Lüks tüketim devinin satışlarını savaş da durdurmadı

sezer

New member
Ukrayna’daki savaş ve Çin’de hadiselerin bir daha artışa geçmesi yılın birinci çeyreğinde lüks tüketim devi LVMH’yi etkilemedi.

Fransız Louis Vuitton’un toplam satışları Avrupa ve ABD’deki kuvvetli talebin tesiriyle birinci çeyrekte yüzde 23 artarak 18 milyar euroya (19.5 milyar dolar) ulaştı. Analistlerin beklentisi yüzde 17 artıştı.
LVMH bu vakitte kâr açıklayan birinci Avrupalı lüks tüketim şirketi oldu.

Sayıların açıklanmasının akabinde şirket payları Paris’te erken saatlerdeki süreçlerde yüzde 1.8 yükseldi ve bu yılki yüzde 12’lik kaybının bir kısmını telafi etti.

Sahibi milyarder Bernard Arnault olan şirketin ABD’de kârı yüzde 26, Avrupa’da yüzde 45, Japonya hariç Asya’da yüzde 8 arttı.

Şirket açıklamasında Çin’deki karantinaların lüks eserleri talebinde negatif tesir yapabileceğini belirtti. LVMH CFO’su Jean-Jacques Giony orta ve uzun vadede Çin’deki talebin düzeleceğine olan inançlarının tam olduğunu söylemiş oldu. Giony, Dior ve Celine markalarının başkalarından daha süratli büyüdüğünü bildirdi.

LVMH Ukrayna’yı işgali niçiniyle 6 Mart’ta Rusya’daki mağazalarını kapatma sonucu almıştı. Morgan Stanley’e bakılırsa Rus pazarı kümenin toplam satışlarının yüzde 1.5’ten daha azını oluşturuyor.