MOSSAD’ın saklı operasyonu ortaya çıktı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
MOSSAD’ın saklı operasyonu ortaya çıktı
Yael Mann…

Bu ismi bir hayli insan bilmez. Yalnızca Türkiye’de değil İsrail’de de nüfusun büyük bir kısmı bilmiyor.

Bu bayan 1973 yılında bir senarist kimliği altında Beyrut’a gönderildi Mossad için çalışıyordu. Gönderilme niçini ise Filistin Kurtuluş Örgütü elemanlarınca Münih Olimpiyatları’nda katledilen 11 İsrailli atletin faillerinin yerlerini tespit etmekti.

“Düşman” ülkesine ve inine girmekten korkmayan ve tereddüt etmeden giren bu bayan 11 atletin katlinden sorumlu 3 El Fetih üyesinin yerlerini tespit etti ve GENÇLİK BAHARI operasyonunun yapılmasını sağladı.

Yael Mann yaptığı altyapı çalışması ile Munih Olimpiyatı faillerinin üçünün yerini tespit etti. Bu yerlere nasıl girilebileceğini ve etrafta olanları Mossad yetkililerine bildirdi. Hatta gelecek olan askeri birliğin nasıl girip çıkacağı konusunda bilgiler ve fotoğraflar de gönderdi. Çantasında bir düğmeye basıldığında fotoğraf çeken bir düzenek yerleştirilmişti kumandanları tarafınca.

Yael Mann Beyrut’ta bir senarist kimliği ile dolaşmaktaydı ve istediği soruları bu kimlik ile rahatça sorabiliyordu.

GENÇLİK BAHARI operasyonu Mossad’ın intikam ve caydırma faaliyetlerinin yalnızca bir kısmıydı. Münih Olimpiyatları faillerine operasyon aslında öteki bir üniteye verilmişti. Lakin faillerden 3 adedinin Beyrut’ta olduğunu tespiti ile olaya Sayeret Matkal 13. Komando Birliği Özel Kuvvetleri devreye sokuldu ve başında eski Başbakan, eski Genel Kurmay Lideri ve eski Savunma Bakanı Ehud Barak nazaranvlendirildi.

EHUD BRAK 45 SENE daha sonra MOSSAD OPERASYONUNU ANLATIYOR

Failler Beyrut’un liman/marina bölgesinde ve fazlaca lüks bir bölgede ikamet ediyorlardı. Bulunan dermanlardan biri de kıyıya şişme botlar ile gelecek olan 15 kişilik bir birlik kıyıda kısmen bayan kıyafetlerine bürünüp hayli büyük Amerikan otomobilleri ile gelmeleri gereken yerlere geleceklerdi.

hadiseden 45 sene daha sonra İsrail Televizyonu Kanal 2’ye olayı anlatan Ehud Barak şunları anlattı:

Sunucu:
Bozulmadan bizi o günlere 45 yıl öncesine götürmenizi ve hissettiklerin izi anlatmanızı rica ediyoruz

Ehud Barak: bu biçimdelar Sayeret Matkal’ın genç bir kumandanı idim. Bugünün standartlarında bile yalnızca 31 yaşımdaydım. Olay atletlerimizin Munih Olimpyatları’nda öldürülmesi ile gündeme geldi. bu biçimde Başbakan olan Bayan Golda Meir karar verdi ve bu katliam’a karışan her insanın fiili terörü engelleyici safhaya geçilmesini emretti. özetlemek gerekirse olaya karışanları hepsinin imha edilmesi demekti. Mossad operasyondan sorumlu idi ve biz yalnızca bu operasyondan yalnızca bir dilim aldık ve ilgili 3 failin cezalandırılmasını üstlendik. Şahıslar Beyrut’ta Mossad olarak operasyon gerçekleştirilmesi çok güç olan bir yerde yaşamaktaydılar. Bize müracaat ederek bu bakılırsavi nasıl yapabileceğimizi sordular. Bir kaç ay evvelden elimizdeki mevcut ayrıntıları ve belgeleri inceledik. Ek bilgiler de istedik. O sıralarda Eilat’ta tatildeydim ve vazifeye çağırılıp tatili de yarıda kestim. Periyodun Genelkurmay Lideri da David Elazar ile oturup konuştuk. Masanın üzerinde duran ve havadan çekilmiş fotoğrafları tanıyıp tanımadığımı sordu. Evet, tanıyorum dedim.

Bu operasyonu gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimizi sordu ve ne düşündüğümü söylememi istedi. Bende bu operasyonu gerçekleştirebileceğimizi söylemiş oldum.

“Nasıl” diye sordu.

İki eski Genelkurmay Lideri (en solda) Ehud Barak ve (en sağda) Amnon Lipkin Şahak:

Ben de 14-15 kişilik bir grupla geleceğiz ve 3-4 dört otomobil ile gelip 3 yahut 4 hücreye bölüneceğiz ve her bir hücre bir amacı üstlenecek vuracağız ve döneceğiz dedim.

Yüzünde bir ışık gördüm öncedence epeyce daha karmaşık bir operasyon düşünmüştü lakin işi ele aldık ve 10 gün ortasında hazırlandık. Bir kaç model inşa ettik ve bunlar üzerinde çalıştık. Ben hücreler kumandanı olarak olayı yönlendirmeyi seçtim ve yanıma MUKİ’yi aldım. Avıtay Nahmani Zvika Gilad ile grubu oluşturduk.

Aslında Dado bizim bu işi nasıl başaracağımızı pek algılayamadı ve 5 tane genç bu işi nasıl yapacak diye sorup duruyordu. Gideceğiniz yer fazlaca lüks bir semt oraya bir sürpriz üzere gitmeniz kolay değildir ne yapacaksınız dedi.

BAYAN KILIĞINA GİRDİK

Muki’nin karşılığı ve tahlili hazırdı. Bir kısmımız bayan kılığına girecek ve dikkat çekmeyecektik.

Yüzleri daha çocuksu olanları seçtik ve bayan kılığına girmeleri için ikna ettik. bu türlü 5 kız ve 10 erkek olarak Beyrut’a geldik, denizden geldik. Lüks ve varlıklı görünüşlü Amerikan otomobilleri ile aldılar. bu biçimdesi lüks bir muhit görmemiştik çabucak hemen. Tel-Aviv’in lüks mahallelerinde dolaştık lakin hiçbirinde bu lüks yoktu. Camdan oluşmuş lobiler ve konser salonları olan bir yerle karşılaştık. Şaşırmadık zira Mossad epeyce yeterli istihbarat toplamıştı ve nereye varacağımızı epey uygun biliyorduk.

Cezalandıracağımız bireylerden biri ABU YUSUF EL NACAR idi. Hücrelerden birini onun yerine gönderdim. Kişi Arafat’ın yardımcısı idi. Ve beraberinde operasyonlar yetkilisi idi. Muki’nin hücresinin amacı oydu.

Yandaki binada ise iki kişi vardı biri KEMAL ADWAN idi. Oburu ise KEMAL NASSER biroldukca hususta çalışan bununla birlikte da El Fetih’in sözcüsü idi.

Plana bakılırsa eş vakitli olarak kapılar patlayıcılar ile açılacak ve hepsinin cezası birebir anda kesilecekti.

Fakat kısa vakit daha sonra köşeden bir muhafaza aracı çıktı ve ortasından çıkan kişi deri ceketinden bir silah çıkartarak bana yönlendirdi ve arkadaşlarla göz göze geldik öbür deva yoktu kız kıyafetleri ile olanlarımız ceketlerini açıp ortasından makineli silahları çıkarttıklarında muhafaza memurunun gözlerinin aldığı hal hala gözlerimin önünde.

Muki Betser ve Yoni Natanyahu

Adam kaçtı ve otomobilini da kornası açılan ateşten bozulup çalmaya devam etti. Bir yahut iki dakika ortasında epeyce yakında bulunan Polis karakolundan birinci Land Rover Jeep geldi. Birkaç dakika ortasında bir araç daha geldi ve bir anda kendimizi silahlı bir çatışmanın ortasında bulduk. Bölge Jandarması ile birbirimize ateş ediyorduk.

Bu ortada hücreler vazifelerini tamamlamış ve geri dönüyorlardı. Araçları çağırdık ve geri dönüşe geçtik. Bir de baktık ki YONİ (Natanyahu) otomobillerden birinde değildi. Geri dönüp onu da aldık. Bu ortada 7 dakika süren bir çatışma olmuştu. Beyrut Jandarmasından ölenler de oldu.

Sonuç olarak 35 dakikada Beyrut kıyısında idi ve nazaranv tamamlanmıştı. 3 El Fetih üyesi öldürülmüştü. Amnon Lipkin Şahak da bizimleydi. (Amnon Lipkin Şahak eski Genelkurmay Başkanlarından)

Rafael Sadi

ALINTIDIR