Mehmet Altan’a karşılık

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Mehmet Altan’a karşılık
“FETÖ’nün ‘Solcuları’” isimli kitabımda ismi geçenlerden biri olan Prof. Dr. Mehmet Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na “Basın yoluyla hakaret ve iftira” savıyla cürüm duyurusunda bulundu. 13 Temmuz 2021 günü Ankara Çankaya Emniyet Amirliği’nde tabirimi verdim. Mehmet Altan’ın tezlerini reddettim.

Sözüm özetle şöyleki…

Evvel, FETÖ’nün tertiplediği Ergenekon kumpasını hatırlatmak istiyorum.

Ergenekon tertibinde 66’sı tutuklu 275 sanık hakkında verilen 503 sayfalık karar, 6 Ağustos 2013 günü belirtildi.

Sanıklardan kimilerinin isimlerini ve aldıkları cezaları hatırlayalım:

Ahmet Hurşit Tolon (Müebbet), Ahmet Tuncay Özkan (Ağırlaştırılmış müebbet), Doğu Perinçek (Ağırlaştırılmış müebbet), Dursun Çiçek (Ağırlaştırılmış müebbet),Emin Gürses (12 yıl hapis), Ergün Poyraz (29 yıl), Erol Mütercimler (8 yıl 9 ay), Fatih Hilmioğlu (23 yıl), Kemal Gürüz (13 yıl), Hasan Atilla Uğur (29 yıl), Hasan Iğsız (Müebbet), Hıfzı Çubuklu (7 yıl 6 ay), Kemal Alemdaroğlu (15 yıl), Levent Ersöz(22 yıl), Mehmet Ali Çelebi (16 yıl), Mehmet Haberal (12 yıl), Mehmet İlker Başbuğ (Müebbet), Mehmet Şener Eruygur (Müebbet), Merdan Yanardağ (10 yıl), Muhittin Erdal Şenel (7 yıl), Mustafa Balbay (34 yıl), Mustafa Levent Göktaş (23 yıl), Mustafa Özbek (Müebbet), Muzaffer Tekin (İki kere ağırlaştırılmış müebbet ve 117 yıl), Münir Kemal Yavuz (7 yıl), İstek Ferit Bernay (10 yıl), Serdar Öztürk (25 yıl), Sinan Aygün (13 yıl), Tuncer Kılınç (13 yıl), Ünal İnanç (18 yıl), Veli Küçük (İki defa ağırlaştırılmış müebbet ve 99 yıl), Yalçın Küçük (22 yıl), Hikmet Çiçek (21 yıl 9 ay).

İlhan Selçuk ağabey üzere hayatlarını yitirdikleri için davaları düşenleri hürmetle anıyorum.

Bu girişi niye yaptım?

FETÖ’nün ‘Solcuları” isimli kitabımda, soldan gelip nasıl FethullahçıTerör Örgütü ile buluşanları anlattım. Bu bireylerin portrelerini çizdim. O devirde FETÖ’nün çeşitli etkinliklerinde uzunluk gösterenleri isim isim verdim. Tümünü, “Abant müdavimleri” ismi altında sıraladım.

Onlardan biri de Prof. Dr. Mehmet Altan’dır.

“Abant müdavimliği” terimini, cemaatin çeşitli etkinliklerinde uzunluk gösterenlerin tümünü kapsayan sembolik bir kavram olarak kullandım.

Mehmet Altan, FETÖ’nün Abant toplantılarını düzenleyen Abant Platformu İdare Şurası Üyesi’dir!

FETÖ’NÜN İFTAR YEMEKLERİ

“FETÖ’nün ‘Solcuları” isimli kitabımda Mehmet Altan’ın ismi, kitabın “FETÖ’nün İftarları”, “Yetmez lakin Evet” başlıklı kısımlarda geçmektedir.

Fethullah Gülen, Ramazan aylarında düzenlediği iftar yemeklerini bir propaganda aracı olarak her yıl kullanmıştır. İftar yemeklerine hayli geniş iştirak olması dikkat çekmektedir.

İftar yemekleri, Fethullah Gülen’in medyanın ilgi odağı olmasında değerli rol oynamıştır.

Fenerbahçe’nin eski Lideri Ali Şen, Beşiktaş’ın eski yöneticisi İhsan Kalkavan, Galatasaray’ın eski Asbaşkanı Adnan Polat, Dr. Tayyar Altıkulaç, Ahmet Kabaklı, Melih Gökçek, Köksal Toptan, Necla Akben, Nuriye Akman, Yalım Erez, Ali Talip Özdemir, Prof. Dr. Mehmet Altan, Hüseyin Gülerceiftar yemeklerine katılanlardan bazılarıdır.

İftar yemekleri, FETÖ’nün dışa açılımının başlangıcıdır. Fethullah Gülen’in kendi cemaatinin dışına çıkışını, kimileri “cemaatten cemiyete”, kimileri da “kozadan kelebeğe” diye değerlendirmiştir.

Gazeteciler ve Müellifler Vakfı’nın Ankara’da düzenlediği iftar yemeğine Mehmet Altan da katılmıştır. ömründe hiç oruç tutmayan bir kişinin iftar yemeğinde hazır bulunması anlamlıdır!

Yalnızca Altan mı? Toplumun farklı bölümlerinden yüzlerce kişi FETÖ’nün peşinden koşmuşlardır. Kimilerini sayayım:

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Eski Ulusal Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Genel Lider Yardımcısı Erdoğan Toprak, BBP Genel Lideri Mustafa Destici, DSP Genel Lideri Suçsuz Türker, Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar ve İktisat Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ile epey sayıda parti yöneticisi, milletvekili, işadamı ve üst seviye bürokratın yanı sıra 70 ülkenin büyükelçisi iftara katılmıştır.

Kur’an, İncil ve Tevrat’tan ayetlerin okunduğu iftarda ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, Vatikan Büyükelçisi Antonio Lucibello da yer almıştır.

Artık kapatılan Vakit gazetesinin 2 Eylül 2010 tarihindeki nüshasında Gülen’in Ankara’da düzenlediği iftar yemeğine katılanların tam listesi bulunmaktadır.

İftar yemekleri FETÖ propagandasıdır. Bu yemeklere katılanlar da bilerek ya da bilmeyerek FETÖ’nün aleti olmuşlardır.

Kuşkusuz kitabımdaki isimleri geçen isimlerin hepsi tıpkı yükte değildir; biri daha az, biri daha epeyce lakin toplamda cemaate bir biçimde hizmet etmişlerdir. Hatta cemaate bayağı bir cemaat müridinden çok daha bedelli hizmet sunmuşlardır. Mehmet Altan da onlardan biridir.

“ERGENEKON KARARTILMASIN”

Mehmet Altan’ın tek becerisi FETÖ’nün iftar yemeklerine katılmak değildir.

Fethullahçı terörün en azgın olduğu günler. Yurtsever sivil ve asker aydınlarımızla birlikte Silivri Cezaevi’ndeyiz. Özgür olmamıza daha altı yıl var!

Tarih: 12 Ağustos 2008.

Yandaş basının ve televizyonların birinci haberi, 300 “aydının” imzaladığı bir bildiri. Bildiride Ergenekon Davası’nın karartılmaması, tersine derinleştirilmesi isteniyor.

68’i profesör 100 akademisyen, 14 baro lideri, hukukçular, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, insan hakları kuruluşlarının eski ve yeni liderleri, sanatçı, muharrir ve gazetecilerin bulunduğu 300 kişi, FETÖ mahkemelerine davet yaptılar: “Ergenekon soruşturmasını bütün boyutları ve uzantılarıyla ele alın, silahlı kuvvetler başta olmak üzere bütün devlet kurumları ellerindeki bilgi ve evrakları hususun aydınlığa kavuşturulması tarafında değerlendirin” dediler.

O 300 kelamda “aydın”, Ergenekon ve gibisi tertipleri “demokrasi güçlerinin önünde bir fırsat olarak değerlendirdiklerini, hususun takipçisi olacaklarını” söylemiş olduler.

“Ergenekon iddianamesi ahtapotun kollarından birini yakalamıştır. Lakin, başka kollara ve gövdeye ulaşmakta kendini sınırlamış telaşı uyandırmaktadır” diye yazdılar.

“Ergenekon karartılmasın, derinleştirilsin” ne demek? Silivri zindanına tıktığınız aydınlar oradan çıkamasınlar, orada ölsünler demek!

“Ergenekon karartılmasın” diyen o rezil bildiriyi utanmadan imzalayanlar, sizin yatacak yeriniz yok!

“YETMEZ LAKİN EVET”

İki yıl daha sonra. Eylül 2010. Yeniden gibisi isimler. Kendilerine “Yetmez lakin Evet”çi dediler. 12 Eylül 2010’da yapılacak Anayasa referandumu öncesinde bu kere AKP’ye takviye verdiler.

AKP ideologu Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, bir yanına Oral Çalışlar’ı, öbür yanına Oya Baydar’ı almış pis pis sırıtıyor. Listede kimler yok ki: Ahmet Kekeç’ten, Alper Görmüş’e, Atilla Aytemur’dan Aydın Engin’e, Emre Aköz’den, Ergin Cinmen’e, Ömer Laçiner’den, Roni Margulies’e kadar yüzlerce isim… olağan olarak Mehmet Altan da var!

Hikmet Çiçek

ALINTIDIR