Kapitalist anlamı nedir ?

Ozipek

Global Mod
Global Mod
Kapitalizm; Toplumun Ekonomik Yapsnn Tanm
Kapitalizm, uretim ve tuketimin kontrolunun el degistirmesini ve kapitalistlerin mulkiyetini one ckaran bir ekonomik sistemdir. Kapitalizm, uretim ve tuketimin piyasalar araclgyla duzenlenmesi, uretimin mulkiyetinin ozel bir tarafnn elinde olmas ve serbest rekabetin kontrolunun ticaretin cesitliligini artrmas mantgna dayanmaktadr. Kapitalizm, insanlarn uretim araclarn kullanarak kendilerini gelistirmelerini ve karlarn artrmalarn saglar.

Kapitalist Sistemin Temel Ozellikleri
Kapitalizm, uretimin mulkiyetinin ozel bir tarafn elinde bulunmas ve karlarn artrlmasnn temel ozelligiyle tanmlanr. Mulkiyetin bu ozel tarafnn uretim faaliyetlerini duzenleyerek karlar arttrmas, bu sistemin temel ozelligidir. Kapitalizm, uretimin ve tuketimin piyasalar araclgyla duzenlenmesi, serbest rekabetin kontrolunun ticaretin cesitliligini artrmas ve kar amac guden ozel sektorun olusmas mantgna dayanmaktadr.

Kapitalizmin Guclu Yonleri
Kapitalizm, uretimin ozgur bir bicimde duzenlenmesini ve dusuk maliyetlerle uretim yaplmasn saglar. Ayrca, kapitalizm, insanlarn uretim araclarn kullanarak kendilerini gelistirmelerini ve karlarn artrmalarn saglar. Uretimin iktisadi yapsnn ozgurlugu, uretimin daha fazla verimli hale getirilmesini ve uretimin buyumesini saglar. Kapitalizm, ayrca, uretimin cesitliliginin artrlmasn ve uretimin daha buyuk bir alana yaylmasn da saglar.

Kapitalizmin Zayf Yonleri
Kapitalizm, ozellikle sermayenin coklugu nedeniyle sosyal ve ekonomik esitsizliklerin artmasna neden olur. Ozel mulkiyetin olmas, calsanlarn ucretlerini dusurmeye ve sosyal guvenlik haklarnn ihlal edilmesine neden olabilir. Kapitalizm, ayn zamanda, rekabetin arttrlmas nedeniyle, ulkeler arasnda ekonomik catsmalarn ortaya ckmasna da neden olabilir.