Micron, 15 milyar dolarlık ABD fabrikasının temelini attı

sezer

New member
HANDE BERKTAN

ABD’li çip üreticisi Micron Technology, Boise Idaho’daki 15 milyar dolarlık yeni çip fabrikasının temelini attı. Şirket, önümüzdeki on yılda global üretim ve Ar-Ge’ye 150 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı hedefliyor.

ABD hükümeti, geçtiğimiz ayın başlarında maddeleşen CHIPS and Science Yasası aracılığıyla teknoloji şirketlerini yerli çip üretimine yatırım yapmaya teşvik etmeye başlamıştı.

Samsung ve TSMC üzere şirketlerin lokal hükümetler tarafınca desteklenmesiyle, Güney Kore ve Tayvan’da yarı iletken üretimi fazlaca büyük gelişme kaydetti. ABD ise maliyet tasaları niçiniyle son devirde fazla yatırım almamıştı. Micron’a nazaran, global pazar bakımından mevcut belleklerin sadece yüzde 2’si yurt ortasında üretiliyor.

Micron’un vakit çizelgesine nazaran üretimin 2025 yılında etaplı olarak başlaması bekleniyor. ABD’li bellek devi, mevcut araştırma ve geliştirme merkezine yakın olacak yeni üretim tesisine toplamda 15 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Micron, tam ölçekli üretim başladığında tesiste 2 bin emekçi istihdam edeceğini deklare etti. Micron ayrıyeten bölgedeki üniversite seviyesindeki eğitim programlarını desteklemek için ek kaynaklar tahsis edecek.