İTO Lideri Avdagiç: Yeni kuşak, sanayi kesitinde çalışmayı tercih etmiyor

sezer

New member
Avdagiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanayicilerin orta eleman muhtaçlığı ve üretim içinde yakın gelecekte sorun olabilecek bir açmazla karşı karşıya olduğunu söylemiş oldu.

Gitgide artan tempoda bir sorun yaşadıklarını söz eden Avdagiç, “Salgın ile açık bir biçimde görüldü ki, sanayi pahalı, endüstride çalışmak da kıymetli. Lakin endüstrideki atağımızı kalıcı hale getirmemiz, istikrarlı bir iş gücü kaynağı ile mümkün. Yeni bir iş gücü yapılanması için yeni bir rota oluşturmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Endüstrinin hızlandığı bu vakitte iş gücü temininin emtia bulmak kadar güç bir problem haline geldiğini belirten Avdagiç, “Yeni jenerasyon, sanayi kesitinde çalışmayı tercih etmiyor. Gençlerimiz ne yazık ki mavi yaka işlere gereğince talip değiller. Endüstriyi yeni kuşak için trend meslek yapmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlere davette bulunan Avdagiç, “Gençlerimiz, endüstride meslek hasılatını ve geleceklerini mesleksel eğitimle kazanma fırsatını kaçırmamalı. İTO olarak hamilik projemizle bizler mesleksel eğitimin tam destekçiyiz.” dedi.

İTO’nun 51 meslek lisesinde 102 hami nazaranv yapıyor

Şekib Avdagiç, İTO olarak yeni iş gücü yapılanmasına ve mesleksel eğitimin yaygınlaştırılmasına her vakit öncelik verdiklerini, İTO’nun son 5 yıldır mesleksel eğitime yönelik olarak “hamilik projesi” yürüttüğünü anlattı.

Mesleksel eğitim alanındaki iş birliği için Ulusal Eğitim Bakanlığı, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü, üniversiteler ve meslek örgütlerine teşekkür eden Avdagiç, şunları kaydetti:

“Halen 102 meslek komitesi üyemiz, hami olarak atandıkları 51 mesleksel ve teknik Anadolu lisesi ile birebir ve sistemli olarak irtibat halindeler. Hamilerimiz aracılığıyla öğretmenlere yeni teknolojilere ait eğitimler veriyoruz. Kesim uzmanlarınca öğrenci ve öğretmenlere seminerler düzenliyoruz. Okullara makina ekipman takviyesi sağlıyoruz. Öğrencilerin iş dünyasıyla iç içe bir eğitim almaları için çalışıyoruz. Okul ve sanayi içinde kuvvetli bir bağ kuruyoruz.”

Avdagiç, hamisi oldukları 51 liseye sağladıkları takviyesi artırmak için İTO Mesleksel Eğitim Komitesi’nin da sistemli olarak toplanarak okullardan ve hamilerden gelen talepleri karşıladığını söylemiş oldu.