ihracatta optimistlik şubat ayında da sürüyor

sezer

New member
Türkiye imalat dalının ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi’nin Şubat 2022 devri sonuçları belirtildi. Ocak ayında 52,3 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi, şubatta 55,2’ye yükselerek Türk imalat ihracatçılarının talep ikliminde bariz bir güzelleşmeye işaret etti. Kelam konusu güzelleşme geçen yılın ağustos ayından beri en kuvvetli seviyede gerçekleşti. Talep şartlarının şubat ayında daha süratli güçlenmesi temel olarak Omikron varyantının birfazlaca ana ihracat pazarında yatışmasından kaynaklandı.

Endekste eşik bedel olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki bedeller ise bozulmaya işaret ediyor.

Almanya’da üretim besbelli biçimde arttı

Birinci çeyrek ortasında Covid-19 kaynaklı aksaklıkların azalmasına bağlı olarak Türk imalat mamüllerinin en büyük altı ihracat pazarında üretim eğilimleri düzgünleşme gösterdi. Almanya’da ekonomik faaliyetler geçen yıl sonunda kaydedilen düşüşün akabinde toparlanmaya devam etti ve üretim şubatta besbelli bir artış kaydetti. Fransa ve İtalya üzere öteki Euro Bölgesi ülkelerinde büyüme ocak ayına nazaran hızlanırken yılın başında daralma görülen İspanya ise üretimde kuvvetli bir canlanma sinyali verdi.

ABD’nin ekonomik aktivitesi, ocakta son bir buçuk yılın en yavaş artışını göstermesinin akabinde şubatta hızlanma kaydetti. Birleşik Krallık’ta üretim artışı şubatta kuvvetli bir ivme kazandı ve büyüme son sekiz ayın en yüksek suratında gerçekleşti.

Orta Doğu’da en bariz üretim artışı Katar’da

Türk imalatçılarının Orta Doğu’daki ana ihracat pazarı olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde de petrol dışı aktivitenin istikrarlı bir biçimde arttığı ve büyümenin güçlendiği görüldü. Anket kapsamında takip edilen tüm ülkeler içerisinde en bariz üretim artışı Katar’da gerçekleşti. Bu bölgedeki nazarance olumsuz gelişme ise Mısır ve Lübnan’da daralmanın devam etmesi oldu.

Omikron varyantı dalgasının birden fazla ana ihracat pazarında hafifçelemiş bulunmasına karşın Asya başta olmak üzere başka bölgelerde virüsün yayılmasına bağlı aksamalar yaşandı. Bu durumdan bilhassa etkilenen ve ekonomik aktivitenin keskin bir düşüş kaydettiği Hong Kong’da takip edilen ülkeler içerisindeki en besbelli daralma gerçekleşti.

Başka yandan, Çin’de üretim üst üste ikinci ay yatay seyrederken Japonya’da iktisadi faaliyet geçen yılın ağustos ayından beri en süratli düşüşü kaydetti. İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit İktisat Yöneticisi Andrew Harker, şunları söylemiş oldu:

“Omikron varyantının bilhassa ana ihracat pazarlarındaki etkisinin azalması, şubatta Türk imalat sanayi ihracatçılarına takviye sağladı. bu vakitte salgının yol açtığı aksamalarda sona yaklaşıldığına yönelik umutların arttığı gözlendi. Öte yandan, iş dünyası için yeni bir tehdit oluşturan Ukrayna savaşının milletlerarası talep üstündeki tesirleri önümüzdeki devirde görülecek.”