Nissan-Renault muahedesinde teknoloji paylaşımı krizi

sezer

New member
Bloomberg’in haberine göre Nissan Motor, Renault ile iştiraklerini dengelemek maksadıyla yapılması planlanan mutabakattan, iki üreticinin birlikte geliştirdiği yüzlerce patenti Fransız devinin ortalarında Çin Geely’nin de olduğu öteki oyunculara lisanslamak istemesi niçiniyle çekilmeyi kıymetlendiriyor.

Kaynaklar iki tarafın da iki hafta evvel sonuncu bir mutabakata varmaya yakın göründüklerini lakin Nissan İdare Kurulu’nun son periyotta fikri mülkiyet planlarıyla ilgili kaygılı olduklarını kaydetti.

500’e yakın ortak teknoloji patenti

Endişe konusu patentler içinde otonom sürüş, hibrit güç aktarma sistemleri, katı hal piller, güvenlik sistemleri, pil idaresi yazılımı ve kendi kendine sürüş geliştirmek için kritik olan öteki teknik bilgiler üzere alanlarda uzmanlığın da bulunduğu yaklaşık 500 ortak teknoloji bulunuyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklar Nissan’ın, Renault CEO’su Luca De Meo’nun Fransız otomotiv üreticisinin içten yanmalı motor iş kolunu Geely ile birleştirme planlarında önemli riskler gördüğünü ve Volvo, Lotus üzere markaların da sahibi olan Çinli araç üreticisiyle yapılacak rastgele bir mutabakatta kritik teknolojilerin korunacağına dair garantiler istediğini belirtti.

Nissan CEO’su Makoto Uchida patent tartışmasının muahedeyi daha geniş çaplı olacak biçimde bozabileceği spekülasyonlarına şaşırdığını lakin değişen teknolojinin ittifak için hayli değerli bir temel varlık olduğunu kaydetti.

Uchida, Bloomberg’e verdiği bir röportajda, “Tabii birtakım alanlarda ‘Bu bizim için vazgeçilmez bir teknoloji ve bunun korunması gerekiyor’ dememiz gereken alanlar olacak. Bu benim CEO olarak bakılırsavim” tabirlerini kullandı.

Renault Nissan’da pay hissesini düşürecekti

Renault ile Japon ortağı içinde Fransız devine daha fazla denetim veren 20 yıllık paydaşlığın bir daha şekillendirmesiyle ilgili görüşmeler aylardır devam ediyordu. Yeni plana nazaran Fransız şirket Nissan’da sahip olduğu yüzde 43’lük payını yüzde 15’e düşürecekti.

Buna karşılık Renault’nun üretmeyi planladığı ‘Ampere’ kod isimli yeni elektrikli araç ünitesinde yaklaşık yüzde 15’lik bir pay için 500 ila 750 milyon dolar içinde yatırım yapmayı planladığı belirtiliyordu.

Uchida “Anlaşma sonuçlanmadığı için söyleyebileceğimiz ve söyleyemeyeceğimiz şeyler var. Luca ile hayli yakın görüşmeler yürütüyoruz. Birbirimize hürmet duyuyoruz ve ben Luca’nın Renault’yu fazlaca daha güçlendirmesi gerektiğini anlıyorum ve o da benim Nissan’ı epey daha güçlendirmem gerektiğini anlıyor. Ve doğal en kıymetli şey güven” sözlerini kullandı.

Renault’nın 8 Kasım tarihinde yatırımcılarıyla bir görüşmesi olacak ve de Meo’nun bu toplantıda finansal gayeler ve iş kollarını ayırma planıyla ilgili aktüel gelişmeleri vermesi bekleniyor.

“Ortağımız Renault bu yatırımcı görüşme gününü geçirecek ve biz de bunu desteklemeliyiz. Ve ben bu görüşmenin başarılı olmasını istiyorum” dedi.

Ghosn’un tutuklanması bir daha yapılanmanın fitilini ateşlemişti

Hisse sahipliği değişikliğinin yıllardır sürtüşme kaynağı olan dengesizliği değiştirmesi bekleniyor. Renault’nun Nissan’da büyük bir payı bulunmasına karşın Fransız üretici 2021’de 2,7 milyon araç satarken Nissan 4 milyon araç satışı gerçekleştirmişti.

Renault’nun yirmi yıl evvel Nissan’ı kurtardığında araba imal ittifakını yürütmek üzere gönderdiği Carlos Ghosn’un 2018’de tutuklanması, pay hisselerinin bir daha dengelenmesi için birinci tohumları ekmişti. Suçlamaları reddeden eski lider ve CEO, Aralık 2019’da kefaletle Japonya’dan kaçtı ve şu anda Lübnan’da yaşıyor.

De Meo, Renault’yu Nissan ile mutabakatlı yahut anlaşmasız olarak bölmeye istekli olduğunu belirtse de, Japon şirketinin muahedeyi bırakması, Renault’nun yüzde 15’ine sahip olan ve ikili oy hakkına sahip olan Fransız devletinin onayını almayı zorlaştırabileceği bedellendiriliyor.

Kaynaklar Nissan’ın kaygılarının, pay hisselerinin bir daha dengelenmesiyle ilgili mutabakatın, Renault, Nissan ve üç ayaklı ittifakın küçük üyesi olan Mitsubishi Motors Corp.’un yöneticilerinin planlandığı üzere Kasım ayı ortalarında Tokyo’da bir ortaya gelerek açıklanmasının pek muhtemel olmadığı manasına geliyor.