İsmini Ronaldinho’dan alan Suriyeli bayan futbolcu Rona, dünyaya seslendi! Rekoru kimse görmedi

Firat34

New member
Xinhua Haber Ajansı’nın aktardığı habere bakılırsa; 22 yaşındaki Rona Murad Ayzouk, vaktinin birçoklarını futbola ayırıyor; topu o kadar süratli sürüyor ve sektiriyor ki top hakimiyeti oyunlarında bir dünya rekoru bile kırdı, ancak güya ismi Suriye olan erişilmez bir gezegende yaşıyormuş üzere, bu rekor bile kimsenin dikkatini çekmedi.

Ayzouk, boş vakit içinderını Suriye’nin başşehri Şam’da bulunan Al-Jalaa Stadyumu’nda futbol ve top hakimiyeti idmanı yaparak geçiriyor. Mimari mühendislik öğrencisi olan Ayzouk futbol sevgisi ve tutkusunu futbol antrenörü olan babasından almış.

Futbol sevgisi aileden geliyor. Ayzouk doğmadan evvel ailesi ona ünlü Brezilyalı futbolcu Ronaldinho‘nun ismini vermeyi düşünüyormuş. Lakin bebeğin kız olduğunu öğrenen anne-babası ona Ronaldinho’nun birinci dört harfi olan Rona ismini koymuşlar.

Ayzouk Xinhua’ya, sekiz yıl evvel Suriye’deki futbol kadrolarına kaydolmasından bu yana nereye giderse gitsin topu yanından eksik etmediğini ve yeni numaralar öğrenmek için internetten sayısız görüntü izlediğini söylemiş oldu.

Antrenörü kendisine top hakimiyeti oyunlarının görüntülerini gönderdiği ve ondan da karantinadaki insanları teşvik etmek gayesiyle kendi görüntülerini çekmesini istediği için son devirde top hakimiyeti oyunlarına daha fazla ilgi duymaya başlamış.

“HEP GÖRÜNTÜLER İZLEDİM”

Rona, maharetlerini geliştirme sürecini şöyleki anlatıyor: Bayan futbolcuların yeni tekniklerini ve hür hareketlerini öğrenmek için daima görüntüler izledim. Top hakimiyeti oyunlarını hayli seviyorum ve ebediyen geliştirmeye ve üzerinde çalışmaya bayıldığım buna benzeri maharetlere sahip olduğuma inanıyorum.

Kendisi de bir bayan olan antrenörü, Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir kızın top hakimiyeti oyunlarında Guinness dünya rekoru kırdığını görmüş ve Ayzouk’un da görüntüye kaydederek bu rekoru kırmaya çalışmasını istemiş. Kızlar hiç tereddüt etmeden çalışmayı sürdürmüş ve sonunda da başarmışlar.

“HABER AJANSINA KOŞTUM”

Bu muvaffakiyetini görüntüye kaydeden genç bayan rekorunu Guinness’e ulaştırmak ümidiyle Suriye’nin ortasından ve haricinden biroldukca medya çalışanıyla irtibat kurmuş, lakin bunların hiç biri işe yaramamış.

Medyaya ulaşma sürecini, “Topu kaptığım üzere top hakimiyeti oyunlarında Guinnes dünya rekorunu kırmaya çalışmak için konutumun yakınında bulunan al-Jalaa Sports City’nin alanına koştum. Başaramadan tekraren denedim. Günden güne daha güzel olmaya başladım ve sonunda Birleşik Arap Emirlikleri’nden bayan bir futbolcuya ilişkin bir dakikada top hakimiyetini kaybetmeden 86 sefer sektirme Guinnes dünya rekorunu kırmayı başardım. Bu sayıyı geçtim ve 40 saniyede 93 sektirmeyi başardım” diye anlatıyor.

Kimse yardımcı olamamış, antrenörleri de kendisine pandemi koşulları ve Suriye’deki kriz niçiniyle hiç bir memleketler arası grubun top hakimiyeti oyunlarında dünya rekoru kıran birisi olarak onu resmen tanımak emeliyle Suriye’ye gelemeyeceğini söylemiş.

Ayzouk, düş kırıklığı ortasında, daha âlâ olmak gayesiyle her vakit kendisine güvendiği için kimseye bel bağlamamaya alıştığını söylüyor. Suriye’deki duruma karşın hiç bir vakit hayallerini ve tutkusunu kaybetmeyeceğini belirtiyor.

“GENÇLERİMİZ SPORDAN UZAK KALDI”

Rona, Suriyeli gençlerin savaştan dolayı spor faaliyetlerinden uzak kalmasından derin telaş duyuyor:

“Suriye’de sporun durumu trajik. Kendime inandım ve bir gün durumun daha yeterli olacağı umuduyla daima idman yaptım ve kendi başıma çalıştım, lakin maalesef muhtaçlık duyduğum dayanağı görmedim bu niçinle de kendime inanmak zorundaydım, zira bu sporu fazlaca seviyorum ve hiç bir vakit bırakmayacağım.

Biz gençler olarak birfazlaca baskıyla karşılaştık ve ülkeye uygulanan yaptırımlar bizi büyük ölçüde etkileyerek biroldukça faaliyeti durdurdu.Bu durum daha uygun olmamıza ve ilerlememize yahut yetenekli atletler olarak ilgi görmemize mani oldu. Suriye’deki bütün gençler, tıpkı dünyanın rastgele bir ülkesindeki bütün gençler üzere hayallerini gerçekleştirebilmek için, yeteneklerine karşı bir ilgi olmamasından fazlaca çekti. Ülkemiz fazlaca problem çekti.”