Her kan bağışıyla hastalara umut, etrafındakilere örnek oluyor

sable

New member
Niğde Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürü Harun Koca, 2008’den beri nizamlı olarak yaptığı kan bağışıyla hastalara umut, etrafına örnek oluyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğünde yaklaşık 7 yıldır yöneticilik yapan 57 yaşındaki Koca, 2008’de radyodan duyduğu “hastanede yatan bir hasta için acil kana gereksinim vardır” anonsu üzerine hastaneye giderek kan bağışı yaptı.

Bu davranışını sistemli hale getiren Koca, ortadan geçen 13 yılda 27 sefer kan bağışında bulunarak hem kendi tıpkı vakitte diğerlerinin sıhhatine katkı sundu.

Ömer Halisdemir Meydanı’ndaki Türk Kızılay kan bağış çadırında 27’nci kan bağışını yapan Koca, AA muhabirine, 14 Haziran’ın Dünya İstekli Kan Bağışçıları Günü olduğunu hatırlattı.

Yaklaşık 13 yıldır tertipli kan bağışladığını belirten Koca, “Kan, biroldukca alanda kullanılıyor. Hem toplumsal yardımlaşmada tıpkı vakitte acil kaza durumunda kana muhtaçlık duyuluyor. Bu yüzden sağlıklı, hassas vatandaşları Türk Kızılaya kan bağışında bulunmaya davet ediyorum. Hem kendi sıhhatleri için tıpkı vakitte toplumsal yardımlaşma için kan vermenin fazlaca değerli olduğuna inanıyorum.” dedi.

Koca, etrafındakileri de kan bağışı konusunda bilgilendirdiğini tabir ederek, kan bağışı yapmanın sıhhat açısından kıymetine dikkati çekti. Bugüne kadar yaptığı kan bağışlarında hiç bir sorun yaşamadığını vurgulayan Koca, “Her kan verişimde dayanılmaz ferahlama hissediyorum.” sözünü kullandı.

Türk Kızılayın 10 sefer kan bağışında bulunanlara bronz madalya verdiğini anımsatan Koca, şunları kaydetti:

“25 bağışta ise gümüş madalya veriyor. Bronz madalyamız geldi. 25’i de doldurduğum için gümüş madalyanın tarafımıza gönderileceğini söz ettiler. Kan bağışı, sıhhat açısından, kanın tazelenmesi, yenilenmesi için hayli değerli. Kan verdiğim surece sıhhat sorunu yaşamadım, kendimi daha da zinde hissettim. Bütün vatandaşlarımıza kan bağışını tavsiye ediyorum.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Abdullah Özkul