Meta’da ses getiren işten çıkarma dalgasının bilgileri aşikâr oldu

sezer

New member
Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, toplam çalışan sayısının yaklaşık yüzde 13 oranında küçüleceğini ve 11 binden çok çalışanın işten çıkarılacağını doğruladı.

Verdiği karar niçiniyle çalışanlarından özür dileyen Zuckerberg, işten çıkarma sonucuna niye olarak şirket gelirlerindeki düşüşü gösterdi.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı kuruluşu Meta’nın büyük sayıda çalışanı işten çıkacağı savlarına son noktayı şirketin CEO’su Mark Zuckerberg koydu.

Zuckerberg, şirketin resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, toplam çalışan sayısının yaklaşık yüzde 13 oranında küçüleceğini ve 11 binden çok çalışanın işten çıkarılacağını duyurdu. Zuckerberg, şirket çalışanlarına yazdığı mektupta şu sözleri kullandı:

“Bugün Meta’nın tarihinde yaptığımız en sıkıntı değişikliklerden kimilerini paylaşıyorum. Takım sayımızın yaklaşık yüzde 13 oranında küçültmesine ve 11 binden çok yetenekli çalışanımızın gitmesine karar verdim. Ayrıyeten isteğe bağlı harcamaları azaltarak ve işe alımların dondurulmasını birinci çeyreğe kadar uzatarak daha yalın ve daha verimli bir şirket olmak için bir dizi ek adım atıyoruz. Bu kararların ve buraya nasıl geldiğimizin hesabını vermek istiyorum. Bunun herkes için güç olduğunu biliyorum ve bilhassa bu durumdan etkilenenler ismine üzgünüm.”

Zuckerberg işten çıkarma sonucunın niçinlerini deklare etti

Zuckerberg, Kovid-19 salgınının başlangıcında, dünya genelinde çevrimiçi uygulamaların kullanılma suratının arttığını ve e-ticaretteki bu artışın büyük bir gelir artışına yol açtığını söylemiş oldu. “Biroldukça insan bunun pandemi bitmiş oldukten daha sonra bile devam edecek kalıcı bir artış olacağını kestirim etti.” diyen Zuckerberg, kendisinin de yatırımları bu istikamette kıymetli ölçüde artırma sonucu aldığını belirtti. İşlerin beklediği üzere gitmediğini söylen Zuckerberg, makroekonomik gerilemenin, artan rekabetin ve reklam gelirlerindeki kaybın şirket gelirlerinde düşüşe sebep olduğunu kaydetti.

Zuckerberg, bu yeni ortamda, sermayeyi daha verimli kullanmalarının gerektiğini belirterek, “(AI) Discovery Engine, reklamlarımız, iş platformlarımız ve Meta bilgiye yönelik uzun vadeli vizyonumuz üzere, kaynağımızın daha fazlasını daha az sayıda yüksek öncelikli büyüme alanına kaydırdık.” açıklamasını yaptı.