O atamaların perde gerisi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
O atamaların perde gerisi
Fehmi Rasim Çelik 01.07.1958 Rize/Güneysu doğumlu. Rize Güneysu beraberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi…

Bu özelliği ve Cumhurbaşkanına yakınlığı ile AKP iktidarlarında Ulusal Eğitim Kocaeli Vilayet Müdürlüğü yapan Çelik, Mahmut Özer’in bakanlık bakılırsavine başlaması ile bir arada Ulusal Eğitim Bakanlığının en stratejik vazifelerinden olan İşçi Genel Müdürlüğüne getirildi.

nazaranve gelmesinin üzerinden 1,5 ay geçmeden Cumhurbaşkanı tarafınca bugün imzalanan kararname ile asaleten ataması yapıldı.

Son periyotta bakanlık merkez takımına asaleten yapılan atamaların en süratlisi olduğunu söyleyebiliriz.

Bugün Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğüne de Bursa vilayet Ulusal Eğitim Müdürü iken bakanlıkta nazaranvlendirilen Sabahattin Dülger atandı.

İşçi Genel Müdürlüğüne asaleten atanan Çelik’le ilgili olarak yaş haddinden emeklilik müddetinin yaklaştığı genel müdür yapılarak emeklik maaşının da genel müdürlük seviyesinde hak kazanmasının sağlanacağı sav edilmişti.

Atamanın yapılış suratı ve 1 Temmuz 1958 doğumlu Çelik’in yaş haddinden emekliliğine az müddet kalmış olması, bu argümanları doğrular nitelikteyken seçime yakın devirlerde bu cins atamalara sık sık rastlanıyor.

İktidarların, bakanların üst seviye takımlarda güvendikleri bireylerle çalışmak istemeleri çok doğal bir durum. Ancak bireyler kurumları yani kamu ismine kamu yönetimini yöneteceklerinden takımın gereklerine uygun, liyakat asıllı atama yapılması gerekir.

Bakanlıkta yıllardır nazaranvlendirme olarak çalışmakta olup asaleten ataması yapılmayan birfazlaca yönetici için performans değerlendirmesi yapıldığı söylenirken kimi şahıslara kısa müddette takım verilmesini kamuoyunun takdirine sunuyorum.

Maksut Balmuk

ALINTIDIR