İnanç mı, İhanet mi? Ukrayna’da askerlik hizmetine karşı vicdani retçiler düşmanlıkla karşı karşıya.

Tuncer

New member
Daha savaşın beşinci gününde Mykhailo Yavorsky, işgalci Rus kuvvetlerine karşı savaşa katılmak için değil, neden katılamadığını açıklamak için yerel bir askere alma ofisini ziyaret etmeye karar verdi.

40 yaşındaki Yavorsky geçen yıl polis memurlarına “Affedersiniz, savaşamam, ateş etmem” dedi. “Sana başka bir konuda yardımcı olabilirim.”

Bay Yavorsky, Ukrayna’yı desteklemek istediğini, ancak yalnızca “İncil ilkelerine” uygun olarak istediğini söyledi. Ancak ricaları kulak ardı edildi ve daha sonra vicdani retçi olarak askerlik hizmetine alternatif arayan ve savaşa karşı vicdani ret nedeniyle yargılanan yaklaşık bir düzine Ukraynalıdan biri olarak bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bu tür vakaların sayısı az olsa da – ve Ukraynalılar tarafından Rus yanlısı sempatileri ya da düpedüz korkuyu örtbas etmek için sık sık göz ardı ediliyorlar – tam kapsamlı işgali bekleyen bir ülkede insan haklarına saygı konusunda soru işaretleri uyandırıyorlar. bir “alternatif hizmet.” Dini gerekçeler izin verdi. Ayrıca 18 aylık kanlı savaşın ardından görev ve ilke arasındaki hassas çizgiye ışık tutuyorlar.

Bay Yavorsky cezasına itiraz ediyor ve şimdiye kadar sadece bir vicdani retçi cezasını çekti. Bazı retçiler ertelenmiş cezalar aldı ve bazı davalar hala devam ediyor. Savunma Bakanlığı, belirli vakalarla ilgili sorulara yanıt vermedi.

Askerlik çağındaki binlerce Ukraynalı, savaşa katılmamak için ülkeyi terk etti. Bazıları nehri geçti ya da kaçakçılara sınırı geçmeleri için para ödedi. (Haziran ayında Devlet Sınır Devriyesi, ülkeyi yasa dışı yollardan terk etmeye teşebbüs ettikleri için her gün 20 kadar erkeğin tutuklandığını söyledi.) Diğerleri, hizmet için uygun olmadıklarını beyan eden sahte belgeler için işe alım görevlilerine rüşvet vermek için temaslar kurdu veya binlerce dolar ödedi.

Muhafazakarlar, kamuya açık pozisyonlarının anavatanlarına ihanet olmadığı, bunun yerine köklü ilkelere ve dini inançlara dayandığı konusunda ısrar ediyor.

Askerlik hizmetine karşı vicdani ret, Ukrayna Anayasasında yer alan uluslararası kabul görmüş bir haktır. Ancak Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde Başkan Volodymyr Zelenskyy sıkıyönetim ilan etti. Vicdani ret ile bağlantılı olarak alternatif hizmet hakkı fiilen ortadan kalktı.

Georgetown Üniversitesi’nde adalet ve barış çalışmaları profesörü Eli S. McCarthy, itirazın yalnızca bir “insan hakkı” olmadığını, aynı zamanda “Ukrayna’nın uluslararası kuruluşlara olan taahhütleri ve Avrupa Birliği’ne katılma istekleri için hayati önem taşıdığını” söyledi..

Emlak sektöründe çalışan Bay Yavorsky, ailesinin endişeli olduğunu kabul ediyor, ancak Ukrayna’daki acılar göz önüne alındığında yasal mücadelesini “önemsiz” olarak nitelendiriyor.

Çok ciddi bir trajedi yaşadığımı ve Ukrayna’daki en mutsuz kişinin ben olduğumu söylemiyorum. Ama hizmet etmek istemeyen çok insan var. Onlara devlete yardım etmeleri için bir fırsat daha vermek gerekiyor.”

Askerlerin kayıpları Bay Yavorsky’nin memleketi Ivano-Frankivsk’in her yerinde görülüyor. Fotoğrafları olan reklam panoları, karayolunu kasabaya doğru sıralıyor. Mezarlığın onlar için bütün bir bölümü var – her biri 15 mezarlı yedi sıra. Geçenlerde bir öğleden sonra yeni bir tartışma çıktı ve sakinini yeni kazılmış bir mezar bekliyordu.

Bay Yavorsky’nin İncil’le dolu bir kitaplığı olan ofisi, bir yaya caddesinde birkaç blok ötede uzanan düşmüş askerlerin 272 posteri olan “Kahramanlar Bulvarı”na kısa bir yürüme mesafesindedir. Vatandaşlarının çoğunun neden savaştığını anladığını, ancak onların da onun konumunu anlamaları gerektiğini söyledi.

Yavorsky, “Ukrayna’nın bir parçası, Yeni Zelanda’nın bir parçası veya ABD’nin bir parçası için başka birini öldürmeye istekli değilim” dedi. “Farklı değerlerim var ve değerlerimin en azından duyulmasını istiyorum.”

Ya seçilmesi bir ihanet olarak görülebilirse? “Kimsenin benim hakkımda ne düşündüğü umurumda değil” dedi. “Benim için önemli olan Tanrı’nın ne düşündüğüdür.”

Ukrayna, varlığını sürdürmek için verdiği amansız mücadele boyunca kayda değer bir şekilde birlik içinde kaldı ve savaşa katılma konusunda şüphe veya isteksizlik ifade etmek için çok az yer bıraktı. Seferberlikten kaçan erkekler korkak veya hain olarak etiketlenir.

Vicdani retçiler, Ukrayna’da yüzeyin altında sürünen daha büyük bir olgunun küçük bir dilimini temsil ediyor. Nadiren tartışılsa da taslakla ilgili bir yorgunluk ve güvensizlik var.

Rusya işgal ettiğinde, Bay Zelenskyy’nin sıkıyönetim ilanı 18 ila 60 yaş arası erkeklerin ülkeyi terk etmesini yasakladı ve Ukraynalılar askeri askere alma merkezlerine akın etti. On sekiz ay sonra, seferberlik için binlerce kişi askere alınırken hevesli üye havuzu azaldı.

Sayısız Ukraynalı erkek askere alınmamak için sert önlemler alırken, daha incelikli bir eğilim de söz konusu: Ukraynalılar, sohbet sırasında arkadaşlarının belge kontrollerinden kaçınmak veya işe alım görevlileriyle karşılaşmamak için rutinlerini nasıl ayarladığını anlatıyor.

Kavgayı reddetmesine rağmen, tam ölçekli işgalden sonra hapsedilen bilinen ilk itirazcı olan Vitaly Alekseenko için kaçmak asla bir seçenek değildi. “Ukrayna’yı seviyorum, insanları seviyorum” dedi. “Ben bir inananım. Neden saklanayım?”

46 yaşındaki Alekseenko, davasının vatanseverliğinin bir ölçüsü değil, temel haklarla ilgili olduğunu söyledi. “Ukrayna’nın şanı varsa, o zaman Ukrayna’nın kurtuluşunun şerefi” dedi sesini yükselterek, “böylece anayasada yer alan haklarıma saygı gösterilsin.”

İvano-Frankivsk’e sürgün olarak gelmişti ve askere alma merkezine rapor vermesi talimatı verildi. Orada alternatif hizmet istediğini ve onlara “inandığımı ve savaşmayacağımı” söylediğini söyledi.

1990’larda Özbekistan’da alternatif hizmet yaptığı için başvurunun kabul edileceğini varsaymıştır. Bunun yerine, sonunda zorunlu askerlikten kaçmaktan mahkum edildi ve hapse gönderildi.

“İlk hafta zordu, sonra çabuk geçti” dedi ve “iradesi dışında bir odaya kapatılmak”tan duyduğu öfkeyi anlattı.

Yeniden yargılanmak üzere üç ay sonra serbest bırakıldı, şimdi asansörsüz eski bir binanın yedinci katındaki ortak mutfağın yanındaki küçük, ortak bir odada yaşıyor. Bir öğleden sonra, üzerinde büyük boy terlikler ve ekose bir gömlekle, bir komşuyu selamlamak için merdiven boşluğunda durdu.

Savaşa karşı tutumunu öğrendikten sonra herkes o kadar arkadaş canlısı değildi. Başka bir komşunun duygusal olarak onunla nasıl yüzleştiğini anlattı: “Oğlanlar kavga eder, seni korurlar.”

Yakındaki bir kiliseden Pazar ayininin sesleri yankılanırken, binasının önünde bağdaş kurarak otururken “Ona korunmaya ihtiyacım olmadığını söyledim” dedi. “Başka birini öldürmek bir savunma değildir” diye ekledi. “Birini öldürürsün ve o başkasının çocuğu olur.”

Ukrayna hükümetinden bazı memnuniyetsizliklerini dile getirdi., Ancak kararında siyasi mülahazaların rol oynadığını reddederek, bunun dinle ilgili “yüzde 100” olduğunu söyledi.

Ancak Bay Alekseenko kiliseye gitmiyor. Aklımda dua edebilirim ”diye açıkladı. Bu, samimiyetiyle ilgili sorulara yol açtı; Alternatif hizmet talebini reddeden belgelerde inancına dair yetersiz kanıt gösterildi.

Her kelimede parmağını sallayarak Kutsal Yazılardan hızlı bir şekilde alıntılar yapıyor. Rusya’yı işgal etmek söz konusu olduğunda “kötülükle kötülüğe” yanıt vermek yerine, “kendimizi feda etmek daha iyidir” dedi.

Bu yüzden inançları için hapse girmeye razı olduğunu söylüyor. “Kimseyi öldürmek istemiyorum, orası kesin,” diye açıkladı. “Kendim ölmeyi tercih ederim biliyorum. Bu kadar. Hapisten bile korkmuyorum.”

Hizmette olan bir asker olan Andrii Vyshnevetsky, askerden terhis edilerek alternatif hizmete alınması taleplerini açıklamak için aynı kutsal yazılardan alıntı yaptı.

Bu makale için röportaj yapılan diğer kişilerin aksine, Bay Vyshnevetsky savaşta “ne Rusya’yı ne de Ukrayna’yı” desteklediğini, yalnızca barışı desteklediğini söyledi. Sivilleri öldüren Rus füzeleri “ruhumda acıya neden olurken”, “her iki taraftan da insanlar ölüyor, sadece Ukraynalılar değil, Ruslar da” dedi.

Vyshnevetsky, karısının ve kızının bir fotoğrafını boynuna takıyor ve “her gün” onların evinde olmak için dua ettiğini söylüyor.

Silah taşımayı reddeden ve savaşmak istemeyenler askerlikten muaf tutulmalıdır” dedi. “Tanrı’ya inanan ve savaşa karşı olan bir adam öldürmez, sadece top yemi olur.”