Iraklı o Kürtler artık nerede: 09 Lima programı ne

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Iraklı o Kürtler artık nerede: 09 Lima programı ne
Biden İdaresi “bitmeyen savaşların” sonunu Afganistan’da başlattı. Lakin bitmeyen savaşların tohumları atıldığında ABD işgal edilmesi planlanan ülkelere nazaran değişik programlar başlatmıştı. O programlardan birisi de “09 Lima Programıydı”.

Pekala, neydi bu 09 Lima Programı?

Ortadoğu’yu Ortadoğulular üzerinden manaya projesiydi. Amerika’nın çıkarları için deniz çok ülkelerde savaşan Amerikan Askerleri’ne yol gösteren bir proje diyebiliriz.

09 Lima Programı kapsamında Amerikan Ordusu’na asker kazandırıldı. Fakat bu askerlerin birden fazla Amerikan topraklarından bulunmuyordu. Arapça, Farsça, Dari, Peştuca ve Kürtçe konuşanlar özel eğitim kamplarına alınarak özel eğitim verilerek senelerca yetiştirildi. Emel bu yetiştirilen askerlerin mütercim olarak lisanlarına bakılırsa değişik ülkelerde gorevlendirilmesiydi. Ve bu askeri eğitim kamplarından mezun olanların birçok Irak’ta bakılırsav yaptı.

2000’li yılların başından bu yana faal bir biçimde uygulanan 09 Lima Programı ile Amerika’ya binlerce Iraklı getirildi. Eğitim gördükleri yer “El Cajon”du.

Amerikan askerleri 1990’lardan itibaren bölgede sivil tercümanlar kullandı. Hatta bir tercümanın yıllık maaşı 170 bin dolara geliyordu. Lakin temel sorun verilen para değil “sadakat” sıkıntısıydı. Sivil tercümanlar çatışmalara girmiyordu. Dahası tercüman olabilmeleri için istenen güvenlik denetiminden geçmeleri vakit alıyordu. Tahlil önerisi bir daha ordu ortasından geldi ve üniformalı asker mütercim bulunması oldu. nazaranv yaptıkları bölgeleri tanıyan bu Iraklıların birçok da Hıristiyanlar içinden seçildi.

EL CAJON IRAKLILARIN AMERİKA’DAKİ VATANI

Askeri yetkililer, 09 Lima Programıyla Amerika’ya getirdikleri Iraklıları El Cajon’a yerleştirdi. Kaliforniya Eyaleti’ne bağlı San Diego kentinde bulunan El Cajon Amerikan Ulusal Muhafızlarının eğitim kamplarına da mesken sahipliği yapıyor. Bu bölgeye getirilen Iraklılar ve az sayıda Afrika ülkelerinden insan hızlandırılmış vatandaşlık kursu görürken hem de askeri eğitim de aldı. Maaşa bağlanan paralı askerlere peşin para, ailelerini de Amerika’ya getirme imkanı ve sıhhat sigortası vaat ediliyordu.

MEKSİKA’DAN MÜLTECİ KAÇIRAN IRAKLILAR

2000’li yılların başından itibaren kümeler halinde El Cajon’a binlerce Iraklı getirildi. İçlerinde değişik şiveler konuşan Kürtler ve Araplar vardı. Yalnızca 2003 yılında kursa başlayanların yüzde 40’ı eğitimi bıraktı ya da testlerden başarısız oldu. Ve yalnızca 2003 yılında 800’den çok Iraklı askeri eğitimden firar etti. Amerika’da kaçak olarak yaşamaya başladı. Bazıları yasal işlere sarıldı, bazıları tahminen de en uygun bildiği işler bu sefer Amerika’da yapmaya devam etti. Bir vakit içinder Irak’tan insan kaçıranlar bu kere Meksika üzerinden Amerika’ya gelen mültecileri Amerika’ya yasa dışı sokmaya başladılar.

100 BİNE YAKIN IRAKLI

El Cajon şimdilerde Iraklı Arap ve bilhassa de Kürtlerin ikinci vatanı durumunda. yıllar ortasında sayıları 60 bine varan Hıristiyan Iraklı bu bölgeye yerleştirildi. Ve bölgede değerli bir güç oldular.

Serdar Cebe

ALINTIDIR