Minecraft: Eğitim Sürümü ödül kazandırdı

ahmetbeyler

Active member
Microsoft Türkiye EDU takımı, Microsoft küresel tarafınca düzenlenen FY21 Corp EDU Ödül Töreni’nde Minecraft MAU performansı ile “Dünyanın En Güzel Pazarı” Ödülü’ne layık görüldü. “En Âlâ Scorecard Performansı” kategorisinde de en başlarda yer alan EDU takımı, runner-up subsidiary olarak mansiyon aldı. Dünyanın dört bir yanından binlerce projeyi kıymetlendiren Microsoft Küresel Minecraft yetkilillerinin seçtiği en başarılı 12 projenin 6’sı Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’ni temsilen Türkiye’den çıktı.

Mükafatla ilgili görüşlerini paylaşırken Microsoft Türkiye olarak Minecraft: Eğitim Sürümü’nün eğitim ve öğretimde kullanmasını yenilikçi uygulamalarla yaygınlaştırdıklarına vurgu yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, “Geride bıraktığımız akademik takvim yılında Türkiye’de 62 bin öğrenci ve öğretmen Minecraft: Eğitim Sürümü’nü eğitim ve öğretim süreçlerinde etkin biçimde kullandı. Türkiye’de, Minecraft: Eğitim Sürümü’nün çalışma prensiplerini tüm dünya ülkeleri ve eğitim sistemlerine örnek teşkil edecek biçimde uygulayarak, Microsoft’un Küresel Minecraft: Eğitim Sürümü mükafatına layık görülmüş olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki akademik takvim yılında da Minecraft: Eğitim Sürümü ile daha hayli öğrenciye ve öğretmene katkı sağlama gayesiyle bu alandaki çalışmalarımıza sürat kesmeden devam edeceğiz” dedi.

Minecraft: Eğitim Sürümü ile oyun ve proje tabanlı STEM eğitiminde atılım başladı

Minecraft: Eğitim Sürümü’nün aktif kullanması için gerekli üç çalışma prensibini (öğretmen mesleksel gelişim eğitimleri, müfredat bütünleştirme çalışması, Ulusal Öğrenci İnşa Meydan Okumaları) Türkiye’de örnek teşkil edecek biçimde hayata geçiren Microsoft Türkiye, birinci vakit içinderda öğretmenlerin Minecraft: Eğitim Sürümü ile sınıflarını dönüştürebilmeleri için Minecraft: Eğitim Sürümü’nü kullanma hazırbulunuşluklarını sağladı. Bunun için hem öğretmen eğitimine birebir vakitte Minecraft: Eğitim Sürümü ile ders içeriği oluşturmaya yatırım yapıldı. Her branştan 4 bini aşkın öğretmen, yüz yüze ve Microsoft Teams platformu üzerinden fiyatsız olarak verilen çevrimiçi eğitimlere katıldı. Uzaktan eğitimde Minecraft: Eğitim Sürümü’nü bir öğretme ve öğrenme aracı olarak kullanma yetkinliği kazanan öğrenen öğretmenler, Minecraft: Eğitim Sürümü ile sınıflarında oyun ve proje tabanlı STEM eğitimini verimli bir biçimde uygulamaya başladılar.

Öğretmen eğitimlerine ek olarak, Microsoft Türkiye’nin Küresel Minecraft Mentörü Yudum Özkan ve Küresel Training Partner’ı IDE Danışmanlık iş birliğiyle 24 ders planından oluşan lokal bir müfredat içeriği oluşturuldu. bu biçimdece öğretmenlerin Minecraft: Eğitim Sürümü ile Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın STEM ve kodlama müfredatını çevrimiçi sınıflarda işlemesi mümkün kılındı.

Minecraft: Eğitim Sürümü ile öğretmenlerin sınıf ortamı dönüştürüldüğü üzere, öğrenme süreçleri de ders saatleri haricinde— bilhassa pandemide okuldan uzak kalınan ve meskende toplumsal izolasyon içerisinde bulunulan kuvvetli dönemlerde— gerçekleştirilen “2020 Minecraft Daha Âlâ Bir Dünya Tasarla Meydan Okuması” üzere küresel yarışlarla desteklendi. 200’den çok öğrenci, bu inisiyatif yardımıyla pandemide Minecraft: Eğitim Sürümü ile daha sürdürülebilir ve erişilebilir bir dünya inşa ettikleri yeni projeler üretme talihini yakaladılar.