabakatın habercisi. Bizler Katar Hava Kuvvetleri’nde, Savunma Bakanlığı’nda ve hem de Kara Kuvvetleri’nde HAVELSAN’ın bize sunacağı teknoloji ve simülasyonlarının devamını ileride daha da geliştirerek uzun vadeli bir programlama yapmayı düşünüyoruz.” sözlerini kullandı.