Navalny'nin dul eşi muhalefet liderinin çalışmalarına devam edeceğine söz verdi

Tuncer

New member
Aleksei A. Navalny'nin dul eşi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kocasının demokratik ve özgür bir Rusya için yaptığı çalışmalara devam edeceğini, kendisini ilk kez siyasi bir güç olarak tanıtacağını ve destekçilerini onun yanında durmaya çağıracağını söyledi.

Cuma günü Rus yetkililerin duyurduğu Bay Navalny'nin hapishanede ani ölümü Rus muhalefetinde bir boşluk yarattı. Destekçileri, uzun süredir ilgi odağı olmaktan kaçınan eşi Yulia Navalnaya'nın boşluğu doldurmak için devreye girip giremeyeceğini merak ediyordu.

Pazartesi günü yayınlanan bir videoda 47 yaşındaki Bayan Navalnaya bunu yapacağının sinyalini verdi. İlk kez merhum eşinin YouTube kanalına çıkıp takipçilerine, onun mirasını onurlandırmak için yapabilecekleri en önemli şeyin “eskisinden daha umutsuz ve öfkeli bir şekilde mücadele etmek” olduğunu söylediğini söyledi.

Bayan Navalnaya, “Aleksei Navalny'nin çalışmalarına devam edeceğim ve ülkemiz için savaşmaya devam edeceğim” dedi. “Sizleri, bizi saran ve bir türlü bırakmayacak olan kederi ve bitmek bilmeyen acıyı paylaşmaya değil, yanımda durmaya çağırıyorum. Sizden öfkemi, öfkemi, öfkemi ve geleceğimizi yok etmeye cüret edenlere olan nefretimi paylaşmanızı istiyorum.”

Yaklaşık dokuz dakikalık video, Başkan Vladimir V. Putin'e karşı demokrasi hareketinin yeni liderinin bir tür tanıtımı olarak tasarlandı. Bu, Kremlin'in diktatörünün birleşmek isteyen muhaliflerinin her zamankinden daha fazla moralinin bozulduğu bir döneme denk geliyor.

Bayan Navalnaya, geçen yıl Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, siyasete girme tekliflerine sıklıkla direnmişti: “Bunun oynamak isteyeceğim bir fikir olduğunu sanmıyorum.”

Pazartesi günü kocasının destekçilerini bir araya toplamaya çalışırken farklı bir yüz sergiledi.

“Daha fazlasını yapmanın imkansız olduğunu biliyorum ama birlik olmalı ve bu çılgın rejime, Putin'e, arkadaşlarına ve üniformalı haydutlarına, ülkeyi felç ettiğimiz bu hırsızlara ve katillere karşı güçlü bir yumrukla hareket etmeliyiz” dedi. .

Bay Navalny'nin ölüm nedeni belirlenemedi ve koşullar şüphe uyandırıyor. Başkan Biden bizzat Sayın Putin'i suçlayarak şunları söyledi: “Hata yapmayın: Navalny'nin ölümünden Putin sorumludur.”

Bayan Navalnaya, Pazartesi günü kocasının birçok destekçisi tarafından paylaşılan videosunda bu duyguyu yineledi.

Bay Navalny'nin dul eşi Bayan Navalnaya, “Putin Alexei'yi öldürdüğünde benim yarımı, kalbimin yarısını ve ruhumun yarısını öldürdü” dedi. “Ama hâlâ bir yarımım daha kaldı ve bu bana pes etmeye hakkım olmadığını gösteriyor.”

Heyecan verici mesajlar, Bay Navalny'nin danışmanlarının muhalefet liderinin annesinin oğlunun cesedini görmesinin engellenmeye devam ettiğini söylemesi üzerine geldi. Bay Navalny'nin sözcüsü Kira Yarmysh, söz konusu Yetkililer annesine, onun ölümüyle ilgili soruşturmanın “süresiz olarak uzatıldığını” söylemiş ve oğlunun cesedini görmesini engellemişti.

Bayan Yarmysh, Bay Navalny'nin cesedinin bulunduğuna inanılan Arktik morgundan “avukatlardan birinin kelimenin tam anlamıyla atıldığını” söyledi. Bir giriş sosyal medya platformu X'te şunları ekledi: başka bir gönderi“Yalan söylüyorlar, zaman kazanıyorlar ve bunu saklamıyorlar bile.”

Rus müfettişler, rapordan kısa bir süre sonra Bay Navalny'nin ölüm nedeni hakkında bir soruşturma başlattı; bu, prosedürel bir adım olarak, cesedi normalden daha uzun süre tutmalarına olanak sağladı.

Bay Navalny'nin yolsuzlukla mücadele vakfının başkanı Ivan Zhdanov, gecikmenin Rus yetkililerin “suçlarının izlerini ortadan kaldırdığı” anlamına geldiğini söyledi.

Bay Zhdanov, mesajlaşma uygulaması Telegram'daki bir gönderide, “Kendilerine karşı nefret ve öfke dalgasının azalmasını bekliyorlar” dedi.

Kremlin sözcüsü Dmitry S. Peskov Pazartesi günü herhangi bir uygunsuzluk iddiasını reddetti ve Bay Navalny'nin ölümüyle ilgili soruşturmanın “Rus yasalarına uygun olarak” devam ettiğini söyledi.

50.000'den fazla kişi Rus müfettişlere gönderilen, Bay Navalny'nin cesedinin serbest bırakılması çağrısında bulunan bir dilekçeyi imzaladı. Bu kampanya Rusya merkezli insan hakları grubu OVD-Info tarafından başlatıldı.

Yas tutanlar, Rusya'nın dört bir yanındaki derme çatma anma törenlerine çiçekler getirerek Bay Navalny'yi anarak, en ufak bir anlaşmazlığın bile hapis cezasına çarptırılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir ülkede bir protesto biçimi olarak da hizmet eden bir yas eylemi gerçekleştirdi.

Rus yetkililer, Bay Navalny'nin ölümü üzerine halkın duyduğu yasın düzeyini kontrol altına almaya çalıştı. Anıtlardaki çiçekler hızla kaldırıldı ve polis yüzlerce kişiyi tutukladı.

Anton Troyanovski raporlamaya katkıda bulunmuştur.