İngiliz Muhafazakar bağışçının siyahi milletvekilinin 'vurulması gerektiğini' söylediği bildirildi

Tuncer

New member
İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti Salı günü, önde gelen bir milletvekili olan Diane Abbott'un “vurulması gerektiğini” söyleyen bir bağışçıya 10 milyon pounddan fazla parayı iade etmesi yönünde baskı altındaydı ve onu görmenin onu “tüm siyahi insanlara” seslenmeye sevk ettiğini söyledi “kadınlardan nefret ediyorum.” ”

The Guardian gazetesinin yaptığı araştırmaya göre sağlık teknolojisi girişimcisi Frank Hester, bu açıklamaları 2019 yılında şirketi The Phoenix Partnership'in ofislerinde yaptığı toplantıda yapmıştı. Özür diledi ancak Guardian'ın söylediklerine ilişkin raporunu doğrulamadı.

Bay Hester Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “birkaç yıl önce özel bir toplantıda Diane Abbot'a kaba davrandığını kabul ettiğini, ancak eleştirisinin onun cinsiyeti veya ten rengiyle hiçbir ilgisi olmadığını” söyledi. fikir soyadını yanlış yazan şirketi tarafından serbest bırakıldı.

Açıklamada, kendisinin “kendisine yaşattığı acıdan dolayı doğrudan özür dilemek için” Bayan Abbott'u iki kez aradığı ve yorumlarından derin üzüntü duyduğu ifade edildi ve “ırkçılığı zehir olarak gördüğünü açıkça belirtmek istediği” ifade edildi. kamusal yaşamda yeri yok.”

Guardian'a göre Bay Hester toplantıda şunları söyledi: “Sanki ırkçı olmamaya çalışıyorsunuz ama televizyonda Diane Abbott'u görüyorsunuz ve şöyle düşünüyorsunuz: Ben nefret ediyorum, sen sadece o orada olduğu için tüm siyah kadınlardan nefret etmek istiyorsun.” ”ve tüm siyah kadınlardan hiç nefret etmiyorum, ama onun vurulması gerektiğini düşünüyorum.”

Parlamentoya seçilen ilk siyahi kadın olan 70 yaşındaki Bayan Abbott, İngiliz siyasetinde öne çıkan bir isim ve eski lideri Jeremy Corbyn başkanlığındaki muhalefetteki İşçi Partisi adına iç meseleler hakkında konuştu.

Geçen yıl, bir gazeteye yazdığı ve siyah insanlara yönelik ırkçılığın diğer gruplara yönelik önyargılardan ayırt edilmesi yönünde çağrıda bulunduğu bir mektup nedeniyle açılan soruşturma nedeniyle Parlamento'da İşçi Partisi'nden uzaklaştırılmıştı.

Salı günü yayınlanan bir açıklamada Bayan Abbott, Bay Hester'ın kendisi hakkında bildirilen yorumlarını “korkunç” olarak nitelendirdi.

“Ben bekar bir kadınım ve bu beni zaten savunmasız kılıyor. Ancak birisinin böyle konuştuğunu duymak endişe verici ”dedi ve son yıllarda iki milletvekilinin öldürüldüğünün bu tür konuşmaları daha da endişe verici hale getirdiğini de sözlerine ekledi.

İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox, 2016'da aşırı sağcı bir kişi tarafından öldürüldü ve Muhafazakar Milletvekili David Amess, 2021'de İngilizlerin İslam Devleti'ne yönelik hava saldırılarına karşı çıkan radikal bir İslamcı tarafından öldürüldü.

Bay Hester, Muhafazakar Parti'nin en büyük bağışçısı ve yakın zamanda partiye 5 milyon £ bağışlayarak, toplam bağışını yılda 10 milyon £'a çıkardı. Bu yılın sonlarında genel seçim yapılması beklenirken parti Salı günü paranın iadesi yönündeki baskıya direndi.

Kıdemli milletvekili ve Muhafazakar Parti bakanı Mel Stride, yayıncılara Bay Hester'ın iddia edilen yorumlarının “açıkça yanlış” olduğunu ancak insanların “yoluna devam etmesi” gerektiğini söyledi.

Bu durum muhalif siyasetçilerin eleştirilerini gidermeye yetmedi. İşçi Partisi lideri Keir Starmer, bildirilen yorumları “iğrenç” olarak nitelendirdi ve yayıncı ITV'ye, Bayan Abbott'un “yıllar içinde muhtemelen diğer politikacılardan daha fazla tacize maruz kalan” bir “öncü” olduğunu söyledi. ”

Bay Starmer, “Bay Hester sanki söylenenler ırkçı değilmiş ya da kadın olduğu gerçeğiyle hiçbir ilgisi yokmuş gibi davranıyor” dedi ve şunu ekledi: “Korkarım öyle düşünmüyorum. ” ve ben. “Sanırım Muhafazakar partinin konuyu kınayıp parayı geri verme zamanı geldi.”

Daha önce, İşçi Partisi'nin üst düzey milletvekili Wes Streeting, Parlamento'da rapor edilen yorumların “siyasetimizde ve kamusal yaşamımızda yeri olmayan son derece iğrenç, ırkçı ve kışkırtıcı bir dil” kullandığını söylemişti. Bay Streeting, Muhafazakarlara Bay Hester'ın bağışlarını iade etmeleri çağrısında bulunarak şunları söyledi: “Eğer biraz dürüstlük gösterirlerse her kuruşunu geri verecekler.”

Eski başbakan Liz Truss'un kısa ömürlü hükümetinde kısa bir süre maliye bakanı olarak görev yapan Kwasi Kwarteng de dahil olmak üzere bazı Muhafazakar milletvekilleri de eleştiride bulundu. Bay Kwarteng BBC'ye yorumların “açıkça ırkçı ve açıkça cinsiyetçi” olduğunu söyledi.

Son dönemdeki Muhafazakar hükümetlerin kabineleri dikkat çekici çeşitlilikteydi ve parti, İngiltere'nin beyaz olmayan ilk başbakanı Rishi Sunak tarafından yönetiliyordu.

Ancak parti yakın zamanda eski milletvekillerinden biri olan Lee Anderson'ın, “İslamcıların” İşçi Partili bir siyasetçi olan Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan'ın kontrolünü ele geçirdiğini iddia etmesi üzerine görevden uzaklaştırılmıştı. Pazartesi günü Bay Anderson, Muhafazakar Parti'den resmen istifa etti ve bir zamanlar İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması için kampanya yürüten Nigel Farage liderliğindeki Brexit Partisi'nin küçük sağcı halefi olan Reform UK'ye katıldı.

Eleştirmenler muhafazakarları Müslüman karşıtı nefrete göz yummakla suçladı. İngiltere Müslüman Konseyi genel sekreteri Zara Muhammed, geçen ay Muhafazakarlara gönderdiği bir mektupta, “Partideki İslamofobinin doğası gereği kurumsal olduğunu, liderlik tarafından hoşgörüyle karşılandığını ve parti üyelerinin geniş bir kesimi tarafından kabul edilebilir görüldüğünü” söyledi. “

Salı öğleden sonra Muhafazakar Parti'nin Ticaret ve İş Bakanı Kemi Badenoch, Bay Hester'ın yorumlarının “bildirildiği gibi ırkçı” olduğunu söyledi.

“Abbott ve ben birçok konuda aynı fikirde değiliz. Ancak ona yönelik eleştirileri siyahi bir kadın olmakla ilişkilendirme fikri dehşet verici” dedi, aynı zamanda eşitlik bakanı olan Bayan Badenoch. bir sosyal medya paylaşımında. “Bir kişinin görüşlerini ten rengiyle ilişkilendirmek asla kabul edilemez.”

Ancak Bay Hester'ın özrünü memnuniyetle karşıladığını ve dikkatsiz yorumlardan dolayı pişmanlık duyulması durumunda “affedilmeye yer” olması gerektiğini de sözlerine ekledi.