Koç Holding’ten sivil toplum kuruluşlarına dijital dönüşüm dayanağı

ahmetbeyler

Active member
Koç Holding, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi (KWORKS) iş birlikleri ile hayata geçirilen BOOST Sivil Toplum Teknoloji Hızlandırma Programı’nda ikinci evreye geçmeye hak kazanan sivil toplum kuruluşları belirtildi. Programa katılan 19 sivil toplum kuruluşu içinden geliştirdikleri projelerle seçilen 7 sivil toplum kuruluşu, “Bilim Kahramanları Derneği, Eğitim Islahatı Teşebbüsü, Hayata Takviye Derneği, İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Kalkınma Atölyesi, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ile Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı” oldu.

Programın birinci etabına katılan 19 sivil toplum kuruluşuna KWORKS tarafınca yenilikçi proje fikirlerine yönelik mentörlük ve eğitimler ile hızlandırma takviyesi sunulurken, global uzman havuzuna erişimleri sağlandı. Programın ikinci basamağına devam etmeye hak kazanan sivil toplum kuruluşları ise 10 bin dolara kadar proje dayanağı alırken, 24 haftalık ek hızlandırma programına katılacak.

BOOST programına ait görüşlerini paylaşan Koç Holding Kurumsal İrtibat ve Dış Bağlantılar Yöneticisi Oya Ünlü Kızıl, “İklim krizi, derinleşen eşitsizlikler üzere büyük sıkıntıların tahlilinde lakin sivil toplum kuruluşları güçlendiği ölçüde umut verici sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Pandemi süreci, sivil toplum kuruluşlarının dijital dönüşüm seyahatinde ve çeviklik kabiliyetlerini geliştirmede bir kaldıraca muhtaçlık duyduklarını gösterdi. bu vakitte süratle hareket ederek sivil toplum kuruluşlarının dönüşüm süreçlerini desteklemeyi ve yeni iş modelleri ile tesirlerinin artırılmasını amaçlayan BOOST Programı’nın ortağı olduk” dedi.

BOOST Programı kapsamında toplam 7 sivil toplum kuruluşunun destekleneceğini, bu sivil toplum kuruluşları içinden Yapı Kredi’nin de toplumsal sorumluluk fonu “Ülkem İçin Değişken Fonu” ile Bilim Kahramanları Derneği ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’na dayanak vereceğini belirten Oya Ünlü Kızıl, şu biçimde devam etti: “BOOST Programı’nı Topluluğumuzun sürdürülebilir büyüme anlayışını tanımlayan ‘Geleceğe. beraber’ manifestosunun kıymetli bir kesimi olarak görüyorum. Koç Topluluğu olarak dijital dönüşüm gündemimizi ve bu süreçte edindiğimiz tecrübeleri yakın paydaşlarımıza yaygınlaştırmayı önemsiyoruz. BOOST Programı’nda Koç Topluluğu dijital dönüşüm önderlerinin istekli katkılarıyla, sivil toplum kuruluşlarına takviye oluyoruz. Bu manada çalışma arkadaşlarımızın uzmanlık alanlarındaki bilgi birikimleri ile istekli olarak bu programda sivil toplum kuruluşlarına dayanak vermesini hayli pahalı buluyorum. Programa katılan tüm sivil toplum kuruluşlarını, gruplarını ve bu projeye emek veren çalışma arkadaşlarımızı gönülden kutluyorum.”

Nokta atışı tahliller geliştiren projeler öne çıktı

Programın ikinci kademesine geçmeye hak kazanan sivil toplum kuruluşları belirlenirken, kuruluşlarında kendi alanlarındaki problemleri düzgün tespit edip nokta atışı tahliller geliştirmeleri, takımların mevzuyu kuvvetli bir biçimde sahiplenmeleri ve geliştirilen projede süratle gelişen teknolojinin kaldıraç olarak kullanılması ana kriterler olarak belirlendi. Seçilen 7 sivil toplum kuruluşunun geliştirdikleri projeler ise şu biçimde:

* İmkânları yetersiz olan çocuklara erişerek STEM (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanında eğitimler vermeyi amaçlayan Bilim Kahramanları Derneği, istekli ve mezunlarının etkin iştirak sağlayabileceği ve ağ kurabileceği bir platform kuruyor. Platformun eğitim ortamının yanı sıra istekli ve mezunlar için meslek planlama ve karşılıklı öğrenmeyi de destekleyen bir yapısının olması planlanıyor.

* Çocuğun ve toplumun gelişimi için eğitimde yapısal dönüşüme nitelikli bilgi, yapan diyalog ve farklı görüşlerden ortak akıl oluşturarak katkı sağlayan Eğitim Islahatı Teşebbüsü; eğitim paydaşlarını nitelikli datalar, tahliller ve yeterli uygulamalar üzerinden bir ortaya getiren bir dijital platform için çalışmalar yapıyor. Uygulama ile eğitimde data okuryazarlığının da artırılması hedefleniyor. ERG bu çalışmayı, platform temelli bir iş modeline dönüşümünün de birinci adımı olarak görüyor.

* Afetlerden etkilenmiş toplulukların temel hak ve gereksinimlerine erişimlerini sağlamayı amaçlayan bir insani yardım kuruluşu olan Hayata Takviye Derneği, afetler daha sonrasında öncelikli olarak yapılan yardımların daha aktif bir biçimde organize edilmesini amaçlayan taşınabilir bir e-nakit uygulaması geliştiriyor. Uygulama yardımıyla afetzedeler kendi muhtaçlıklarını kendileri saptayıp alabilecek.

* İstanbul’un kültür-sanat hayatını zenginleştiren çalışmalar gerçekleştiren İstanbul Kültür Sanat Vakfı, pandemi ötürüsıyla toplumsal hayattan daha da uzaklaşmak zorunda kalan engelli bireylerin kültür ve sanata erişimini kolaylaştırmak emeliyle bir proje geliştiriyor. Vakıf, web sitesini engelli bireyler için erişilebilir kılacak uygulamalar geliştirecek. bu biçimdece hem İKSV etkinlikleriyle ilgili bilgilere tıpkı vakitte aktifliklerin kendilerine erişimin kolaylaşması hedefleniyor.

* Farklı ölçeklerde sürdürülebilir, yinelanabilir ve başarılı projeler geliştirerek toplumsal kalkınmaya katkı sağlayan Kalkınma Atölyesi, mesleksel ve teknik okullarda eğitim bakılırsan öğrenciler ve öğretmenler ile özel kesim temsilcilerinin bir ortaya gelmelerini sağlayacak online bir platform üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Platform üzerinden öğrenciler iş/staj imkânlarına ulaşabileceği üzere, özel dal çalışanları ve öğretmenler de inovatif projeler yahut iştirakler için davette bulunabilecek.

* Kurulduğu günden bu yana mülteci ve sığınmacıların hak ve hizmetlere erişimleri konusunda toplumsal ve tüzel takviye veren, psiko-sosyal takviye sağlayan, toplumsal yaşama ahenk sağlamaları emeliyle çeşitli kurslar ve faaliyetler düzenleyen Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, çalışanlarının ruhsal dayanıklılığını arttırmaya yönelik taşınabilir bir uygulama tasarlıyor. Uygulama, kullanıcıların ruhsal dayanıklılıklarını değerlendirmelerine ve takip etmelerine, dayanıklılıklarını güçlendirmek için bilgilere ve tekliflere erişmelerine imkan tanıyacak. Dernek, uygulamayı farklı sivil toplum kuruluşları ve Birleşmiş Milletler kuruluşlarında da yaygınlaştırmayı hedefliyor.

* Özel muhtaçlıkları olan çocukların eğitim muhtaçlıklarının karşılanmasında bilhassa pandemi ile bir arada büyük zorluklar yaşandığına dikkat çeken Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, özel gereksinimleri olan çocuklara, öğrencilere, ailelerine, bakım hizmeti verenlere ve öğretmenlere yönelik tasarlanmış bir çevrimiçi eğitim platformu kurmayı hedefliyor. Pilot olarak Metin Sabancı Özel Eğitim Kurumu’na kayıtlı 60 öğrenci, aileleri ve öğretmenleri ile test edilecek platform, akabinde ilk vakit içinderda İstanbul Ataşehir ilçesinde eğitim görmekte olan 500 öğrencinin erişimine açılacak. Platform ve içeriklerinin öğretmenlerin erişimine açılması ile ulusal alanda yaygınlaşması hedefleniyor.