İtalyan gazetesine tam sayfa röportaj veren Fatih Terim’den dikkat çeken Hakan Çalhanoğlu kelamları

Firat34

New member
Galatasaray teknik yöneticisi Fatih Terim, La Gazzetta dello Sport’a özel bir röportaj verdi. Terim, Hakan Çalhanoğlu, Mohamed ve EURO 2020 mevzuları üzerinde durdu.

İşte Terim’in açıklamaları:

“Hakan Çalhanoğlu’nın Inter’e transferindeki hoş nokta, yazgısını kendinin seçmiş olması. Inter ile dorukta olmak istiyor. Milano’da 4 yıl geçirdikten daha sonra kentin bir kulübünden başkasına transfer bulunmasına şaşırmadım. Ülkeyi ve ligi hayli uygun biliyor. En güzellerle nasıl uğraş etmesi gerektiğini de biliyor.

“HARİKA BİR SEÇİM YAPTI”

Hakan Çalhanoğlu ve Christian Eriksen, yıllar geçtikçe hayli daha eksiksiz oyuncular haline geldiler ve yeni oyun stillerine adapte oldular. Ajax’taki senelerında Eriksen, klasik bir 10 numaraydı. vakit içinde daha uzun müddet alanda kalmak için neredeyse bir orta saha oyuncusu haline geldi. Hakan, Christian Eriksen üzere İtalya’da büyük bir dönüşüm geçirdi. Taktiksel olarak fazlaca gelişti. Inter, Eriksen daha sonrası için mükemmel bir seçim yaptı. Bence her iki taraf için de epey düzgün bir transfer oldu.

“MİLAN HAK ETTİĞİ YERE GELDİ”

Milan hak ettiği yere, Şampiyonlar Ligi’ne döndüğü için memnunum. Milan’sız bir Şampiyonlar Ligi daima eksikti. Tecrübeli oyunculara ek olarak hayli yeterli genç oyuncular aldılar. Olağan ki, Zlatan ekibin önderi fakat artık futbolda yaş daha az kıymetli. Ibrahimovic’in bu dönem da fark yaratacağına eminim.

“İKİNCİ MESKENİM İTALYA”

İtalya benim ikinci evimse bunun sebebi Fiorentina’dır. Sevgili dostum Cesare Prandelli ile hala yakın temas halindeyim. Lakin Fiorentina için kolay bir dönem olmadı. her insanın geride kalan dönemden ders aldığına eminim.

“ITALIANO’YU TANIYORUM”

Yeni teknik yönetici Vincenzo Italiano’yu Spezia’dan tanıyorum. Artık ‘oldukça yaşlı’ olan futbolcular olmadığı üzere ‘oldukca genç’ teknik yöneticiler diye bir kavram da yok. Umarım Italiano, Fiorentina’yı hak ettiği başarılara taşır.

“ÇALHANOĞLU EURO 2020’DE DÜZEYİNE ULAŞAMADI”

Hakan Çalhanoğlu’nun EURO 2020’deki performansı üzerine gelen soruya, Futbol, kişisel bir spor değil. Türkiye’nin turnuvadaki hayal kırıklığını bireylerin performansına bağlamak yanlışsız değil. Hakan, yalnızca her zamanki düzeyine ulaşamadı ancak bu pahasını düşürmez. Büyük potansiyele sahip ekip arkadaşları üzere, Türk Ulusal Kadrosu’na epeyce şey verecek.

“SERIE A YAKINDA EN UYGUNU OLACAK”

Hakan Inter’de, Antonio Conte’nin Juve ve Milan’a karşı olan çabasındaki kıymetli mirastan da faydalanabilecek. Ayrıyeten Mourinho’nun Roma’ya, Sarri’nin Lazio’ya gelişi, Napoli ve Atalanta! Serie A’nın yakında dünyanın en güzel ligi olabileceğine inanıyorum.

“OYUN KALİTESİ DÜŞMEDİ”

Genel olarak, EURO 2020’nin eğlenceli bir turnuva olduğunu düşünüyorum. Ekiplerin topa sahip olmaya odaklandığını gördük. Zira geçiş hamleleri futbolda daha belirleyici hale geliyor. Bu yalnızca teknik bir dönüşüm değil. hem de fizikî de bir dönüşüm oldu. 120 dakika içerisinde biroldukça farklı oyun oynandı ancak oyun kalitesi düşmedi.

“MOSTAFA’YI EURO 2020’YE DAVET ETTİM”

Örneğin, Mısırlı forvetim Mostafa Mohamed’i maçları benle bir arada izlemesi için davet ettim. Ona atak oyuncularının neredeyse orta saha oyuncuları kadar koştuğunu göstermek istedim.

“İTALYA ZAFERİ HAK ETTİ”

İtalya’nın EURO 2020 zaferi hak edilmiş bir zaferdi. Arkadaşım Mancini’yi tebrik ediyorum. Sistemine sadık, birlikte oynayan gerçek ve kusursuz bir kadro ortaya çıkardı. Spinazzola, Chiesa, Chiellini ve Bonucci fazlaca düzgündü.

“BARELLA’NIN BÜYÜK BİR HAYRANIYIM”

Ayrıyeten, Nicolo Barella’nın büyük bir hayranı olduğumu söyleyebilirim. Artık Hakan ile bir arada oynayacak. Inter’de fazlaca kuvvetli bir oyuncuydu Barella lakin EURO 2020’de hayli daha yüksek bir düzeye çıktı.”