Herzog’u karşılayan keçi boynuzu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Herzog’u karşılayan keçi boynuzu
“Şofar” yahut “Shofar”, çoklukla keçi yahut koç boynuzundan yapılan müzik aletidir. Museviler bu aleti birinci çağlarda başka toplumlar üzere haberleşmek gayesi ile kullanıyorlardı.

Mistik sesi bu müzik aletinin dini maksatlar ile de kullanılmasına niçiniyet verdi ve Tevrat Ta da buna yer verildi. Roş Haşana (Yılbaşı) ve Kippur (Oruç günü) çalınması emredilmiş ve bilhassa adamların şofar dinlemesi tavsiye edilmiştir. Alışılmış ki bayanların da şofar dinlemek için sinagoglara gitmesinde bir mani mevcut değil.

Şofar sesi kendi özel notaları ortasında anlamlandırılıyor.

Tekia: Tanrısal davet ve müdafaayı betimleyen uzun ve kesintisiz bir “Tuuuuuuuu” sesi.

Şevarim: Tanrısal gücün karşısındaki çaresizliği betimleyen ağlamayı andıran üç kesik “Vuah vuah vuah” sesi.

Terua: Tanrısal beraberliği betimleyen dokuz kısa ses, “tututututututututu”

Şofar konusundaki “Rafaelpedia” dersi bu kadar.

Fakat Lider Herzog’un İstanbul Yahudi Cemaati Neve Şalom sinagogundaki karşılama merasiminde kendisi hahamların Şofar çalmaları eşliğinde adeta bir merasim kıtası nizamı ve fonda da Sizlere Selam-Barış Getirdik (Evenu Şalom alehem) müziği seslendirilirken girmesi “acaba bu dini bir ritüel midir” sorusunu akıllara getirdi.

HAZAN NATAN SİLİKİ ÖNDERLİĞİNDE ŞOFAR KADROSU LİDER HERZOG’A EŞLİK EDİYOR

Samimi olmak gerekirse bu benim de dikkatimi çekti lakin bunun dini bir olay olmadığını bilmeme karşın kendi kendime sanki demekten de geri kalamadım ve bir kaç yetkili bireye sormak muhtaçlığı hissettim. Evvel Yıldırım spordan tanıdığım Türk Yahudi Cemaati Eş Lideri İzak İbrahimzade’yi arayıp sordum. “Hayır, abi dini bir sorun değil yalnızca hürmet göstergesi” dedi.

Haberi bir kaç kaynaktan doğrulatmak gerektiğini düşündüm ve Musevi Lisesinden dini bütün bir dostumuz olan Mordo Yanar abimi aradım yanıt tıpkı idi fakat sen bir de İzak ağabeyimizi orta dedi. İzak abimiz dediği bizim okul öğretmenimiz olan Hahambaşı İzak Haleva natürel ki. Eh Türkiye’deki en yüksek dini makam onun. Bence İzak abimiz dünyanın en çağdaş ve samimi Hahambaşısıdır. Ne havalara girer ne de kimseye üstten bakar.

Çok samimi bir eda ile “ke haber Rifatiko” dedi. Ve de başladı anlatmaya:

“Bu Şofar sesi insanlarda müspet bir his çağırışımı yapıyor. Ve bu duyulduğunda da beşerler alışılmış burada Musevilerden kelam ediyoruz göklere bakarak hoş şeyler istemek gereksinimi hissediyorlar. Ve biz de İsrail Devletinin başı olan Yitshak Herzog’a bir hürmet ve hoşluk emaresi olarak bu Şofar geçidini düşündük.”

Hocam bu uygulama diğer ülkelerde de var mı örneğin Herzog Fransa’da bir sinagoga giderse de bu biçimde mi karşılanacak diye sordum.

Karşılık verdi:

“Hayır, bu bizim Türk Musevilerini bulduğu bir formüldür. Babası geldiğinde de birebirini yapmıştık. İşte Yahudilik ile Türklük karışımı bir misafirperverlik gösterisidir.”

Rav İak Haleva ibranice ve din dersi öğretmenim dualar ile telefonu kapatmadan evvelden de İsrail ile Türkiye içindeki bu uzlaşmadan ne kadar keyifli olduğunu yenidenladı ve Sayın Erdoğan’ın düzenlediği akşam yemeğine davet etmedilk evvel kendisini aradığını ve gelip gelemeyeceğini sorduğunu da belirtti ve natürel ki gelirim söylemiş olduğini de ekledi.

özetlemek gerekirse anlıyoruz ki Şofar eşliğinde İsrail Devlet Liderinin karşılamak dini bir merasim değil fakat Türk Yahudi toplumunun bir güzellemesi…

Rafael Sadi

ALINTIDIR