NY Times: Biden’ın geri çekilme planı devam edecek

celikci

Active member
NY Times: Biden’ın geri çekilme planı devam edecek
Taliban’ın Afganistan’da ilerleyişi sürerken, ABD Lideri Joe Biden’ın Afganistan’dan geri çekilme planını da tıpkı şakilde devam edecek.

New York Times gazetesinde yer alan ve ismi açıklanmayan üst seviye yetkililere dayandırılan habere göre Beyaz Saray, Afganistan planını revize etmeyi düşünmüyor.

Taliban’ın ülkedeki süratli ilerleyişi karşısında nasıl bir adım atacağı merak edilen Washington idaresinin geri çekilme planına sadık kalacağını kaydeden yetkililer, Kunduz kentindeki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yetkililer Taliban’a yönelik yalnızca sonlu hava taarruzlarının düzenlendiğini, lakin bunun ötesinde daha kapsamlı bir adım atılmasının beklenmediğini tabir etti.

Gazeteye konuşan bir yetkili, Afganistan’da 650 civarında Amerikan askerinin kaldığını ve geri çekilme planının belirlendiği biçimde sürdüğünü belirtti.

Afgan hükümet güçlerinin Taliban’a karşı denetimi kaybettiği vilayet merkezi sayısı, kuzeydoğudaki Tahar vilayetinin merkezi Talukan kentinin de örgütün eline geçmesiyle 5’e yükselmişti.

Taliban, Afganistan topraklarının yüzde 80’den çoksını denetim ettiğini öne sürüyor.

Vakit zaman savaş uçaklarıyla Afgan ordusuna takviye veren ABD’nin askeri faaliyetleri, ay sonunda bitecek.

Birleşmiş Milletlere (BM) nazaran, Taliban akınları ve çatışmalarda, son bir ayda binden çok sivil ömrünü kaybetti. Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komitesi, mayıs başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin konutlarından olduğunu deklare etti.

ALINTIDIR