İstifanın perde ardı… Bekir Bozdağ niye getirildi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
İstifanın perde ardı… Bekir Bozdağ niye getirildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı Resmi Gazete’deki kararlar gece yarısı yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara bakılırsa; Adalet Bakanı Abdülhamit Gül istifa etti. Yerine Bekir Bozdağ atandı.

Abdülhamit Gül ise “Pelikan” yapılanması, Süleyman Soylu ile olan tartışmaları, Sedef Kabaş için söylemiş olduği kelamlar Hakyol tarikatı bağlarıyla her devir tartışılır olmuştu.

Sedef Kabaş’ın gözaltına alınmasının akabinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Edepten nasipsiz, berbat kelamları lanetliyorum. Haset ve nefretten doğan bu hadsiz ve hukuksuz sözler, milletin vicdanında ve adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

Bu kelamlar üzerine Sedef Kabaş hata duyurusunda bulunmuştu.

Gül’ün açıklamasının akabinde Kabaş tutuklanmıştı.

SÜLEYMAN SOYLU İLE OLAN TARTIŞMALARI

Abdülhamit Gül’ün istifası akıllara İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ortalarında yaşanan tartışmaları ve atışmaları getirdi. Abdülhamit Gül istifa ettiği gün, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun İçişleri Bakanlığının yetkisindeki MOBESE imgeleri üzerinden takip edilip bu imgelerin sızdırılması tartışılırken, “FETÖ’vari anlayış” çıkışını yapmıştı.

İki isim içindeki tartışmalar hiç bir vakit yalanlanmadığı üzere kürsülerden verilen cevaplarla biroldukca defa de açığa da çıkmıştı.

Son olarak Abdülhamit Gül, Bakan Süleyman Soylu’nun “Muhtarlarımız diyor ki ‘Efendim şurada metruk bina var burada metruk bina var. Lakin mahkeme sonucu var yıkamıyoruz.’ Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme sonucu bizim gerimizden gelsin” sözlerine cevap vermişti.

O karşılığında Abdülhamit Gül, “Değerli arkadaşlar bizim rehberimiz hukuktur, bizim rotamız hukuktur, bizim kılavuzumuz hukuktur. Biz yapalım hukuk geriden gelsin değil hukuk önden yürüsün biz ona bakılırsa kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti” demişti.

ANNESİNE EDİLEN HAKARETE REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesiyle ilgili bir paylaşımın altına küfürlü tabir yazan kişinin tutuklanmamasına reaksiyon göstermiş, Twitter’dan Abdülhamit Gül’e sitem ederek “Bakan olsam ne yazar” diye reaksiyon göstermişti.

Bakan Süleymen Soylu şunları yazmıştı:

“45 gündür anam hastanede. Annemle fotomun altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve isimli denetimle hür. Ne yapmalıyım, Bakan olsam ne müellif. Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne tabir eder Tweetimle bir daha alınırsa da provokasyon sayacağım.”

Abdulhamit Gül de “Klavye başına geçip toplumsal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum” diyerek reaksiyon göstermiş, “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, metotlar işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen masraf itiraz hakkını kullanır fakat yargıya parmak sallayamaz. Adalet Bakanından da bu işleyişe müdahale etmesini bekleyemez. Adalet Bakanının cübbesi yoktur, vazifem müddetince o cübbeyi giymedim ve kimse kusura bakmasın asla da giymeyeceğim” diye belirtmişti.

Gül, sonraki gün yaptığı açıklamada ise şunları söylemişti:

“Kadınların haysiyeti onuru her şeyden kıymetli. Annelerine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum… Bu kişinin hukuk önünde en ağır cezayı bulacağına inanıyorum. Bakanımızın saygıdeğer validelerine de acil şifalar diliyorum. Hiç kimsenin annesine, eşine, ailesine kimsenin küfretme hakkı yoktur. Aile en kutsalımızdır, bayanlar onurumuzdur. Kimin annesi olursa olsun en ağır biçimde olağan olarak kınamak, yakışıksız sözleri engellemek de hepimizin nazaranvi. Kanunlar toplumun muhtaçlıkları için çıkarılır. Kanun dağıtımı yargıdadır, toplumsal medyada değil. Bu çeşit hadiseleri de inşallah hiç kimse yaşamaz.”

SON OLAY MOBESE KAYITLARI

Son hadisede ise İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun yer aldığı MOBESE kayıtlarının basına servis edilmesi olarak kayıtlara geçti.

MOBESE sistemlerinin en üst makam olarak İçişleri Bakanlığı’na bağlı olması niçiniyle sızıntılar niçiniyle Süleyman Soylu tenkit oklarının amacı olmuştu.

Tüm tartışmalar sürerken Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 28 Ocak Data Müdafaa Günü ötürüsıyla KVKK’de düzenlenen programda şahsi dataların korunmasının değeri hakkında konuşmuş, son periyotta yapılanların “FETÖ’vari anlayış” olduğunu söylemişti.

Adalet Bakanı Gül, bilginin silaha dönüştüğü, süratle gelişen teknolojinin her geçen gün daha da geliştiği bir çağın yaşandığını, “veri”nin en pahalı madene dönüştüğünü, bilgi madenciliği, yapay zeka üzere kavramların da günlük hayatta değerli yer tuttuğunu söylemişti. İnternetin özel hayata dair mahremiyet ihlali alanına dönüşmemesi gerektiğini lisana getiren Abdülhamit Gül, FETÖ’nün bu hususta yaptıklarını hatırlatarak şu biçimde devam etmişti:

“Geçmişte FETÖ’nün istihbarat ve bilgi madenciliğine verdiği özel kıymeti hepimiz biliyoruz. Ve bu çerçevede kanıt üreterek, tezgahlarla, oluşturulan kumpaslarla nasıl insanların şahsi haklarını ihlal ettikleri, nasıl mahremiyet haklarını ihlal ettiklerini hepimiz gördük, yaşadık. Yöntemsiz dinlemeler, bireylerin mahrem manzaraları, özel ayrıntıların ifşa edilmesi, dataların hukuk dışı yollarla ele geçirilmesi üzere tüm hukuk dışı bu fiilleri daima birlikte yaşadık. Hukuk devletinde temel prestijiyle haysiyet cellatlığı olmaz, prestij suikastı olmaz. Hukuk buna asla müsaade vermez, veremez, vermemelidir. Dijital kumpaslarla insanların hayatını tarumar eden, insanlara kumpas kuran, bu FETÖ’cü zihniyetin de asla lakin asla unutulmaması gereken bir gayret alanı olduğunu bir sefer daha hatırlatmak isteriz. Bu FETÖ’vari anlayışın uygulamaları da hiç bir vakit hiç bir suretle ve hiç bir kimse tarafınca gerçekleşmemesi tarafında de teyakkuzu ve bu mevzuda da hukukun gerekli önlemleri alması da en temelli nazaranvlerden biridir.”

İstifa eden Abdülhamit Gül, MOBESE imgelerinin sızdırılmasının akabinde “FETÖ’vari anlayış” çıkışını yaptığı gün de istifasını vererek bakılırsavinden ayrıldı.

“PELİKAN” YAPISI İLE KARŞI KARŞIYA GELDİ ARGÜMANI

Abdülhamit Gül’ün ismi sık sık Ahmet Davutoğlu’nu Başbakanlığı periyodunda istifaya götüren süreci başlatmış olduğu ileri sürülen “Pelikan” bildirisini hazırlayanlarla sık sık gündeme geliyordu.

“Pelikan” ile karşı karşıya gelen Abdülhamit Gül, bu kapsamda yaptığı bir konuşmada Sabah gazetesini amaç alarak şunları söylemişti:

“Bu örgütün yalnızca yargıya, orduya, emniyete sızdığı sanılmasın. Nerede ahlaksızca bir atak var ise bilin ki orada FETÖ’nün bir tezahürü vardır. Daha düne kadar FETÖ’cülerle tıpkı maklubeye kaşık sallayanlar bugün çıkıp bize FETÖ ile çaba dersi vermeye, asil erdemli Türk yargısına saldırmaya kalkmasın.”

SABAH GAZETESİNİN HABLEMİTOĞLU RÖPORTAJI

Tam da bu süreçte dün Sabah gazetesinde yayımlanan Necip Hablemitoğlu’nun katil zanlısı Nuri Gökhan Bozkır ile yapılan röportaj dikkat çekti.

Katil zanlısının yakalanmadan evvel verdiği son röportajda Nuri Gökhan Bozkır’ın “Bu cinayetin aydınlanması için benim verdiğim isimler, bilgiler var. daha sonra silah bana döndü, benim hiç hak etmediğim bir hatada, katil olarak bugün Türkiye’ye kamuoyunda yargılanıyorum” tabirlerini kullanmıştı.

HAKYOLCULAR NE HAL ALACAK

Öte yandan Nakşibendilerin bir kolu olan HAKYOL tarikatına yakın olduğunu gizlemeyen Abdülhamit Gül’ün istifasının cemaatte nasıl bir yankı bulacağı da merak konusu oldu.

Abdülhamit Gül 2014’te attığı ve hala silmediği bir tweetinde tarikatın kurucusu Mahmud Esad Coşan’a bağlılığını belirterek, “Esad Coşan Hocaefendi deyince İslam mecmuası, bayan ve aile, gül çocuk, Özelif sitesi hadis enstitüsü, Hakyol vakfı… Hoşluklar gelir” tabirlerini kullanmıştı.

KRİTİK DEVRİN BAKANI BEKİR BOZDAĞ

Daha evvel de Adalet Bakanlığı yapan Bekir Bozdağ’ın bakılırsave getirilmesinin sebebi de tarikat üyelerinin var olduğu tez edilen yargı takımlarına hakim olması gösterildi.

Evvelki nazaranvine 17-25 Aralık sürecinde tam olarak 25 Aralık 2013’te atanan Bekir Bozdağ bu vakitte yargı içerisindeki FETÖ’cülerin temizlenmesi gayesiyle kritik bir bakılırsav üstlenmişti.

ALINTIDIR