Kıyamet koptu

ahmetbeyler

Active member

Geçen yıl İngiltere kraliyetinden olaylı şekilde ayrılıp ABD’ye yerleşen Prens Harry (36) ile eşi Meghan Markle (39) ünlü talk şovcu Oprah Winfrey’in TV programına katıldı. Önceki akşam ABD’de CBS’de yayımlanan ve çiftin İngiliz kraliyetiyle savaşını yansıtan söyleşi büyük yankı yarattı.

‘Yalnız bırakıldım’

Programda kraliyet ailesine katılmanın ne anlama geldiğini daha önce bilmediğini ama peri masallarına dayanan algının gerçekten çok farklı olduğunu belirten Markle, nasıl bunalıma sürüklendiğini şöyle anlattı: “Kraliyet ailesindeyken bazı yasaklar konuldu. Örneğin arkadaşlarımla yemeğe çıkamadım. Bu yüzden kendimi çok yalnız hissettim. Ama sessiz kalmam istendi. Sınırlama nedeniyle aylarca dışarı çıkamadım. Her yerdeydim ama aslında hiçbir yerdeydim! Öyle bir noktaya geldim ki artık yaşamak istemiyordum. Harry’ye de bunu anlatamadım. Sürekli ölmek istiyordum. Kraliyet reddetmesine rağmen psikolojik destek de aldım. İntiharın herkes için her şeyi çözeceğini düşündüm.”

‘Nükleer bomba’ etkisi!

Markle “Kraliyette susturulup susturulmadığı” sorusuna ise Harry ile flört ettikleri öğrenildikten sonra yorum yapmaması konusunda “çok açık bir talimat” aldığını belirterek yanıt verdi. Markle, “Evlendik ve her şey kötüleşmeye başladı, ben sadece korunmadığımı değil, aynı zamanda ailenin diğer üyelerini korumak için yalan söylemeye istekli olduklarını anlamaya başladım. Ama kraliyet beni ve eşimi korumak için gerçeği söylemeye istekli değildi” dedi. Programda Markle’ın ikinci çocuğuna hamile olması da gündeme geldi. Çift, ikinci çocuklarının kız olacağını ve doğumun yaz aylarında gerçekleşeceğini açıkladı. Öte yandan İngiliz muhafazakâr milletvekilleri söyleşinin nükleer bomba etkisi yarattığını söyledi. Kraliyet çevreleri de çifti kınayarak monarşiyi yıkma komplosu içinde olmakla suçladı.

‘Archie’nin teninin koyu olacağını söylediler’

Meghan Markle, röportajda İngiliz kraliyetinin ırkçı olduğunu da söyledi. Kraliyetin oğlu Archie’ye prens unvanı ve güvenlik vermediğine ilişkin konuşmanın ardından Oprah Winfrey, “Archie’nin ırkı yüzünden mi böyle düşünüyorsunuz?” diye sordu. Markle şöyle yanıt verdi: “Hamileliğim sırasında kraliyet ailesinden biri, Archie’ye bir unvan verilmeyeceği ve ten renginin ne kadar koyu olabileceğiyle ilgili yorumlar yaptı.” Bu konuşmaları, eşi Harry’nin kendisine anlattığını ifade eden Markle, Archie’nin ten rengiyle ilgili yorum yapan kişiyi açıklamayı reddetti, “Bunun onlara çok zarar vereceğini düşünüyorum” dedi. Oprah Winfrey, aynı konuyu Prens Harry’ye de sordu. Harry’nin yanıtı “O konuşmayı hiçbir zaman kimseyle paylaşmayacağım” oldu. Duyduğu sözler karşısında şoke olduğunu anlatan Prens Harry, İngiliz basınının ırkçı saldırıları karşısında aileden kimsenin kendilerini korumak için adım atmaması konusunda da incindiğini ifade etti. Eski oyuncu Meghan Markle, siyahi bir anneyle beyaz bir babanın kızı olarak 1981’de ABD’nin Los Angeles kentinde doğdu. 2018’de evlenen Harry ile Meghan’ın ilk çocuğu olan Archie, 6 Mayıs 2019’da doğdu. Çift geçen yıl İngiltere’den ayrılıp ABD’ye yerleşti. Oprah Winfrey, ırkçılıkla ilgili sözlerin Kraliçe II. Elizabeth ve eşine ait olmadığını açıkladı.

Babasıyla konuşmuyor abisiyle mesafeli

Oprah Winfrey, olay yaratan programında Prens Harry’ye ailesiyle şu anda ilişkisinin nasıl olduğunu da sordu. Babaannesi olan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in kendisini hep küçümsemesine rağmen iyi bir ilişkileri olduğunu söyleyen Prens Harry, tahtın vârisi olan babası Prens Charles ile ilişkisi sorulduğunda ise bir an durakladı. “Bunun üzerinde çalışılması gereken çok şey var” diyen Prens Harry, şöyle devam etti: “Bu konuda gerçekten büyük hayal kırıklığına uğradım, çünkü Archie onun torunu... Kraliyetteki görevlerimden çekildiğimden bu yana yani bir yıldır Prens Charles’ın telefonlarına cevap vermiyorum. Elbette onu her zaman seveceğim ama çok fazla acı yaşandı. Bu ilişkiyi iyileştirmeyi önceliklerimden biri yapmaya devam edeceğim.” Harry abisi Prens William’ı ise çok sevdiğini, onunla cehennemden geçtiklerini söylerken şunu eklemeyi de ihmal etmedi: “Ama biz farklı yollardaydık. William ile de şu an ilişkimiz çok mesafeli.”

Mali destek kesildi

Röportajda, çiftin kraliyet görevlerini bırakmalarının ve yurt dışına taşınmalarının ardından korumalarının masraflarının kesilmesi de gündeme geldi. Prens Harry ailesinin mali olarak desteği kestiğini, annesi Prenses Diana’nın ona bıraktığı mirasa sahip olduğunu kaydetti. Harry ayrıca ailesinin güvenlik masraflarını karşılayabilmek için Netflix ve Spotify ile anlaşmalar yaptığını söyledi.

Annesini hatırlattı

Prens Harry kraliyetten ayrılma sürecinden bahsederken eşi Meghan ile annesi Prenses Diana’nın yaşadıkları arasında paralellik kurdu: “Yıllar önce bu süreci annemin tek başına yaşamasını hayal edemiyorum. Çünkü benimle Meghan için inanılmaz zor oldu.” İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in en büyük oğlu Veliaht Prens Charles (72) ile Prenses Diana 1981’de evlendi. William ve Harry adlarını verdikleri iki oğulları olan çift, 1996’da boşandı. 1961 doğumlu Diana ve sevgilisi, Arap asıllı iş insanı Dodi el-Fayed, 1997’de Paris’te trafik kazasında öldüler. Kazanın ‘örtülü bir suikast’ olabileceği komplo teorisi olarak gündeme getirilirken, Prens Charles 2005’te yıllardır ilişkisi olduğu Camilla Parker Bowles ile evlendi.

‘Kate beni ağlattı’

Birkaç yıl önce İngiliz basınında, Meghan’ın düğününden önce çiçekli bir elbise yüzünden yaşadıkları gerginlik nedeniyle Harry’nin abisi Prens William’ın eşi Kate’i ağlattığı iddia edilmişti. Meghan röportajda eltisi Cambridge Düşesi Kate ile yaşadığı olayın tam tersi olduğunu söyledi: “Düğünden birkaç gün önce Kate beni ağlattı. Ama sonra özür diledi, bana çiçek ve not göndererek açıklama yaptı.” Kate’in kendisi hakkındaki “küçümseyici” tavrını ise anlatmayacağını belirten Meghan, “Kate iyi bir insan” demekle yetindi.

‘Reverans yapmayı bilmiyordum’

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in kendisine hep iyi davrandığını söyleyen Markle, “kurum” olarak tanımladığı kraliyetin ise farklı bir yapı olduğunu vurguladı: “Kraliçeyle tanıştığım gün Harry bana reverans yapmayı bilip bilmediğimi sordu. Ben de ‘Reverans ne?’ diyerek şaşkınlığımı yansıttım. Reveransın aile içinde de yapılması gerektiğini o gün öğrendim.”

‘Onlara inandığım için pişmanım’

Oprah Winfrey söyleşide Meghan Markle’a bir pişmanlığı olup olmadığını da sordu. Meghan Markle ise “Kraliyet tarafından korunacağım söylendiğinde onlara inandığım için çok pişmanım. Harry’nin kraliyetten ayrılmaya karar vermesi ise ailemizi kurtardı. Eşim kesinlikle benim hayatımı ve hepimizi kurtaran bir karar verdi” dedi.

Oğulları ‘prens’ unvanı alamıyor

- İddiaya göre, CBS kanalı, Oprah Winfrey’in Harry-Meghan söyleşisi için sunucunun yapım şirketine 7 ila 9 milyon dolar arasında ödeme yaptı. CBS, söyleşi sırasında yayımlanan reklamların 30 saniyesi için 325 bin dolar kazandı. İngiltere’nin ITV kanalının 1 milyon sterline satın aldığı röportajın 17 ülkeye satıldığı belirtildi. Meghan ile Harry’nin ücret almadıkları ama markalarının reklamını yaptıkları ifade edildi.

- Prens Harry ile eşi Meghan Markle oğulları Archie’nin doğuştan prens unvanını alması gerektiğini savundu ama protokol bu şekilde değil. İngiltere Kralı V. George, 1917’de yalnızca doğrudan veraset hattında olan kraliyet soyunun prens yapılabileceğine dair emir yayımladı. Buna göre, sadece Prens Charles tahta çıktığında Archie prens unvanını alabilir. İngiliz anayasa uzmanı Craig Prescott, Prens Andrew’un kızları Prenses Beatrice ve Prenses Eugenie’nin kraliyet unvanlarına sahip olduklarını çünkü babalarının kraliçenin oğlu olduğunu, Harry’nin ise kraliçenin torunu olduğunu söyledi.

- Meghan Markle kendisi için oğlu Archie’nin prenslğinin ‘önemli’ olup olmadığı sorulduğunda, resmi unvanların ‘ihtişamına’ herhangi bir bağlılığı olmadığını söyledi. Ancak Meghan bu problemin ‘Archie’nin güvende olmaması ve bu ailedeki ilk renkli üyenin diğer torunlarla aynı unvana sahip olmaması’ ile ilgili olduğunu öne sürdü.

- İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in, torunu Harry ile eşinin kraliyete tepkilerle dolu röportajını izlemeyeceği bildirildi. Kraliyete yakın bir kaynak, sadece bir brifing verilerek kraliçenin röportaj konusunda bilgilendirildiğini bildirdi.