Nüfusa oranla en çok hadisenin olduğu Ordu’da ‘tedbir’ daveti

sable

New member
ORDU (DHA) – SIHHAT Bakanlığı’nın vilayetlere bakılırsa koronavirüs haritasında nüfusa oranla en çok hadisenin bulunduğu Ordu‘da, bazı cadde ve sokaklardaki kalabalıklar dikkat çekti. Aşılamada yüzde 84,4 ile Türkiye 1’incisi olan kentte hadise artışının sebebini tedbirsizliğe bağlayan vatandaşlar, herkese şahsi hijyen ve maske takma davetinde bulundu.

Sıhhat Bakanlığı‘nın güncel ‘İllere bakılırsa Haftalık Olay Sayısı (yüz binde)’ haritasına göre, nüfusa oranla Türkiye’de en çok hadise görülen vilayet Ordu oldu. Her 100 binde 499,87 hadise ile yaklaşık 7 ay daha sonra bir daha olaylarda tepe yaşayan Ordu’da, günlük ortalama 535 kişinin koronavirüs testi olumlu çıkıyor. Aşılamada yüzde 84,4 ile Türkiye 1’incisi olan kentte bazı cadde ve sokaklardaki kalabalıklar da dikkat çekiyor. Kentte maske kuralına gereğince uyulmadığı gözlemlenirken, kimileri önlemlerin bir daha gelmesini öneriyor. Olay artışının sebebini tedbirsizlik ve umursamazlığa bağlayanlar, her insanın şahsi hijyenine dikkat etmesi ve maske takması davetinde bulunuyor.

‘VİRÜS ARTIK İNSANLARA OLAĞAN GELMEYE BAŞLADI’Kentte yaşayan Eslem Topuz, kurallara uyulması konusunda her insanın daha dikkatli davranmalarını isteyerek, “Virüs artık insanlara olağan gelmeye başladı. Artık virüsü pek fazla başlarına takmıyorlar. Çıkıp geziyorlar ya da temasta bulunmayalım üzere düşünmüyorlar. Maskeler takılmıyor. Kafeteryalara gittiğimizde kimsenin ağzında maske olmuyor. Hatta, biz buralara girerken maskeleri takın diye ikaz almıyoruz. Benim de maskem çenemin altındaydı. Artık umursanmıyor, olağanlaştı. Vatandaşlara daha fazla dikkat etmeleri davetinde bulunuyorum. Uyarıyorum fakat ben de fazlaca fazla uymuyorum lakin daha fazla dikkat etmeliyiz. Aşımızı kesinlikle olmalıyız. Aşı olsak da virüs bulaşıyor diyen beşerler var lakin aşı kural diye düşünüyorum” dedi.’İNSANLARIN 3’TE 2’SİNDE MASKE GÖREMİYORUM’Ahmet Hamdi Ateş de, “Halkın evvela bu salgından kendisini muhafazasını bilmesi gerekiyor. Devletin kurallara uyulması tarafında telkinlerde bulunması hoş ancak buna insanların uyması gerekiyor. Riayet etmiyorlar. Ben sokaklardaki insanların 3’te 2’sinde maske bakılırsamiyorum. Artık bu alışılagelmiştir. Grip üzere devamlı alışkanlık haline getirdiler. Artık bu da kolay geçiştirilebilecektir diye insanlarda berbat bir algı var. Maalesef vefat eden arkadaşlarımızı görüyoruz. Hiç de o denli olmadığını çok düzgün biliyoruz. Mutlaka önlem alınması gerekiyor. Hadiselerin artmasındaki niye bana göre tedbirsizlik. İnsanların nasıl önlem alması gerektiğini tekraren televizyonlardan, yetkililerden dinliyoruz. Hastalığın hepsi bu biçimdedir. Mikroplara karşı beşerler kendi önlemini almadığı sürece o hastalığa yakalanmak mecburiyetindedir. Bunun kuralı bu biçimde. Yalnızca bu koronavirüsle ilgili değil. Her türlü mikroba karşı beşerler ona dikkat edip önlemini almaları gerekiyor. İlaçları ve önlemleri gökten yağmur üzere indirseniz beşerler kurallara riayet etmedikleri sürece buna yenik düşmek mecburiyetindedir” sözlerinde bulundu.’HEPİMİZ DUYARSIZ DAVRANDIĞIMIZ İÇİN olaylarda ARTIŞLAR OLUYOR’

Vatandaşlardan Yasin Okutan ise olay artışlarının duyarsızlık niçiniyle yaşandığını belirterek, “Milletimizin duyarsızlığından dolayı bu artış kaynaklanıyor. Maskeleri çıkartıyorlar. Maske, aralık ve paklık bu virüsle çaba için en kıymetli kurallarımız. Maskesiz ortamlarda epey gezen beşerler var. Hepimiz duyarsız davrandığımız için artışlar oluyor olaylarda. Maske mecburiliği olmalı. Bu caddede daha evvel kontroller yapılıyordu. Bunların devam etmesi ve insan yoğunluğunun fazla olduğu caddelere HES kodu olmadan giriş yapılmamalıdır” dedi.

Demirören Haber Ajansı / Mustafa Kırlak – Son Dakika Haberleri