Kâfi artık, yazıktır

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Kâfi artık, yazıktır
Aziz Nesin…

İdeal toplum yolunun ülkü kuşak yaratmaktan geçtiğine inandı. Çocuklar için, öğreticilik tuzağına düşmeden cüret ve dürüstlük pahasını hissettiren 14 kitap kaleme aldı: Boyalı Tilki Masalı, Pırtlatan Bal, Anıtı Dikilen Sinek, Şimdiki Çocuklar Şahane, Arkadaşım Badem Ağacı…

Şöyle dedi:

-“Sevgili çocuklarım, hayatınız boyunca gerçekçi olmanızı, gerçekleri araştırıp öğrenmenizi dilerim; çünkü fakat gerçekçi insanlar, kendilerine, yurtlarına, halklarına, insanlara ve dünyaya hakikaten yararlı olabilirler…”

Yetmedi:

Öğrenim imkanından mahrum çocukların topluma yararlı bireyler olarak yetiştirilmesi maksadıyla 1973 yılında vakıf kurdu.

Vakfın masrafları Aziz Nesin’in yapıtlarının telif hakları, gayrimenkul kira gelirleri, bağışlar ile karşılandı.

İstanbul Çatalca‘da bilhassa Anadolu’da okuma imkanı bulamayan çocukların kabul edildiği yurt binası yapıldı.

Çocuklar yurtta kalıp etraftaki devlet okullarında eğitim görüyor. Muvaffakiyet gösteren çocuklar için özel okullardan burs talep ediliyor…

Nesin Vakfı hayat kuralları var. Örneğin:

-Çocukların odalarına kapı vurulmadan ve çocuğun müsaadesi olmadan girilemez.

-Odalarda arama tarama yapılamaz. Okudukları kitaplar denetlenmez.

Dayağa, dehşete, cezaya, hele bireyi yok sayan toplu cezaya yer yoktur.

-Çocuklara hürmet duyulur, onların fikirleriyle, hisleriyle, arayışlarıyla, sanatsal ve bilimsel eserleriyle alay edilmez.

-Çocukların meseleleri dinlenir, bu sıkıntılarına tahlil arayışları engellenmez ve olanaklar dâhilinde sıkıntılarına tahlil aranır…

ÜRETEN OKUL

Vakıfta üretim, Aziz Nesin’den bu yana gelen bir gelenek.

Öncelikli hedef çocukların taze besinlere erişimini sağlamak. Bu emel doğrultusunda tabiata uygun permakültür ekolojik sistem uygulanıyor.

Vakıf, 30 dönümlük alanda biroldukça canlıya mesken sahipliği yapıyor. hiç bir kimyasal kullanılmadığından bu canlıların sayısı, sağlıklı ekosistemlerde olduğu üzere gitgide artıyor.

Bu çalışmalara gönüllüler de katılıyor…

Keza:

Çatalca’daki vakıf binası büyük bir tarihe mesken sahipliği yapıyor. Aziz Nesin’e ilişkin; hikaye, roman, oyun taslakları, özel notlar, mektuplar, yayın koleksiyonları, fotoğraflar, fotoğraflar üzere epey kıymetli evraklar var.

Yaklaşık 35 bini Aziz Nesin’e ilişkin olan 70 bin kitaplık kütüphane bulunuyor. Ki, kütüphane her gün daha da zenginleşiyor. Vefatından daha sonra Prof. Server Tanilli‘nin yaklaşık 15 bin kitap ve mecmua koleksiyonu kütüphaneye bağışlandı. Araştırmacılar gelip burada çalışabiliyor…

Bitmedi:

Aziz Nesin’in, oğlu Prof. Ali Nesin’e vasiyetiydi: Matematik Köyü projesi.

Matematik alanında eğitim ve araştırma yapan kurum İzmir Şirince‘de, vakfa ilişkin 55 dönümlük arazi üzerine 2007 yılında kuruldu.

Nesin Vakfı’nın yeni heyecanı ise Matematik Köyü’ne kardeş getirmek: Nesin Lisesi…

Öğretmenler ile öğrencilerin birebir yerleri paylaştığı, bir ortada yaşadığı, dostluk kurduğu, “hepimiz birebir gemideyiz” hissiyatını uyandıran bir eğitim kurumunu Şirince’de inşa etmek…

BİR YURDU SİNDİREMEDİLER

Nesin Vakfı, -gönüllerin de desteğiyle- öğrenmenin, anlamanın, araştırmanın, düşünmenin, sorgulamanın hayat biçimine dönüştüğü bir eğitim kurumu için yıllardır çabalıyor, çalışıyor…

Bakınız:

Çoğu dini cemaatlere ilişkin Türkiye’de 4 bin 406 özel öğrenci yurdu var.

Bu özel yurtlarda 442 bin 245 öğrenci kalıyor.

Tablo bu biçimdesine ortadayken birileri, yalnızca 40 çocuklu bir Nesin Vakfı yurdunu içine sindiremedi! Nesin Vakfı‘nın banka hesapları İstanbul Valiliği tarafınca “sosyal medyada yola muhalif bağış toplama” sebebi öne sürülerek bloke edildi!

Vakıf, 38 yıldır gönüllülerden bağış toplarken bu karar niçin artık alındı? niçini daha sonra ortaya çıktı:

Nesin Vakfı toprağı yanına 2020 yılı mayıs ayında eğitim/medrese faaliyeti yapan İsmailağa cemaatine ilişkin Rabıta Vakfı taşındı! AKP’li belediyenin imar değişikliğiyle kaçak binaları kurtulan “yeni komşu” rahat nefes alınca hedefini Nesin Vakfı yaptı. Vakıftaki hayattan rahatsızdı! Devreye bürokrasiyi soktu ve 1984 yılından beri öğrenci barındıran Nesin Vakfı’nın ipini çekti!

Hesaplara bloke konulduğu yetmezmiş üzere yakında arazinin de hazineye geçirilmesi ve Nesin Vakfı idare konseyi üyelerinin de cezalandırılması isteniyor…

Prof. Ali Nesin feryadında haklı değil mi:

“Yeter artık! Nesin Ailesi bu ülkenin düşmanı değil.”

FETÖ yurtlarını açmak için dün olmadık gayret gösterenler, bugün benzerini öteki tarikatlar için yapıyor.

Yazık. Akıllanmıyorlar.

Soner Yalçın

Odatv.com

ALINTIDIR